Čerpadlo nebo automat nebo vodárnu



host - 121.238 (?)
19.4.2012 17:03

do vysky 12 m ano, z hlbky 12 m urcite nie

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 30.44 (?), 26.12.2010 12:22, zobrazeno: 8711x

Dobrý den,

chci se s Vámi poradit.Mám novostavbu a známý mi vyvrtal studnu o průměru 200mm do hloubky 10m.Vydatnost je velice slušná cca 12tis. litrů za den.

Jedná se o vrt v údolí dvou polí, voda asi nebude vhodná na pití..nevím, ještě jsem rozbor nedělal, ale jako užitková voda si myslím bude ok.

Ale zásadní problém který řeším je, že nevím jaký systém čerpání použít.V domě nechi mít žádné čerpací zařízení, to bude ve skruži které osadím okolo vrtu kvůli hluku od čerpacího zařízení.Takže je otázkou zda použít vodárnu, což je mi nejbližší, protože ji znám z chalupy.Nádobu 50litrů a více asi nerezovou vzhledem k životnosti.

Dále je na výběr automat..nevím jak to přesně funguje, ale je to v podstatě vodárna bez zásobníku (nádoby).Při poklesu tlaku okamžitě začne čerpat..asi.

Pak jsem narazil na nějaké čerpadla AL-KO a Gardena, které je taktéž automatické s tím, že je zabezpečeno proti čerpání na sucho.

U obou variant těch automatů nevím jak to je, když třeba pustím kohoutek na malý průtok, třeba závlaha nebo napouštění bazénu.To pořád spíná nebo jede trvale... s menším výkonem???

Určitě bych chtěl řešit hlídání hladiny vody..z důvodu toho abych se nemusel strachovat při např. napouštění bazénu v létě.

Plovákový spínač není možné realizovat (200mm),kromě plováku který by jezdil nahoru dolů nebo sondy.

Co mi tedy poradíte případně vysvětlíte nebo objasníte mé otázky.

Peníze nazbyt nemám, ale zase nejsem tak bohatý abych si mohl dovolit kupovat levné věci několikrát zasebou.

Děkuji s pozdravem David

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 199.121 (?), 26.12.2010 14:16

Letos je vodnatý rok. Mám vrt 6m hluboký, jehož vydatnost po většině roku kolísala mezi 4-8 litry za minutu. V minulých letech sledování kolísala až k min. hodnotě 1.6 l/min. Maximální hodnotu jsem zjistil po vydatném dlouhém dešti, byla 22 l/min. Trvalý proud vody jako když docela dost pustíte vodovod. Těch 22 l/min. se ustálilo při určité sací a dané výtlačné výšce. Vzhledem k sací výšce 6 m používám staré odstředivé čerpadlo, původem z vodárny, umístěné nad vrtem.  Dodává množství přes 20 l/min., spínám čerpadlo obvodem hladinových spínačů vlastní výroby pracujících na bezpečné 5V úrovni přes stykač 380 V.  Plním tak cyklickým spínáním čerpadla zásobník pro zalévání o obsahu 1000 l. Píši to proto, že by bylo snad prospěšné nejdříve zjistit kolísání vydatnosti během roku, zjistit kolísání hladiny a potom se rozhodnout pro návrh a použití čerpacího systému.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.251 (?), 26.12.2010 23:30
Dobrý den, děkuji za reakci.Ano přiznávám, že máte pravdu, ale vzhledem k tomu, že soused má vedle mě studnu vykopanou cca 3m do hloubky a i když bylo sucho, voda stále byla. Vrstevnice jdou z obou polí směrem k místu kde máme ty studny a vody je opravdu dostatek. Děkuji David
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 160.251 (?), 14.1.2011 19:05
Dobrý den, máte někdo nějaký další poznatek... zajímal by mě ten automat jak to funguje.díky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.211 (?), 19.4.2012 15:41

a o jaký typ jde? soused mi taky doporučoval domácí vodárny ale stále si nejsem jistý, že bude účinná i ve více metrech (ve 12.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 121.238 (?), 19.4.2012 17:03

do vysky 12 m ano, z hlbky 12 m urcite nie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 19.4.2012 20:17

Vrty pro získávání vody by měly mít nějmenší hloubku 10 až 15 metrů, jinak se většinou jedná o technický nesmysl. Tyto úzké dírky se většinou rychle zanáší (záleží na vlastnostech okolní horniny), čistit se nedají, takže se pak musí vyvrtat nový vrt. Místo odběru by mělo být umístěno v části vrtu nad perforací trubek vrtu, aby nedocházelo ke kalení vody (perforace nesmí být v celé hloubce vrtu). Tzn. čerpadlo by mělo být umístěno min 6 metrů nad dnem (proto ta zmínka o hloubce vrtu). Jedním z důvodů je i to, aby voda proudila kolem motoru čerpadla (u těchto čerpadel je motor ve spodní části) a tím ho ochlazovala. Proto se na čerpadla určená do vrtu při montáži do kopané studny musí montovat chladicí plášť, který simuluje proudění vody ve vrtu (při větších odběrech).

Výběr čerpadla do vrtu je dán jeho průměrem. Nejdražší jsou čerpadla do průměru 10 cm (Gruendfos). Při větších průměrech je výběr širší. Při ochraně běhu na sucho (v případě jeho nutnosti při slabším přítoku) je dobré preferovat spínací automaty (některá ponorná čerpadla již mají automatiku v sobě). Použití tzv. sond, je obvykle jen krátkodobé, podle kvality vody se někdy musí měnit každé tři roky.

Do vrtů se obvykle používají jen ponorná čerpadla, sací čerpadla, tzv. domácí vodárny, jsou doménou spíše kutilů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika