kapková závlaha



host - 80.250 (?)
29.3.2008 19:36

No mne diler znacky Netafim predal ako Family drip kvapkovaciu hadicu "Landline 8B". Ma rozostup kvapkovacov 30 cm a prietok kvapkovacov je na nej uvedeny 1.2l/h @ 10 m (maximalny tlak - 20 m)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
host - 76.241 (?), 19.2.2008 16:55

Tiez som si myslel... Viac menej je to za tie iste peniaze, ale v niecom je Gardena predrazena. V Agroservise predavaju kvapkaciu hadicu za 21 SK/m od Toro.Ti pre polnohospodarov robia hadam 20 druhov hadic. Niektore su robene, aby prietok nezavisel od kolisania tlaku vody. Tato za 21 SK ma kazdych 30 cm kvapkac, 2l/h. Jednotlive plastove kvapkovace stoja od 3.50 do 10 SK. Nech je to bez dph...! Mozete kupit jednotlivo, v Gardene vacsinou nie. Gardena ma kvapkovu hadicu 2x taku drahu, ale predrazene su najma niektore spojky hadic. Ich klik system je pohodlny, ale stoji svoje.

Martin

Redukciou tlaku na 0.1 atm, to hadam nie. kvapkova zavlaha zvacsa pracuje do 1 atm, alebo povedzme 0.5 Atm. 0.1 je vodny stlpec 1 m. Ked zdvihnete kvapkovu hadicu jeden meter vysoko, tak vam voda vytezie z jej konca, ale nie z kvapkacov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.169 (?), 20.2.2008 9:06

pro:  xxx.xxx.76.241

Máte samosebou pravdu je to 1 atm. To pro Zdenka znamená aby si nádrž zvedl o 0,5 metru do výšky (je-li to technicky možné).

Poznámka k ceně: Gardena není levné a já za výše uvedenou instalaci dal hrozivou částku 7000kč, ale myslím že návratnost je docela reálná, počítejte se mnou. Když 60 rajčat + 50 paprik a 20 okurek dají každá rostlina při pravidelné zálivce o 1kg zeleniny více (to je víc jak reálné) to je 130 kg v sezóně navíc. Dejme tomu 10 kč/za kg to je 1300kč za rok. Plus moje práce: po dobu 12 týdnu každý večer 20 minut zalévání které ušetřím je 28 hodin. Na výplatní pásce za leden je sazba 477 (čístá cca 319)  kč/hodinu, tedy když zůstanu po dobu 17 týdnu (nepracuji o víkendu, ale zalévat musim) v práci o 20 minut déle místo zalévání tak ušetřím 8948 kč. 

Dál už mi počítat nechce, ale odhaduji že návratnost je za 3/4 sezóny používání. To se vyplatí ne? Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.124 (?), 20.2.2008 18:49

Pánové pozor na jednotky. 1m vodního sloupce není 1at.

V souvislosti s tímto chci upozornit. Dávejte pozor při výběru kapkovačů, neboť některé opravdu potřebují tlak alespoň 0,5 až 1 at. zejména ty co jsou určeny na závlahu stromků. A zde potom nastává problém s tlakovou vodou, neboť toto žádná nádrž ve výšce 1m neobstará.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.66 (?), 27.2.2008 16:14

Potřeboval bych pořídit do skleníku kapkovou závlahu, tak na 50rostlin, ale mělo by to být s výškovým rozdílem asi jeden metr.

Mám nádrž asi 3metry nad zemí ale to bude asi málo, 50 trysek, to je na každou trysku malý tlak, mám připravenou malou vodárnu - nádrž + čerpadlo, takže s tlakem nebude problém, ten je možno i nastavit.

Nevím, kde nakoupit, někdo tu psal, že od tora je to levnější, ale nemužu to najít, kdybych měl kupovat zvlášť hadice a kapače vyjde to asi na moc peněz, nelze koupit už hotovou hadici se zabudovanými kapači?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.231 (?), 1.3.2008 0:40

Riesil som teraz podobny problem, ja som sa rozhodol vyskusat kvapkovu zavlahu od f.Netafim - Family Drip.  Hadica so zabudovanimi kvapkacmi ma vysla na 17 Sk/m, filter 540 Sk. Malo by to fungovat uz pri tlaku 1m (0,1 bar), prietok je vtedy 0,6 l/h. Tak som zvedavy, ci to splni moje ocakavania..
www.netafim.cz/produkty/family.htm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.241 (?), 1.3.2008 4:04

Pri zavlahe s tak malym tlakom zrejme kvapkacie otvory nekladu velky odpor. Pozor na zmeny v tlaku v zavislosti od miesta v sustave aj pocas vyprazdnovania zasobnej nadoby. Tie mozu byt relativne velke a firma neudava ako sa meni prietok s tlakom. Moze sposobit nerovnomerne zavlazovanie. Ak je tlak 1-2 Bar, tak zmena tlaku vzhladom na tlakove zmeny su pri nizkych prietokoch kvapkovej zavlahy skoro zanedbatelne. Zavlazenie je rovnomerne a stabilne ak zavlaha nie je prekompenzovana. Vyhoda kvapkovej zavlahy na velmi nizky tlak je ze ide bez cerpadla.

Aby som to zvrnul. Na zavlahu velkej plochy by som zvolil kvapku, ktora pracuje pri vyssich tlakoch a pomocou cerpadla. Male plochy, ak ma niekto malu zahradku alebo zahon by sa dala pouzit aj nizkotlakova technologia. Zial chybaju niektore dolezite udaje, napr. preitoky pri roznych tlakoch, aby sa dalo skutocne posudit, ako a kde toto bude fungovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.124 (?), 1.3.2008 12:26

Již několik let používám Vámi uvedenou závlahu NETAFIM -FAMILY. Jsem s ní velice spokojen. Nádrž mám 1m nad zemí, o obsahu 1000 L. Hadice 4x16m. Druhý případ v menším foliáku mám nádrž 200L  hadice 5x5m. Je velice důležité nepoddimenzovat prívodní potrubí k hadici s kapkovači,(mám 1") a použít za nádrž filtr. (mám lamelový od Netafim) Vzdálenost mezi kakovači mám 15cm, takže závlaha vytvoří souvislý mokrý pruh, což jsem volil úmyslně, aby závlaha byla universální. Výsledky jsou opravdu vynikající.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.241 (?), 1.3.2008 14:42

...malokto si uvodomuje genialnost kvapkovej zavlahy. Polievanie inym sposobom moze byt casto neucinne, iba splavovanie zeminy. Niekedy polievanim klasickym sa zavlazi len horna vrstva a ku korenom sa voda nedostane. Nasledkom toho korene rastu "hore", a rastlina nekoreni hlboko, je citliva na horucavy a sucha. Mozete polievat kazdy den a mat hornu podu mokru, nemusi to mat svoj ucinok. Problem s polievanim je najma v ilovych podach, kde voda pomaly vsakuje. Kym sme mali zavlahu, neraz som overil poliatie tak, ze som kopol motykou na mokre miesto. Pod blatom sa objavil prach. Kvapkova zavlaha urobi na plochu maly ale hlboky mokry flak. Voda nelieta kade tade, ale vsakuje pomaly ku korenom. Ma cas sa ohriat, ak mate vodu zo studne. Kym sa dostane ku korenom bude mat taplotu zeminy do ktorej vsakuje. Nebudem hovorit kolko sa da usetrit. Ak sa da naprogramovat a nechat kvapkat povedzme o 4 rano...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 5.81 (?), 2.3.2008 15:51

Pánové, nemohli byste prosím uvést bližší specifikaci hadice Netafim? Těch produktů maj na webu poměrně hodně... Předem děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.250 (?), 29.3.2008 19:36

No mne diler znacky Netafim predal ako Family drip kvapkovaciu hadicu "Landline 8B". Ma rozostup kvapkovacov 30 cm a prietok kvapkovacov je na nej uvedeny 1.2l/h @ 10 m (maximalny tlak - 20 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika