Mrkev zavařování



Stránky: 1,  2,  3   
host - 145.195 (?) 
17.9.2009 19:59, zobrazeno: 59118x

jsem už zoufalá, zavařuji mrkev (povařím v osol.vodě, oloupu,nakrájím na kostky a dám do flašek zaleju roztokem 1l vody,2dkg.soli,1dkf.cukru a zavařím první den a druhý den opět zavařím-vše dle receptu z kuchařky) a třetí den je to zkvašené

Co proboha dělám špatně (nemá někdo recept na zavaření mrkve) Milujeme s manželem dušenou mrkev tak dělám zásobu na zimu      Květa W

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 17.9.2009 21:00

Podle mě nemůže být tak brzy ( třetí den)  mrkev zkvašená, ani kdybyste ji nezavařovala vůbec.
   Dvojí zavařování se provádí kvůli zničení sporulujících anaerobů, jejichž spory jsou odolné teplotě varu. V nepřítomnosti kyslíku vyklíčí spory bakterií do vegetativní formy. Tu je třeba zničit opětovnou tepelnou úpravou. Počkal bych déle, asi 48 hodin, aby vyklíčení bylo kompletní. Další možností je okyselit nálev trochou octa. I slabá kyselina likviduje spory najedenkrát. Je známo, že nokurky se nekazí a stačí jim 80 st. Taky můžete zavařovat v papiňáku či v troubě. Teplota 120oC by rovněž měla být dostatečná. Nevím ale, jestli jsou gumičky víček na takovou teplotu stavěné.
   Já osobně jsem ale mrkev nezavařoval. Při sklizni ji dělím na 3 nestejné díly. Malou část (ne vždy) nesklidím, nechám na záhoně - když nemrzne, jsou čerstvě vyryté nejlepší.. Druhý díl dám do písku ve sklepě. Pár jich shnije, ale vesměs vydrží do nových, byť trochu pustí kořínky. Zbytek postrouhám a zmrazím. Dušenou mrkev nesnáším, ale chutná mi mrkvový salát s jablečným moštem, rybí salát se zavináči, mrkví, hráškem a jogurtem a hlavně mrkev syrová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 82.97 (?), 17.9.2009 21:50

Já tuto zeleninu pro zavaření ve slaném nálevu nepředvařuji: mrkev, petržel, celer, květák, brokolice, hrášek a kedlubny. Zavařuji ji syrovou. Na 1 l vody dávám 20 g soli a na špičku nože kyselinu citronovou. Nálev svařím, nechám vychladnout a pak teprve jím zaleji zeleninu. Steriluji 10 min. při 100 stupních C. U této zeleniny opakované sterilování neprovádím.

Pouze fazolové lusky předvařuji cca 3-4 minuty a zalévám je horkým nálevem. Steriluji je 20 min/100 stupňů. Třetí den sterilování opakuji znovu 20 min/100 stupňů.

Tyto postupy jsem kdysi někde vyčetla a s úspěchem je praktikuji k mé plné spokojenosti .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.33 (?), 8.9.2010 12:10

Dobrý den. Jdu to zkusit podle Vás. Vždy mrkev strčím do mrazáku, no, letos mám málo místa moc mrkve. Díky za radu, napíši jak to dopadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 95.20 (?), 16.9.2017 14:27

Dobrý den.

Už loni jsem zkusila zavařit zeleninu podle vašeho receptu a super. Vždycky mi vytekla a letos ještě pořád mi od loňska drží. Nastrouhala jsem na robotu pouze mrkev a petržel, přidala trochu petrželové natě a pak už podle receptu zalít vychladlým nálevem a sterilovat. Už má nastrouháno a čekám, než zchládne nálev. Děkuji za recept.

Veronika Mlčochová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 111.132 (?), 17.9.2009 22:00

Zcela vážně a bez veškeré jízlivosti, pokud se konzervace nedaří, bych navrhoval vykašlat se na ni a kupovat mrkev v samoobsluze, celoročně kolem 10 Kč/kg.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 55.26 (?), 17.9.2009 22:25

Naprosto souhlasím. Dá se koupit opravdu pěkná, čistá mrkev. Také vařívám dušenou mrkev na másle a myslím, že z čerstvé je to prostě lepší. Zavařování je strašná spousta práce (umýt sklenice, víčka, nálev, očistit zeleninu nebo ovoce, elektřina, práce samotná), času a energie. Dnes, když je prakticky veškerá zelenina dostupná, myslím, že zavařování je promarněný čas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 145.195 (?), 19.9.2009 12:05

děkuji za rady od těch co mi doporučují koupit mrkev v krámě-a teď zcela bez urážky jak píšete vy-já mám mrkev na zahradě sklidím kolem 80kg mrkve a sklad nemám neboť bydlím na sídlišti tak jí mám dle vás vyhodit na zimu a koupit si chemickou v supermarketu

Děkuji za tento typ rad - já se ptala na zavařování, né, kde ji koupit. Květa W

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
babima - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 143.253 (?), 19.9.2009 21:31

Paní Květo, dejte do slaného nálevu na špičku nože kys. citr. a vytáhněte na 100c° 20min mrkev předvařte ale zavařujte jen jednou.Tu kyselinu myslím do každé skleničky.Zdraví Marie doufám že se to povede, já mrkev nezavařuji, ale moje maminka to tak dělala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 27.4.2010 11:03
Dobrý den. Mrkev doma nemohu uskladňovat, takže k vaření ji konzervuji. Je úplně jedno, jak ji před zavařením opracováváte. Ale poté je základ, aby byl nálev okyselený, jak už mnozí psali. A převaření se též nemusíte bát. Ocet nebo kys. citronová zeleninu zpevní. Samozřejmě ji nebudete vařit hodinu.Stačí nálev lehce okyselit a budete spokojená. Také mám za sebou hrůzné zkušenosti s páchnoucím hráškem, mrkví, květákem apod. ve skleničkách s vybouleným víčkem. Ať se daří!! MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika