Zavlažování - ochrana proti vyčerpání nádoby



host - 104.117 (?) 
10.12.2018 15:20, zobrazeno: 3585x

Zdravím,

chci se zeptat na jednu, možná banální věc. Jsem si vědom toho, že na můj dotaz nejspíše existuje triviální odpověď, nicméně nedokázal jsem ji nikde najít.
Jde mi o to, že v nádobě vysoké cca 90 cm mám ponořené čerpadlo, které je připojené přes spínací hodiny a v určitou dobu spíná závlahu. Situace je znázorněná na obrázku. Problém je v tom, že i přes to, že čerpadlo po závlaze vypne, voda z nádrže, vlivem efektu "spojených nádob"  odtéká přes čerpadlo a hadici dále z nádoby, do doby, než klesne na určitou hladinu. Toto je pochopitelně nežádoucí jev.
Nechci měnit čerpadlo, jde mi o to najít nějaké levné a elegantní řešení, které by mi pomohlo situaci vyřešit. Napadlo mě někam za čerpadlo připojit nějaký "ochranný prvek", který by se otevíral pouze při překonání určitého tlaku čerpadla, nějaká membránka proti prožince, nebo něco takového, pokud pro můj účel existuje.

Děkuji za rady.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 182.227 (?), 10.12.2018 17:33

Na nejvyšší místo, na výtlaku bych umístnil ještě jednu závlahu a svedl ji do nádrže nad hladinu. Po vypnutí čerpadla si potrubí přisaje vzduch a je to. Budete zalévat jednoduše ještě jeden "květináč" navíc.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 10.12.2018 18:13

Jo, kdybyste to chtěl profi, vkládají se do nejnžších míst zpětné ventily P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 10.12.2018 22:21

Zpětný ventil zabrání zpětnému toku, ne však pokračování toku samospádem. Řešením je odvzdušňovací ventil  - jak radí 182 227.
   Membránka na pružince není dobré řešení. Jednak by zvyšovala spotřebu energie čerpadla (potřeba překonat sílu pružiny), navíc každá nečistota ve vodě by způsobila netěsnost memrány a přes ni by beztak voda unikala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 225.81 (?), 12.12.2018 16:04

Do nejvyssiho bodu hadice dejte Tko a do nej treba hodne priskrcenou hadici, kterou bude cast vody utikat zpet do nadrze - kapat dolu nekde u hodniho okraje. Kdyz vypne cerpadlo, hadice nasaje vzduch a nic vytekat nebude. Asi prijdete o trochu tlaku, ale nepredpokladam, ze by to bylo stezejni. Jeste by se to hadice dala navrtat dirka, ale vsazeni Tcka mi prijde mene humpolacke.

L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 12.12.2018 19:17

Jak jsem pochopil Váš dotaz, tak hadice funguje, po ukončení čerpání, jako násoska. Aby to tak nebylo, je potřeba jí po ukončení čerpání zavzdušnit. A to v nejvyšším bodě zpětným ventilem.
Nakouknutím na internet jsem uviděl třeba: rychlospojka-na-hadici-se-zpetnym-ventilem, za 18 Kč s DPH v bazénovém příslušenství (chlorito.cz). Asi budou i jiné ventilky. Napojení ventilu bych řešil nejobyčejnější fitinkou na hadici (asi T kus). Pro jednoduchost jsem si dovolil překreslit Váš obrázek, který přikládám. Pokud by ventil při čerpání propouštěl, svedl bych jeho přepad nad hladinu zásobní nádoby. JG


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 104.117 (?), 13.12.2018 12:52

Ano, takto jsem to nakonec vyřešil a funguje to. Děkuji všem za odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika