Čerpadlo s malým výkonem pro kapkovou závlahu



host - 57.149 (?) 
29.4.2019 12:57, zobrazeno: 8349x

Neměl by někdo tip na ekonomické čerpadlo pro kapkovou závlahu, která celkově bere tak 1500l/hod? (do budnoucna ji možná rozšířím, ale bude to tak o 250l)

Bere vodu z 1,5m hloubky a rozvodné potrubí, které se rozbíhá na pět větví - 2x 32mm - á 20m, 3x 20mm - á 10m. Na konci každé větve mám regulátor tlaku na 1,8 bar.

Se současným tlakovým čerpadlem (1000w), musím jednou naplno oteřenou 20mm trubkou vracet vodu do jímky, tlak se drží někde nad 3bar a z regulátorů tak stříká voda.  

Našel jsem sice čerpadla co měla vhodný výkon ale byla poměrně drahá - 7 000 a víc, a//nebo úspora ve odběru proudu nebyla tak velká (např. 750 w) Pro současné čerpadlo nemám využití, tak je otázkou zda tedy pouze ještě jen nesnížit tlak druhou trubkou/nebo silnější trubkou co bude vracet vodu. Vibrační čerpaldlo nechci kvůli hluku. 

Když to zjendodušeně propočítám tak kdybych ušetřil 1kwh na jedno zalévání - což je v nízkém tarifu co mám 2kč - za sezonu 420 Kč - což i kdyby čerpadlo stálo 5000 Kč tak je to 10let.

Tak jsem na vážkách.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 126.114 (?), 29.4.2019 14:54

nové čerpadlo za "pár korun", klidne kategorie "fontánové" (pro výtlak 1,5 metru), tam by stačilo řádově 50W. nebo variantně se stávajícím čerpadlem použít nějakou "vodárnu", čili tlakovou nádobu. zručný kutil by to jistě dobastlil klidně v kubíkové verzi a s použitím IBR kontejneru, tam by to spínalo jednou-dvakrát do hodiny, to se dá vydržet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 29.4.2019 20:57

Fontánové na 1,5 metru nedá na konci asi 1,8 baru. Ale používám 30W a je to tiché, běží hodiny bez problémů. Jen se nevypne bez vody, ale ani na to neumře hned.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 229.156 (?), 29.4.2019 17:43

Poridil bych domaci vodarnu. Klidne nejakou obyc v hobymarketu (da se koupit uz za 2500Kc). Chvili povede cerpadlo, ktera natlaci zasobnik a z nej pak voda muze ukapavat do zahonku. Az klesne trak, vodarna dotlaci. Ve vysledku vodarna s prikonem 700W pojede treba 5-10 minut za hodinu (podle prutoku zalevani...)

Nebo trochu pritlacit a vsit neco od sigmy: Domácí vodárna SIGMONA L2 - 24 230V

Akorat ji budete muset nekam postavit... Vibracni cerpadlo je rpisernost. Dal jsem ho do IBC a to je kraval, jak bych skakal po bubnu: D

L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 250.122 (?), 30.4.2019 6:35

a co expanze s tlakovym spinacem se neda aplikovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 57.149 (?), 30.4.2019 8:24

Děkuji všem za rady - asi je vše takto řešitelné - jak vodárna, tak nějaká expanzní nádrž. Ale oboje potřebuje místo. Aby to nespínalo pořád dokola tak by tam musela být aspoň 50l a i tak by to znamenalo 30xdo hodiny sepnutí.

Ještě mně napadlo, ale v tom se vůbec nevyznám snížení výkonu čerpadla nějakým regulátorem - našel jsem toto: PUMPA Drive frekvenční měnič 230V a 400V

je to tedy už poměrně hodně peněž, ale kdyby to dělalo to co potřebuji (a pokud to snižuje spotřebu čerpadla) tak bych do toho šel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 228.17 (?), 30.4.2019 17:10

No je pravda, ze tevch 1500l/h je docela dost a aby cerladlo nespinalo stale, bylo by potreba vetsi expanzku nebo zkusit regulovat ten vykon. 

Podle vykonu cerpadla se ten frekvenci menic da poridit a cely system by se s tim dal regulovat. Jenom je treba pamatovat na to, ze prubeh cerpaciho vykonu neni uplne primoumerne zavisly na otackach. Takze bude potreba vybrat cerpadlo, ktere nema provozni vlastnosti daleko od pozadovaneho optima. A cenove jsi nekde na cene vetsi vodarny...

Jinak tady je nejaka aplikace na vypocet optimalni velikosti nadrze. Pro vas pripad jsem naklikal:

pracovni tlak 2-3,5 bar
vykon cerpadla 2000l/h
odber vody 1500l/h
max. pocet zapnuti 5x za hodinu

A vysla nadrz o objemu 225l a s tim, ze vyuzitelny /pracovni objem je 75l.

No a tak... neni to snadne:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 158.158 (?), 1.5.2019 13:23
Tak jsem tam dnes zkusmo dal jezirkove cerpadlo resun pg-10 000 250w ktere mne take bez uzitku lezelo doma. Ukazatel tlaku u vystupu z cerpadla sice ukazuje neco pod 1 bar ale nektere regulatory tlaku na vetvich kde je malo kapacu/mensi delka vetve i tak odpousteji trochu vody coz by znacilo ze je tam vic nez 1.8 bar. No kazdopadne vse kape jak ma (subjektivne; az se budu nudit tak muzu zkusit jestli konkretni kapac dava za hodinu dany objem vody) takze zatim to tak necham.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika