Kvapková závlaha



host - 209.79 (?)
2.9.2015 17:22

alebo to natahat rovno vsetko s malou hadickou a pouzit radove kvapkace

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 209.79 (?), 2.9.2015 17:22

alebo to natahat rovno vsetko s malou hadickou a pouzit radove kvapkace

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dasty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (311) - 245.29 (?), 3.9.2015 21:03

Takto to mám udělané už 6 let funguje to ke spokojenosti mojí i keřů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 151.124 (?), 4.9.2015 7:28

Nerozumiem celkom, ako tam tie kvapkovače držia? Urobí sa otvor a kvapkovač je tam iba zasunutý. Nevytlačí sa tlakom von, resp. je ten spoj dostatočne tesný, aby voda netiekla mimo kvapkovač? Chcem použiť LDPE hadicu 20mm. Len neviem, akú hrúbku steny zvoliť.

Tych drevín je cca 110ks ako som písal presne 55cm od seba. Pod drevinami je tkaná čierna fólia. Pri drevinách je fólia prerezaná. Hadica bude nad fóliou zasypaná okrasným štrkom. Ak by som nepoužil kvapkovače, ale kvapkovaciu hadisu s roztečom dier 33cm, dostala by sa vlaha k rastlinám? Kvapkovaciu závlahu som nikdy nevidel v praxi, teda neviem ako výdatne to dokáže zavlažovať. Pri tej rozteči 33cm vyjdú samozrejme niektoré otvory medzi rastliny a nechcem, aby mi niektoré vyhynuli vplyvom nedostatočného zavlažovania. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 7.98 (?), 4.9.2015 9:12

Drzia tam tak "na cestne slovo". Bere sa totiz do uvahy, ze kvapkova zavlaha nema vacsi tlak ako 1.5bar (za filter sa dava regulator tlaku).

Ked nemate predstavu o mnozstve vody, tak si to nasimulujte. Kvapkovac dava cca. 2.5l/hod, tak zoberte 2l flasu, naplnte ju a zapichnite hrdlom do zeme. Az vsetka voda vytece, skontrolujte do akej vzdialenosti a hlbky ste prevlhcili.

Inak taka poznamka, ak mate 110ks rastlin 55cm od seba do je cca 60m hadice. Pri pouziti kvapkovej zavlahy s 33cm kvapkacmi dostavate prietok-odber cca. 450L/hod, takze je mozne, ze nebudete potrebovat ani regulator tlaku.

Ja mam v zahrade cca 80m hadice (33cm/2.5l/hod) + nejake odbocky ku kvetinacom s radovymi kvapkacmi a pri tlaku 4bar do zahradnych rozvodov, stratami, dostavam pri prevadzke zavlahy cca. 3.3bar na vstupe do filtra. Na konci kvapkovej hadice 1.7bar, podla prietokomeru cca. 520L/hod. Na konci mam permanentne manometer, ked tlak poklesne pod 1bar viem, ze mam vycistit filter...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 4.9.2015 9:25

korenove sustavy drevin 55 cm od seba budu tvorit jeden suvisly pas. Ak aj nevytvorite mokry pas kvapk. hadicou, urcite zavlazite vsetky rastliny. Ak mate dreviny este velmi male s minimalnou korenovou sustavou, tak treba zavlazovat extremne a voda si kapilarne najde svoje miesto a urobi sa nakoniec suvisly vlhky pas. Extremne zavlazovanie znaci, ze namiesto hodiny date dve, dve a pol, treba sklusit..., ale nebudete zavlazovat kazdy den, ani kazdy druhy, ale povedzme 2 krat do tyzdna. Vlhkost mozete kontrolovat meracom vlhkosti pody,...p. Vyslouzil tu odporucal motykovy "merac": Zatnete motykou a uvidite, ci je poda vlhka. Ak po takom vydatnom zavlazeni je pod povrchom den dva tri este vlhka poda, nema vyznam zavlazovat. Folia, mulc, kamienky mozu pomoct pri udrzani vlhkosti. Dobry substrat a kompost pouzity pri sadeni rastlin tiez. Toto staci par krat skusit, experimentovat, a potom to uz bude len rutina, bez potrebnej kontroly. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 113.141 (?), 25.12.2015 16:03

Po dlhšej dobe som sa dostal k plánovaniu závlahy. Ako som písal, kvapkovou závlahou plánujem zavlažovať vyše 110ks drevín + nejakých cca ďalších 30 kríkov/kvetov. Kvapkovú závlahu mám rozdelenú do 3 úsekov v dĺžkach 28, 42 a 56m. Je potrebné použiť na takéto dĺžky 1" LDPE rúru, alebo bude postačovať 3/4"? Kvapkovú závlahu chcem riešiť tak, že do 1" alebo 3/4" hadice napojím cez redukciu a tenkú hadičku kvapkovač. Podobne, ako je tomu na obrázku. Na ebay je toho hromada. Máte to niekto takto urobené? Hlavná otázka je však výber tej správnej rozvodnej hadici.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 143.199 (?), 25.12.2015 16:58

Myslím, že je důležité kolik máte kapkovačů v jednom úseku. Já mám na jednom úseku 36 kapkovačů a trubku 3/4'' a funguje to perfektně. Délka je skoro 50m. Záleží tedy na tom, jaký počet zavlažovaných míst dáte do jednoho úseku. Když jsem s tím začínal, měl jsem celý sytém provizorně napojený na 1/2'' hadici a fungovalo to také dobře, takže myslím že roura 3/4'' pro jeden úsek je dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 113.141 (?), 25.12.2015 20:11

Bude to rozdelené približne na rovnaký počet kvapkovačov. Teda +- 50 kvapkovačov na každý úsek. Prietok tých čínskych kvapkovač sa dá regulovať od 1-70l/h. Ja predpokladám prietok cca 5l/h na jeden kvapkovač. Len som sa obával, aby pri menšej hadici nedochádzalo k príliš veľkému poklesu tlaku. Teda, že prvý kvapkovač by vodu striekal a z posledného by ledva kvapkala. Ale pri takom prietoku asi naozaj tá 3/4" hadica bude postačovať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.43 (?), 25.12.2015 17:01

Dreviny budete zavlazovat len obcas po dlhotrvajucom suchu. Musite vychadzat z typu zavlahy, ked si zratate vydatnost 100 kvapkovacov a celkovy prietok, potom mozno hovorit o vhodnej hadici v rozvodoch p cerpadle atd. 110 je dost a pri vydatnej zavlahe mozno ratat s velkym prietokom. Ak budu na kvapkovaci 2L/h bude prietok iny, ako ked bude 10/h. Cize zacat treba s kvapkovacmi. Pri malom prietoku vam to bude bezat dlhsie ale bude to menej narocne na cerpadlo hadice a vydatnost studne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika