Měkčení zálivkové vody



Stránky: 1,  2   
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?) 
4.10.2008 0:02, zobrazeno: 20730x

Je nějaký způsob na změkčení zálivkové vody pro pokojové rostliny??Myslel jsem si, že by mohlo jít vložit látkový sáček do vody, se kterou se bude zalévat.Jaký na to máte názor??Děkuji Lád´a.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 4.10.2008 0:48

Našla jsem na internetu rady, jak spolehlivě změkčit vodu na zalévání květin.  Zkopírovala jsem to pro Vás.  Nemyslím, že byste to neuměl najít, ale každý třeba nemá tolik času jako já.  Já sama zalévám květiny jen dešťovou vodou, ale každý tuto možnost nemá.  Snad se Vám z toho bude něco hodit.  Zdravím - Daniela.

18° a výše - Úprava vody této tvrdosti je možná jenom chemicky. Existuje celá řada hotových přípravků. Radikálnějšího změkčení vody dosáhneme přídavkem 1 g normálního fosforečnanu sodného do litru vody, kterou pak necháme asi 2 dny stát. Nerozpustné vápenné sloučeniny se usadí na dně. Podobným způsobem měkčí vodu i přídavek 1 g superfosfátu na litr vody. Superfosfát je hnojivo používané zahrádkáři, má vysoký obsah kyseliny fosforečné. Po 2 až 3 dnech se škodlivé vápenné soli usadí opět na dně láhve a opatrně slité vody můžeme použít k zálivce květin, a to nejvýše dvakrát týdně, v ostatních dnech zaléváme vodou neupravenou
nebo dešťovou. Nejradikálnéji však můžeme měkčit vodu kyselinou šťavelovou, která je schopna zbavit vodu všech vápenných soli: vysrážejí
se ve formě naprosto nerozpustných šťavelanů. Přitom tato organická kyselina květinám neuškodí ani při mírném přebytku. Na změkčení 1 litru vody o 1° DH je třeba přidat do vody 22 mg kyseliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 4.10.2008 10:27

Pokud nemáte dost přesnou představu o tom, co ta vaše voda obsahuje, myslím, že si spíše uškodíte, nežli prospějete, budete-li tam něco nahodile přidávat - zalévat celoročně vodou, která obsahuje zbytkové (rozuměj nezreagované) fosforečnany, určitě není dobrá cesta.

Máte-li tedy zdoj vody, jejíž kvalita se se během roku výrazně nemění (studna), nechal bych udělat úplně minimalistický rozbor, čítající KNK (neutralizační kapacitu) a vápník (nebo aspoň ten vápník). Tyhle rozbory pořídíte do dvou stovek a s výsledky už se dá smysluplně a hlavně exaktně pracovat - lepší laboratoř Vám i provede přepočet z mg Ca na všechny možné stupně tvrdosti...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 4.10.2008 12:55

Máme tvrdou vodu, chemii u kytek nemam rád.Někde ve staré knížce jsem četl, že jde měkčit tvrdou vodu vložením látkového sáčku s rašelinou do vody, ale nepíší už kolik rašeliny na litr a jak dlouho se má ponechat ve vodě, mám obavy, abych vodu nepřetvořil na příliš kyselou.Máme vodu z vodovodní sítě, ne z vlastní studny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 29.162 (?), 6.10.2008 11:11

Nevím jaký objem vody týdně spotřebujete, ale mě připadne nejjednodušší   způsob, kterým připravuji  zálivkovou vodu při vzcházení semínek. Starý prádelní hrnec naplnit vodou a nechat přejít varem,   nechat vychládnout a používat.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 6.10.2008 12:23

Pokud jde o kytky, tak bych tvrdou vodu příliš neřešil. Z vodovodu bych ji nechal akorát pár dní odstát (kvůli chlóru). Převaření je dobré, ale prodraží se. Je-li voda příliš tvrdá, jen vyměníte kytkám zeminu o něco dřív.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 6.10.2008 19:38

Když jsme bydleli v paneláku, tak jsem zalévala všechny kytičky vodou, která byla hodně tvrdá. Musím říci, že od té doby, co bydlíme v domku a nachytám si na zalévání dešťovku z okapu, tak mi všechny rostliny prospívají mnohem lépe.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 8.10.2008 23:24

Oprava mého prvního příspěvku na toto téma-látkový sáček s rašelinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Neználek - (41) - 149.227 (?), 9.4.2018 17:44

Máme na zahradě studnu kde tvrdost vody je kolem 38 °N. Existuje nějaké smysluplné a ekonomické řešení měkčení zálivkové vody na zahradu? V teplých měsících zaléváme cca 250 litrů denně. Díky všem za reakce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.224 (?), 9.4.2018 19:38

Teď je otázka, jestli chcete upravit tvrdost jako celkovou, nebo jen uhličitanovou a nebo upravit pH. Pak jsou různé "technologické" způsoby. Těch 1/4 kubíku denně není určitě na změkčení převářením nebo iontoměničem. Jednou z nejjednodušších technik je provzdušnění. To můžete provést také tak, že pokropíte střechu a voda Vám steče do jímky na dešťovou vodu. Chce to ale pravidelně odkalovat jímku na dešťovku, aby se vysrážené inkrusty zpátky nerozpouštěly (zejména v době, kdy tam bude měkčí dešťová voda).

Pokud ale potřebujete upravit pH pro vápnostřežné rostliny, pak nejlepší je používat zelenou skalici. Po napuštění 250litrového barelu dáte 0,75 až 1,25 kg zelené skalice a necháte minimálně 20 hodin odstát.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika