Tlak pro závlahu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
duri - (27) - 25.138 (?) 
24.9.2010 13:27
Len by som poopravil, ze hlbka ponorenia cerpadla nema ziadny vplyv na jeho vytlak - teda ak ho neponorite pod jeho konstrukcny limit a nenatecie do motora voda alebo ho nedate moc hlboko a nenasaje kal a piesok :)
Rozhodujuca je vzdialenost od hladiny studne po miesto odberu vody. Takze ked mam studnu 20m hlboku a vodu mam 6m od povrchu, je jedno ci cerpadlo dam 1, 2 alebo 5m pod haldinu. Vzdy musi prekonat len tych 6m, co je tlakova strata 0.6 ATM.
Ak neverite, polozte si otazku - kolko energie potrebujem na vynesenie 1L vody z dna vane k hladine? Odpoved je ziadnu...
Juraj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 121.238 (?), 24.9.2010 13:56

Cista pravda. Ale nic sa nestane, ak sa bude ratat s nejakou rezervou. Totiz toto moze zavisiet od vydatnosti vrtu ci studne. Ono moze hladina pri cerpani vyznamne klesnut. pri hlbokych vrtoch a pri velkych vykonoch cerpadla a malej vydatnosti vrtu. Hlboke vrty sa casto robia aj v pripadoch malej vydatnosti. Povedzme vrt 40 m, cerpadlo hlbka 35 m, hladina vody 20 m. Pri cerpani moze lahko klesnut na 30 ak je vrt malo vydatny ani sa nenazdate a cerpadlo dostava zabrat, na prekonanie tlaku 3 barov uz chce "riadneho chlapika". Takze pravdu co pisete, len to treba brat individualne. Nehlboke a vydatne studne a vrty, tam je to skoro jedno.

Juraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 99.169 (?), 24.9.2010 13:59

Není to až zas tak pravda- pokud bude čerpadlo napojeno hlouběji na delší potrubí, tak na této části bude vyšší tlaková ztráta - ale to jen akademická poznámka.

Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 147.108 (?), 24.9.2010 17:45

Nejen tlakova ztrata, ale i energie v proudici kapaline. F=m x V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 252.2 (?), 20.9.2010 14:55

Pokud je tlak na " vodárně " 2 bary - tak vlastní tlak na postřikovačích - poté co voda projde filtrem, potrubím, elektroventilem bude max 1 bar. A to se projeví přesně způsobem co popisujete. Bez "zvednutí" tlaku na zdroji - ať už změnou nastavení tlak spínače (což na 99% moc nepomůže) nebo výměnou čerpadla s problémem neuděláte nic. S typem čerpadle poradíme pokud můžeme nahlédnout do projektu a dostaneme přesný typ čerpadla - pracovní křivky. Ty jste určitě dodával tomu, kdo projekt zpracovával, bez toho to nelze zodopovědně navrhnout. michal@ittec.cz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 99.169 (?), 24.9.2010 14:08

Výkon čerpadla je malý - může to mít dva důvody:

1.je nastaven nízký spínací tlak na vodárně. Pokud čerpadlo vypíná je možné zvýšením tlaku zvýšit výkon systému

2. I při tomto nízkém tlaku čerpadlo běží nepřetržitě - je evidentní že ČERPADLO je slabé. Pak pomůže jen výměna čerpadla za silnější, nebo rozdělení závlahy do více okruhů, kdy by se snížil požadovaný průtok a došlo by ke zvýšení tlaku v systému. Návrh čerpadla bych nechal na odborníkovi, neboť jste se již sám přesvědčil, že nic není tak jednoduché jak se někdy na první pohled zdá. Co se týká tlaku- je možné mluvit o tlaku při nulovém průtoku, tlaku pro určitý pracovní bod, tlaku pro max.průtok atd. V praxi to znamená, že máte dva systémy - rozvod vody a zdroj vody. Jejich pracovní křivky seprotnou v tzv pracovním bodu, kde pak daný systém pracuje.

Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 245.29 (?), 11.3.2011 13:26

Já jsem si dělal celou závlahu sám a neni to nic složitého jak na výpočet tak realizaci.U každého postřikovače je uvedena plocha kterou pokryje, při jakém tlaku a průtoku vody za minutu.Ty samé údaje jsou u elektroventilů rozdělující jednotlivé sekce.Tlak 2 atm je asi málo a 80 litrů za minutu je teda určitě málo.Já mám tlak 4 atm při průtoku 100l za minutu a mám tam na jedné větvi jenom 7 postřikovačů.Rozvod 32 a odbočky 25.Vše funguje k naprosté spokojenosti již 3 roky.Řízení celé závlahy obstarává mikroprocesorem řízená jednotka ORBIT napojená na senzor deště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 209.88 (?), 14.4.2011 21:16

Já sice používám trysky mikrozávlahy od gardeny, ale s dostatečným počtem pokreju co chci. Ona 180° tryska má dostřik kolem 3m a za 10 minut zaleje vidatně. Mělo by se do nich asi pouštět míň tlaku, ale já tam cpu skoro 5 atmosfér. Mám to napájené vodárnou, ale bez redukčního ventilu. Do domovního rozvodu reguluju tlak mezi 3-5 atm. Ven to pouštím přímo a metodou pokus-omyl jsem brzy zjistil, kolik trysek a jakých můžu zapojit na silnou a kolik na slabou hadičku.
2 atmosféry jsou zoufale málo i na kapače. Snad průsakové hadice by na to jely.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 217.129 (?), 14.4.2011 22:05

...do mikrozavlahy staci maly tlak, preto sa pred vstupom dava redukcia tlaku. Mikrozavlaha ma byt pomala. Niektore pracuju aj pri 0,5 bar, problemom mozu byt striekace, pretoze na dostrek sa maly tlak najviac prejavi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vodnisystemy.cz - (8) - 112.73 (?), 14.4.2011 22:55

ten projekt by me ze zvedavosti zajimal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika