Spalí se čerpadlo při použití 3/4" hadice v 1" sání?



host - 99.169 (?)
19.8.2013 15:07

A pak následují dotazy typu - co s tím mám udělat aby to fungovalo.??? Bez pochopení stavu věci ev. bez návrhu od odborníka někdy systém funguje, někdy nee. A pak babo radˇ. Kolega postavil barák, já mu spočetl topení a vše funguje jak má. Jeho kamarád to od něj okopčil, sem tam udělal malinkou změnu - na tabulky a ztráty/ zde tepelné/ se vykašlal a teˇˇd je zasypaný fakturami za topení - prostě šetřit atˇˇ to stojí co to stojí.Zde bych doporučil osazení většího vzdušníku a jak správně navrhuje FO přiškrtit výtlak čerpadla aby se nethalo sání. Jakákoliv i malá netěsnost se projeví zavzdušněním a ztrátou průtoku vody. I když pokud je to provoz na chatě, tak snad kromě zalévání a sprchy by to neměl být problém.Ivan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 130.4 (?), 19.8.2013 10:50

Podle plánku bude vývod ze studny pod hladinou, potom bude zavodněná hadice stále, protože u čerpadle je převýšení těch 40 cm, tím pádem není co řešit. Hadice je zatopená stále, vypustí se jen čerpadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 19.8.2013 11:58

Když se objevil plánek, tak jsem to mohl spočítat.

Zdo to bude fungovatn nebo ne záleží jen na průtoku, když čerpadlo bude v provozu. Celková spotřeba vody s tím nemá nic společného. V tomto případě je malý výškový rozdíl, proto bude podtlak v sání čerpalda dán prakticky pouze odporem sacího potrubí, t.j. tlakovou ztrátou způsobenou sacím kočem a ztrátou třením v potrubí.

Při předpokládaníém průtoku 30/l/min bude v sacím potrubí o vnitřním průměru 20mm rychlost 2,6m/s. Tlaková ztráta tohoto potrubívč. sacího koše (předpokládám DN25) bude činit 142kPa, což je dvojnásobek předpokádané saví výšky čerpadla(cca 70kPa). Jak jsem pochopil, je to již hotové, proto nezbude nic jiného, než vsadit mezi čerpadlo a nádobu škrtící ventil, kterým se omezí průtok čerpadla tak, aby nedocházelo k přetržení vodního sloupce v sacím potrubí. Vsazení ventilu bude mít za následek prodloužení doby čerpání o cca 50%, což asi při malé spotřebě vody nebude na závadu.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.4 (?), 19.8.2013 12:08

A už to jede, tabulky a vše kolem, to má takovou ztrátu a to má takovou ztrátu a proto to nepojede a pak se zjistí, že při tomhle to stačí, hlavně že NÁS zasypete vším možným. A NIC

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 19.8.2013 13:00

A už je to tady. Zkus postavit dům. Když to uděláš blbě a spadne postav nový. A když to zase spadne, tak postav jiný. To není cesta. To že něco nejak funguje není pocit, ale fyzika- přírodní zákony. Aby lidé předešli takovým kiksům, naučili se počítat. Já jsem nezasypal čísly a -NIC. Uvedl jsem, jak situaci řešit když to nebude fungovat. Přečtěte si laskavě co jsem napsal. Děkuji všem takovým, co se podívají na trubku a řeknou, ta je hladká tam ztráty nebudou, stačí o světlost méně a td. Alespoň mám dost práce. Zároveň ale také lituji investory, co kvůli takovému přístupu různých odborníků vynklaádají na vís i statisíce.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.169 (?), 19.8.2013 15:07

A pak následují dotazy typu - co s tím mám udělat aby to fungovalo.??? Bez pochopení stavu věci ev. bez návrhu od odborníka někdy systém funguje, někdy nee. A pak babo radˇ. Kolega postavil barák, já mu spočetl topení a vše funguje jak má. Jeho kamarád to od něj okopčil, sem tam udělal malinkou změnu - na tabulky a ztráty/ zde tepelné/ se vykašlal a teˇˇd je zasypaný fakturami za topení - prostě šetřit atˇˇ to stojí co to stojí.Zde bych doporučil osazení většího vzdušníku a jak správně navrhuje FO přiškrtit výtlak čerpadla aby se nethalo sání. Jakákoliv i malá netěsnost se projeví zavzdušněním a ztrátou průtoku vody. I když pokud je to provoz na chatě, tak snad kromě zalévání a sprchy by to neměl být problém.Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.253 (?), 19.8.2013 14:15

Dobrý den,
děkuji za předložený výpočet, moc tomu nerozumím, nejméně té pasáži s navrhovaným řešením:

…proto nezbude nic jiného, než vsadit mezi čerpadlo a nádobu škrtící ventil, kterým se omezí průtok čerpadla tak, aby nedocházelo k přetržení vodního sloupce v sacím potrubí…“ 

V navrhovaném řešení nebude čerpadlo a nádoba, řešením je instalace malého vodního automatu  Einhell BG-AW 1136 , který bude připojen přímo na sací potrubí. Jeho výstup pak bude připojen na rozvod v koupelně - WC/umyvadlo a skrz 40cm zeď do dřezu v kuchyni – celkem asi 5m pevných i pohyblivých rozvodu na jednom místě. Část výkonu čerpadla teoreticky „ztratím“ použitým sáním ¾“, část 35m vzdáleností, část rozdílem hladin studny-kohoutku u umývadla a přesto odhaduji, že bude tlak dostatečný k požadovanému užití. A vy navrhujete ještě redukci na výtlaku za čerpadlem? Rozomím tomu správně?

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.4 (?), 19.8.2013 14:43

Ale tam musíte mít spíš vodárnu (s tlakovou nádobou). Jinak vám čerpadlo bude tlačit vlastně do potrubí a budete mít velké výkyvy tlaku, to tady vlastně nikdo nenapsal. A pak vlastně budete mít to, co máte v názvu. Nebo mít nádobu nahoře a tam mít zásobu vody a samospád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.4 (?), 19.8.2013 14:46

A tlakový spínač, jinak čerpadlo pojede stále a tlačit do potrubí tlak co dává. Ale tím bude spínat při každém puštění kohoutku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 19.8.2013 16:37

Měl jsem na mysli klasickou vodárnu. Pokud se jedná o toto zařízení, tak je průtok dán tím, kolik kohoutků se otevře. U čerpadel je problém na sání, protože do sání je voda tlačena atmosféridkým tlakem, který činí cca 100 kPa, jinak 10m vodního sloupce. Toto čerpadlo má dle dokumentace sací schopnost 7m. vodního sloupce. Převýšení je u vás cca 0.5m, proto tlaková ztráta v sání nesmí překročit 6,5m. t.j. 65kPa. To odpovídá průtoku cca 0,75m3/h. Jakmile se tato hodnota překročí, dojde k přetržení vodního sloupce na vstupu do čerpadla- čerpadlo se zavzdušní.  Projektové průtoky činí:

splachovač nádržkový: 0,1l/s, umyvadlo 0,2l/s, dřez 0,2l/s, sprcha 0,2l/s.

Pokud bude najednou napouštět splachovač a umyvadlo, bude činit průtok cca 0,1+0,2=0,3l/s, t.j. 1,08m3/h, pravděpodobně dojde k zavzdušnění čerpadla. V tom případě vám nezbyde nic jiného. než na výtlaku čerpadla naškrtit průtok. Ve vašem případě by bylo rozumnější osadit automatickou vodárnu s nádrží a provést naškrcení mezi čerpadlem a nádrží.

Když to již všechno máte tak vám asi nezbývá nic jiného, než to tak uvést do provozu, vyzkoušet postupným otevíráním výtoků. Pokud se čerpadlo zavzdušní, bude nutné průtok omezit. Podle výsledků se bude te rozhodovat, zda teno automat neprodat a pořídit klasickou vodárnu.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kutil.cz - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 149.2 (?), 26.8.2013 21:21
Pane kolego, nic si z toho nedělejte, spousta lidí není nadšená precizními technickými analýzami, protože jim zpravidla nerozumí, většinou jim stačí že to někde někomu nějak funguje, byť za určitých okolností... ale někomu stačí i nějak :-) Ta civilizace se prostě tak vyvinula :-
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika