Zatřižení větviček u týden zasazených stromků



host - 68.23 (?) 
23.10.2019 10:12, zobrazeno: 2475x

Dobrý den, obnovujeme starý sad na veliké zahradě, kterou jsme před pár lety zakoupili, zkušenosti jen teoretické. Zasadili jsme již tři stromky před týdnem (Ontario, Velkopavlovickou, Stanleyovku), další sadíme dnes a ještě tento a další týden. Bohužel se různí rady, jak máme naložit s korunkou: v první školce byli proti, že stačí řez až na jaře, v druhé školce nám ale řekli, že rozhodně větve zkrátit, razantnější řež až na jaře. Já jsem také tohoto názoru (viděla jsme to tak u mého dědy jako dítě - tedy nyní a pak zjara), můj muž by se držel rad zaměstnanců první školky.

A má otázka - je tedy lepší větve zakrátit a mohu toto udělat už u před týdnem vysazených stromků?

Promiňte za možná primitivní dotaz, zatím nemáme skoro žádné zkušenosti - a hlavně mi záleží na té jabloni, nebylo lehké ji na semenáči sehnat.

Děkuji a přeji hezký den,

Ester

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 68.23 (?), 23.10.2019 10:14

Případně se ještě dozeptám, zda mohu již nyní odstřihnout konkurent, nebo ten až na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 23.10.2019 10:56

Schválně jsem si dal před časem tu práci zjišťovat, jak to vlastně je. A je to tak, jak říkáte. Polovina chytrých zdrojů i prodejců řekne "zastřihnout na podzim hned po zasazení", druhá polovina řekne "počkat až na jaro".

Tady vám většina poradí, že zastřihnout až na jaře. Já je zakracuji hned při sázení. A nic se jim neděje, rostou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.14 (?), 23.10.2019 11:53

On hlavní důvod pro ten jarní řez bude asi ten, že některé očko nemusí přežít zimu, vymrzne, vyklovne ho pták. A když to seříznete zcela přesně, tak to neraší tam kde potřebujete. Když zjara vidíte, která očka se probouzí, dá se to líp rozhodnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 23.10.2019 12:11

Finálny rez by som teraz na jeseň nerobil, najmä kvôli dôvodom, ktoré spomína PP. Ten by som nechal až na jar. Teraz by som maximálne odstránil poškodené konáriky, s ktorými sa nepočíta pri zakladaní koruny a na jar spravil konečné korektúry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.2 (?), 23.10.2019 12:14

Já si to vykládam částečně na základě fyzikálních procesů- během zimního období je teplota vzduchu-prostoru nad povrchem půdy většinou nižší, než teplota zeminy s kořeny. Tzn., že se větvičky smrskávají, vodnatá složka mízy mizícheeky do kořenové části, ta se rozpíná, poranění se lépe hojí, vlášení přirůstá-to v případě nestříhání při podzimní výsadbě. Když je střih proveden na podzim, určitá část mízy mizí do luftublush! Takže já jsem klonič k jarnímu střihu, ale v případě zlomu výhonu při přepravě či nešikovné manipulaci při výsadbě ten pod místem kamene úrazuwink odstřihnu a byť je ranka malá zamáznu jienlightened. SPCH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 23.10.2019 12:27

Ano, jasně, s nevyrašením některých oček už počítám, proto ustřihnu podstatnou část a finální řez (na přesné očko) dokončím na jaře, až je vidět, co raší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 68.23 (?), 23.10.2019 21:22

Děkuji všem za rady. Nechám tedy větvičky tak, jak jsme stromek přivezli ze školky (některé jsou tedy opravdu dlouhé) a stříhat se bude až na jaře rovnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 13.124 (?), 24.10.2019 3:22
Při výsadbě prostokořenných stromků jsem dostal jednoduchou radu-co je pod zemí má být nad zemí, pak kořenový systém stačí se ujmout a zásobit korunku.Nechávám to trochu delší a zjara dokončím načisto.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika