Zavlazovani thuji



Stránky: 1,  2   
host - 130.11 (?) 
16.7.2014 15:59, zobrazeno: 11590x

Ahoj

mel bych dotaz ohledne zavlazovani thuji hadici s dirkami. Je nutne tuto hadici koupit nebo staci udelat diry do klasicke hadice, na konci zaslepit, pripojit ke kohoutku a zalivat? Original hadice jen kapou ja myslim, ze pro tento ucel by bylo lepsi zalit naraz po dobu napr. 10 min a vypnout. Nepotrebuji aby to neustale kapalo a zatezovalo darlink a vse okolo. Thuje budou v mirnem svahu.

Ma predstava: studna - darlink - kohoutek - vodni hodiny - hadice, ktera bude dana k thujim ihned po nasazeni. Vytlaci se voda i k thujim vyse umistenym? Aby vse nevyteklo dole a nahoru se dostanou jen kapicky...

Je ma predstava spravna? Prosim o upresneni a napsani spravneho postupu.

Diky za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.7.2014 16:09

pro thuje by to mohlo stačit...

natáhnete hadici a až na místě uděláte dírky. Na začátku, kde je větší tlak uděláte jednu malou a postupně ke konci buď více malých nebo jen uděláte větší, aby víc kapala i při menším tlaku. Stejně tak při úpravě množství výše/níže ve vyšších místech uděláte více dírek nebo větší. Jen pamatujte, jednou dělaná dírka se blbě ucpává (reguluje).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 16.7.2014 19:14

Klasické kapače vodárnu moc nezatěžují. Pokud by jste použil normální PE hadice (25 mm), (které jsou mnohem levnější, než ohebné zahradní), lze do nich na požadovaných místech zamáčknout kapače s definovaným průtokem (obvykle 2 a 4 litry za hodinu). Jeden kapač stojí cca 14 korun a je opravitelný (za 10 let provozování jsem zatím neměnil ani jeden). Před vstup do hadice je vhodné vložit filtr proti mechanickým nečistotám. Pomalé zakapávání je efektivnější než jednorázová povodeň. Zapínám je na 2 hodiny v noci a 2 hodiny ráno. U každé thuje (stříhaná z boků, výška cca 3 metry) mám jen jeden kapač a bohatě to stačí (mám je také na mírném kopečku).

Pokud by jste trval na jednorázové závlaze je vhodnější použít porézní závlahovou hadici, než laborovat s nějakými dírkami do hadice.

Při současných deštích mám ale závlahy stejně vypnuté...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.11 (?), 17.7.2014 10:32

Diky z reakce. Prijizdel jsem net a zjistil, ze se laborovat s hadici skutecne nevyplati.

Nasel jsem porezni zavlazovaci hadici od Bergland 15m za 250,- coz je solidni cena.

Takze si ji casem objednam. A uvidim, jak to bude vsechno slapat.

Co vy na tohle reseni?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 17.7.2014 22:07

Porezní hadice jsem zkoušel u Bohyšek, a každý rok nějakou myši prokously (zahrabané v kůrovém mulči). Zcela jsem proto přešel na normální kapkovací hadice. Jen u Thují mám kapkovače v PE hadici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sm0lda - (31) - 178.118 (?), 28.7.2014 20:27

diky za reakci. Jaka je to PE hadice? To je ta ohebna nebo ta pevnejsi? Jak ten kapkovac do te hadice upevnim? Mohu poprosit o trosku detailu?

diky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 1.8.2014 1:35

PE hadice (polyš) je ta tvrdá s modrým proužkem. Děrovací kleště i kapače má každá slušná závlahářská firma v nabídce i s popisem (např. agrotherm nebo irimon). Na napojení, rozbočování a ukončování hadic jsou nejvhodnější PPS tvarovky (navrtávací, co doporučujíá závlaháři, jsem ihned zavrhl).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 3.122 (?), 1.8.2014 7:17

Tlak klesá jen s výškou, nikoliv s délkou hadice a to o jednu desetinu baru na metr výšky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 1.8.2014 10:24

.. pouze v případě, že voda neproudí.

Při proudění vznikají tlakové ztráty, které jsou tím větší, čím větší je rychlost proudění. Kdyby tomu tak nebylo, tak všichni používáme levné 1/4" hadice místo drahých 3/4".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.122 (?), 1.8.2014 12:02

mluvím o tlaku, ne o průtoku. Ten se měří v litrech za čas, například za minutu. Silnější hadice se dává, aby proteklo více vody.  A tady jde o zavlažovací hadice. Pokud čerpadlo stačí a domácí vodárna je bez problémů, voda dojde na konec a v celé hadici je takřka konstantní tlak. Mám na jeden regulátor Gardena Micro Drip asi 60m 1/2" zavlažovací hadice, asi 15 metrů 3/16 kapátek po půl metru na zemi, dalších asi 20 kapátek 3/16 ve výšce cca 2m a k tomu 3 kruhové rozstřikovače s páteří 1/2 a větvemi 3/16.. To co rozvede páteřní vedení, větve zvládají. Koupil jsem i levnější, ale ty všechny odcházely. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika