Kapková závlaha do skleníku



Stránky: 1,  2   
stastek - (9) - 16.82 (?) 
25.4.2015 9:08, zobrazeno: 16935x

Zdravím,
potřeboval bych poradit s kapkkovou závlahou do skleníku.
Skleník je 6x4 m, kde budu pěstovat cca 60-70 rostlin.
Vedle skeníku stojí plastová nádrž na 1000 litrů vody, která je 2 m vysoko. Z nádrže do skleníku povede přes filtr klasická vodovodní trubka asi coulová. Mám 80 regulovatelných kapačů z Číny. Ve skleníku budou 4 rozvodné větve, ze kterých bych chtěl pomocí konektorů vést vodu 1/4 hadičkou ke kapačům k jednotlivým rostliám. Jaký mám zvolit průměr rozvodných hadic (16 mm/20mm)? A bude tato závlaha vůbec fungovat.

Děkuji za odpovědi.

Půdorys skleníku
Půdorys skleníku
kapače
kapače
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ruben - (24) - 232.242 (?), 25.4.2015 22:08
Tyto sady z Číny mám ve skleníku taky. Jako páteřní rozvod stačí použit černou hadičku 16 nebo 20 mm, do ní mám připojené 20-80cm kousky té tenké hadičky, která je součásti sady a na koncích jsou kapače. Já to mám přes omezovač tlaku napojeno na vodovod, ale bude to fungovat i z toho sudu, akorát se mi zdá přehnané dávat tam tu coulovou trubku, podle mě by stačil celý rozvod od sudu v té 20mm hadici, průtok tam skoro nehraje roli, protože množství vody, které prokape je minimální i při tom počtu kapačů. Jak budete připojovat ty tenké hadičky od kapačů k páteřnímu rozvodu? Ta sada totiž s takovou variantou nepočítá a je navržena tak, že vše je rozvedeno pouze tou tenkou hadičkou přes ty T kusy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
stastek - (9) - 16.82 (?), 25.4.2015 22:48

Koupil jsem ještě 50 kapaču a u nich je i 50 konektoru pro přípojeni k páteřní hadici dam vždy na jeden konektor dava kapače s T kusem těch jsem koupil take50

Děkuji za odpověd chtel jsem se jeste zeptat jestli mate stejny tlak u prvniho a posledniho kapače a kolik baru tam ma být tlak?Já tam budu mít tlak tak 2bary neni to malo?A jak Vám zavlaha funguje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 26.4.2015 0:31

V prvním příspěvku jste psal o nádrži vedle skleníku 2 m vysoko. Jste si jistý s těmi 2 bary? Přibližně: 10 m vodního sloupce = 1 bar = 0.1 MPa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
stastek - (9) - 16.82 (?), 26.4.2015 1:18

pardon myslel  jsem 2  bary ale  vypadá to  jen na  0.2 bary  to jsem  zvĕdav jestli  mi to  z te  nadrže bude  vůbec fungovat  kdyžtak to  budu muset  napojit na  čerpadlo nevím  s jakým  tlakem tato  závlaha pracuje

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ruben - (24) - 232.242 (?), 26.4.2015 19:01
Ty závlahy jsou dělané na 0,5 baru, ale při tom tlaku musím mít kapače skoro zavřené, jinak je z něj postřikovač, ale myslím, že to je jeho původní určení (irrigation - zavlažování) takže když je více pootevřete, mělo by to fungovat a pokud je dostačujíci přítok vody, měl by být tlak stejný na začátku i na koncí, je na to i nějaký fyzikální zákon, ale nepamatuji si ho :-) Pokud budete mít tu závlahu pořád otevřenou, stačí sem tam kapka, při rychlejší frekvenci kapání, by jste měl ze skleníku bazén. Já tom mám zapojené přes elektromagnetický ventil a časový spínač, 3 minuty ráno a 3 minuty večer a je to úplně dostačujíci. U malých rostlin to je přiškrcené více a např. u rajčat zase méně, tím vyhovím přesně požadavku každé rostlinky na vláhu. U rajčat, které jsou hodně žíznivé je frekvence kapání cca 3 -4 kapky za sekundu po dobu těch 3 minut. Pokud všechny kapáče správně vyladíte, budete si chrochtat blahem, s nadsázkou se dá říct, že krom občasného přihnojení bude vaše práce jen sběr a konzumace :-) já na to nedám dopustit a letos závlahu plánuji i ven. Vloni jsem to ještě trochu vylepšil senzorem půdní vlhkosti také z Ebay za pár korun a pokud je půda hodně vlhká, chladno, déšť, tak závlaha nesepne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
stastek - (9) - 16.82 (?), 26.4.2015 20:14

Díky za odpověd ja na zahrade nemam el proud nejbliši zasuvka asi 200m budu to spinat zahradnima hodinama na baterku musim se podivat na ebay zavlahu ven take planuji ale koupim asi kapkovaci hadici. Cena 190 korun za 25m to musim vyzkouset

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jenda_ - (30) - 214.22 (?), 26.4.2015 20:24

Dobrý den. Můžete mi prosím napsat konkrétní odkazy na ebay (senzorem půdní vlhkosti také z Ebay atd..) Děkuji pěkně. j

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.216 (?), 27.4.2015 13:13
No, ještě nevím jak se zde vkládají odkazy, tak zkuste v ebay zadat do vyhledávače - 12V soil humidity sensor controller module Najde vám jich to plno, pokud chcete laborovat tak si ještě zkuste - humidity sensor- tam jsou i čidla vzdušné vlhkosti a- temperature sensor - tam jsou zase různé tepelné spínače, ten mi zapína ventilaci do skleníku. Hlavně si neobjednavejte nic kde je napsáno ARDUINO, to jsou jen periferie pro stavebnicový programovatelný mikrokontroler arduino. Ruben
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 26.4.2015 22:40

Můžu se zeptat, jakou máte u Vás tvrdost vody? Kdysi jsem čistil jednu kapkovou závlahu na terase a byla úplně zarostlá vodním kamenem. Majitelka říkala, že je to tak zanesené každou chvíli. Byla to kapková závlaha Gardena. Bylo to v Římě a voda tam byla dost tvrdá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika