Fazolové lusky - zavařování



vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?) 
26.7.2012 12:06, zobrazeno: 37172x

Zavařujete někdo fazolové lusky ve slaném nálevu (jenom voda s trochou soli)? Jak dlouho je nutné je sterilovat? VJK

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 93.1 (?), 26.7.2012 18:39

Zrovna dneska jsem to dělala.smiley Na litr vody pro nálev dávám 20g soli. Pokrájené lusky předvařuji cca 4 minuty. Dám do sklenic, zaleji horkým nálevem a steriluji 35 min. při 100 °C. Pozítří je přesteriluji ještě jednou při 100°C po dobu 20 minut. Možná to s tím přesterilováváním přeháním, ale na druhou stranu se mi ještě nikdy nestalo, že by se mi fazolky zkazily.

Jinak je nejvyšší čas zasít fazolky pro podzimní sklizeň! Moje už mají dva pravé lístky. Současné keříky po sklizni už zase nakvétají, ty budou pro průběžnou sklizeň do té další velké předzimní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3237) - 5.149 (?), 26.7.2012 19:27

Protože nemáte fazolky v sladkokyselém nálevu tak je opravdu nutno po schládnutí a určité době (minimálně 24 hodin je třeba aby vyklíčily spóry, které teplota 100 °C nezničí) znovu zasterelizovat na 100 °C. Já jsem tak dělal mrkev, petržel, c eler a dřeňový hrách. Jistě to nepřeháníte.

                Mer Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 26.7.2012 19:30

sice mam naseto, ale pokiud vyseju jeste tento tyden, bude sklizen jeste konce, m zari? nebo uz je pozde?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 93.1 (?), 26.7.2012 20:53

Zdravím pane Mičurinče, pokud vysejete teď, pravděpodobně by to do konce září "s fousama" mohlo vyjít. Já podle mých podmínek, které se asi od Vašich moc neliší, počítám od výsevu potřebný čas ke sklizni cca 2 měsíce a 10 dní. Možná by efekt přineslo namočení fazolek před výsevem aspoň do rána a pak, pokud každý den nezaprší, tak pilně do vyklíčení zalévat. Tak ať se zadaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 29.7.2012 14:40

Tak jsem včera lusky podruhé steriloval. Co mě ale překvapilo je, že některými víčky lze po druhém sterilování větší či menší silou pootočit. Prohnutá jsou všechna stejně, zvuk mají také stejný, některá se ale točí. Budou držet, nebo je mám raději vyměnit a znovu přesterilovat? VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 29.7.2012 15:11

Opakovaná sterilizace s jmenuje tindalizace. Doma bych to ale nepokoušel, takovej botulotoxin je potvora... Tam jde o slané nálevy, v kyselých neroste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.197 (?), 29.7.2012 22:00

Víčka musí pevně držet. Protože moje zkušenost s víčky Omnia je v poslední době špatná, uvažuji o tom, sklenice po určité době chladnutí, ale ne pod 75 st.celsia, zkusit poklepem a podezřelá podrobit evakuaci pod zvonem. S narůstáním podtlaku dojde k varu obsahu a unikající páry vytlačí vzduch z pod víčka. Po zavzdušnění by víčko mělo znovu, snad úspěšně dosednout. Proces se týká opravy uzavření, ne opětovné sterilizace. Nechci změkčovat obsah druhou sterilizací. Momentálně řeším jak zhotovit zvon. Napadá mě oslovit sklenáře s požadavkem na odříznutí hrdla ze 4 litrové láhve. Nemá někdo lepší nápad?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3237) - 5.149 (?), 29.7.2012 23:04

Nevím, již po několikáte tady na webu čtu nářky na víčka, Já jsem zatím nezpozoroval nějaké snížení kvality. Možná je to tím, že víčko uzavřu hliníkovou hlavou a ještě na sklenice dám skřipce (ty co se používaly na ty víčka pro deset použití). Tyto skřipce řeší i následnou druhou sterilaci. Botulotoxin se týká konzerv s masem. Jinak pokud se zkazí zelenina v mírně slaném nálevu, tak si nedovedu představit, že by měl někdo chuť ji jíst (mám zkušenost se snahou zavařit si cukrovou kukuřici).

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika