Zavlažovacie vodné vaky pre stromy - skúsenosti?



ZahraMax - (2) - 37.35 (?) 
3.9.2017 11:16, zobrazeno: 6638x

Priviezol som z US niekoľko kusov zavlažovacích vodných vakov pre stromy. Objem cca 70 litrov. Máte niekto reálnu skúsenosť? Pri výsadbe nových stromčekov na jeseň-podzim, by im to malo pomôcť ujať sa.

video použitia som našiel tuto.

vodný vak
vodný vak
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.69 (?), 3.9.2017 13:07
Max: Skúsenosti s tým bude mať asi málokto. Ja ich tiež nemám. Snažím sa ale trochu sledovať trendy v ovocinárstve a zhodou okolností som nedávno čítal článok na túto tému (bohužiaľ je len v angličtine). Porovnáva Vami spomínaný systém (tzv. Tree Watering Bags) s údajne lepším systémom "Direct-to-root Watering System" od firmy Rootwell's. Nevýhody prvého sú rozobraté na foto 1-3, výhody druhého na foto 4-8, ak si to niekto chce a vie prečítať. Ja len dodám, že zatiaľ sa budem držať svojho retro-systému zvaného hadica&krhla 😉. Inak problém pre niektorých záhradkárov je ten, že vodu jednoducho nemajú k dispozícii, takže tie vaky by ani nemali čím naplniť. Ešte dodám, že pri jesennej výsadbe stromčekov ktorú spomínate je nedostatok vlahy málo pravdepodobný, tento problém hrozí skôr pri jarnej výsadbe. Každopádne budem rád, ak svoje skúsenosti s vodnými vakmi časom zverejníte tu na fóre. Je to rozhodne zaujímavá vec. IH








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ZahraMax - (2) - 37.35 (?), 3.9.2017 13:32

English advanced, takze s precitanim ziaden problem. Je na prvy pohlad jasne, ze je to z marketingovej brozurky systemu Rootwell.

Ked som to testoval u seba, tiez som dostaval rovnake otazky - hnije kmen, mravce, povrchova zavlaha. Zacnem od konca - hlbku zavlahy sa chystam otestovat - teda mimo stromu, aby som mohol vykopat vzorku. Mravce a hnitie pripada do uvahy vtedy, ak sa to ponechava dlhodobo na jednom strome - t.j. pouzivatelska chyba. Vyhoda oproti rootsystem vidim v tom, ze je to mozne aplikovat aj na uz vysadene stromy. Vidi sa mi, ze rootsystem vyzaduje predpripravu.

Na krhle a hadici predsa nie je nic zle :)  Naliat ale 70 litrov vody adresne, priamo pod strom, bez toho aby sa voda po prvotnej saturacii nezacala rozlievat kade-tade, to uz je tvrdy oriesok.

PS Zhodneme sa, ze najidealnejsie je sadit stromceky podla shmu.sk, t.j. tesne pred dazdom, ale to tiez nie vzdy (im) vyjde :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.188 (?), 3.9.2017 17:58
Max: Neviem či dobre rozumiem, teda či hovoríte o závlahe stromčekov po ich výsadbe a v prvých rokoch. Pretože aplikovať naraz 70 litrov vody v takomto prípade je zbytočné, resp. kontraproduktívne. Za desaťročia záhradkárčenia som vysadil viac než 200 stromčekov a s ich ujímaním problém nikdy nebol. Sadil som počas sucha, sadil som (pod tlakom času) aj počas lejaku, aj za sneženia. Sadenie tesne pred dažďom nie je vôbec nutné, pri sadení predsa zavlažíte výsadbovú jamu optimálne podľa vlhkosti pôdy. Neviem v akej oblasti záhradkárčite, ale pochybujem že by tam v okt., nov. a v zime hrozil nedostatok vlahy. Ten býva občas na jar, preto správna závlaha napr. broskýň alebo marhúľ vysadených v marci-apríli je veľmi dôležitá. Staršie stromy, ak nie sú na slaborastúcich podpníkoch a sucho nie je extrémne, už tej závlahy v neskorších rokoch až tak veľa nepotrebujú. Ten systém s vodnými vakmi rozhodne nezavrhujem, ale vhodný je najmä do oblastí kde v priebehu roka bývajú dlhšie obdobia bez zrážok (a pochopiteľne máte k dispozícii vodu či už zo zdroja, alebo záchytných nádrží). Mám pocit že v USA ten systém vodných vakov vyvinuli niekde v suchej Kalifornii (a tiež je to tak trochu marketingový obchodný ťah). Ale nebránim sa novinkám, ak sa ukážu byť osožné, aj v hoby-záhradkárčení skostnatieť znamená zaostať. Preto privítam z Vašej strany referovanie o skúsenostiach s týmto systémom závlahy. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika