Zase ta lipnice



host - 209.79 (?)
18.9.2015 20:15

teraz nechapem ci sa stazujete alebo...

Snad ste naozaj necakali, ze po aplikacii Stomp nieco vykliči? Ved to je podstata pripravku, blokovat klicenie. Stomp sa preto pouziva ako prevencia proti lipnici v tomto obdobi ked je klicivost lipnice najvacsia.

Boris

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
rds76 - (5) - 0.1 (?), 18.9.2015 10:10

Tak jsem pred asi 14dny aplikoval celoplosne Stomp 330 - davkovani 50ml/5L na 100m2. Po 5dnech provedl vertikutaci (krizne) a celoplosne presel smesi VV2 v davce asi 3kg/100m2, lehce zapravil hrabema a privalcoval. Po 10dnech nevzeslo vubec nic!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.79 (?), 18.9.2015 20:15

teraz nechapem ci sa stazujete alebo...

Snad ste naozaj necakali, ze po aplikacii Stomp nieco vykliči? Ved to je podstata pripravku, blokovat klicenie. Stomp sa preto pouziva ako prevencia proti lipnici v tomto obdobi ked je klicivost lipnice najvacsia.

Boris

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 19.9.2015 8:20

Pokud to byla dávka dle návodu (z paměti si ji nepamatuji) tak jednak při přesevech je na kostřavu 10 dni docela málo + záleží jak jste zaléval. Normálně při novém výsevu klíčí kostřava za 10 - 20 dní a linice luční až klindě za měscí a později Směs VV2 obsahuje jen kostřavu a lipnice. Nejrychleji a nejlépe klíčí jílky. Každopádně při nových výsevech kostřav se stomp normálně používá a osivo klíčí. Toto mám vyzkoušeno a nejen já. Pokud jste nové osivo jen rozhodil a uválcoval tak nemůžete čekat zázrak. Vyklíčí Vám sotva 30 %, to je realita, bez ohledu na stomp. Ideálně se po celoplošném přesevu provádí topdressing aby přikryl osivo a to mohlé lépe vyklíčit.

Otázka proč jste aplikoval Stomp 330 a již za 5 dní přeséval?  jeho aplikace a účinky jsou docela dobře popsány na agromanuálu. Jelikož jste tam měl původní porost, tak se Vám do půdy dostalo nejpíš velice malé množství a jeho účinky v půdě budou tak minimální. Předpokládám, že jste chtěl potlačit lipnici roční? V tomto případě nebylo kam spěchat a když by jste dal větší rozestup tak by to bylo určitě jistější. Nicméně stále si myslím, že hlavní příčina nebude v tom Stompu. Já jsem také přeséval pár menší míst a je to 14 dní a neklíčí prakticky nic. Zalévám to, přiklil jsem to kř. pískem a když něco málo vyklíčí tak to bude normální. Jak byl původní porost po vertikutaci hustý?, Hustota a konkurence původního porostu hodně ovlivní ten nový výsev.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rds76 - (5) - 136.42 (?), 20.9.2015 9:28

Dnes je to 14dni, tak jeste udivim jestli neco vyleze. Presev jsem chtel co nejdrive v zari at je dostatek casu pro zapojeni, kdy jsou teploty jeste priznive a je vetsi vlhkost, preci jen listopad uz pak byva chladny. Topdresing jsem sice nedelal, nicmene ta vertikutace byla hlubsiho razu, bylo spousta holych suchych mist po lipnici, puvodni porost znacne prorizdly po vertikutaci. Tim jak jsem pudu "otevrel" a vysev zapravil hrabema a privalcoval tak bych cekal alespon 50% vykliceni. A samozrejme udrzuji pudu vlhkou. Ale mozna je brzy na nejake zavery tak uvidime jeste za 14 dni a hlavne pak na jaro v jakem to celkove bude stavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 21.9.2015 8:45

Dobrý den,

Stomp 330 se např. doporučuje aplikovat v travách na semeno až do 3 dnů po osetí. Jeho účinnost je především na plevel v počáteční fázi růstu, v tabulce účinnosti jsem nenašel jak kostřavu tak lipnici luční. Stomp 330 je označován především jako herbicid.

Zde cituji přímo z návodu : Stomp 330 EC inhibuje počiatočný rast a vývoj klíčiacich citlivých druhov burín. Zasiahnuté rastliny hynú krátko po vyklíčení alebo po vzídení. Samotné klíčenie nie je ovplyvnené.

Stějně jako Vy aplikoval Stomp 330 pan Malý z jiného vlákna a jemu trávník vyklíčil zcela normálně. Rychlost klíčení bych přičítal nižším ranním teplotám, travnímu druhu a přesev bohužel není to samé jako nový výsev do ideálně připravené půdy. Pokud jste tedy měl možnost osivo zahrábnout tak bude záviset jak reálně hluboko se dostalo. Pokud více jak 1 cm tak to bude klíčit hodně pomalu nebo vůbec. Na přesev se doporučuje dávka 4 - 5 kg/ 100m/2.

Mne v současné době po 14 dnech na malém kousku (nového výsevu do předem připraveného substrátu) vyklíčilo zatím jen 40 % z osetí. V přesevech mám nové klíčení patrné jen velmi málo a to je již více jak měsíc co jsem to dělal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 134.2 (?), 4.6.2015 17:35
Zdravím Martine, díky za odpověď, zkusím naředit dle Vaší rady a vyhlašují otevřený boj lipnici, dokud budu moci, nevzdám se. Gardenu vertikutační hrábě si asi pořídím taky, už jsem na ně taky slyšela chválu jinde. Nemáte po ruce nějakou fotku Vašeho trávníku? Nejlépe před a po. Ty moje vložené nejsou aktuální, pokusím se vložit čerstvější. Tak mám foto před chvílí, ač se to na první pohled nezdá, lipnice tam je, hodně. Věřím, že stejně jednou koupím u ing. Šeny vřeteno, stačí úzký záběr, v obloucích se mi bude líp točit. Mějte se moc hezky, Mirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 115.5 (?), 4.6.2015 18:02
Zkusím novou fotku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 4.6.2015 18:00

Fotky trávníku před a po vertikutaci hraběmi nemám :-), ale právě tento týden s mimi pracuji, jelikož jak jsem záměrně použil Targu celoplošně, tak mne zasáhla zbytek lipnic lučních, které byly součástní původně oseté směsi. Rozhodl jsem se udělat expediment a to mít čistě kostřavový nízko sečený trávník bez lipice luční a jílku. Tedy současný pohled na usychající lipnice luční není nic moc tak vyčesávám a vyčesávám. Kéž by lipnice roční reagovala tak spolehlivě na Targu jako její "sestra" luční :-). Hezký den. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 115.5 (?), 4.6.2015 18:09
Martine, naprosto Vám rozumím a přeji, aby se veškeré úsilí vyplatilo a Vás těšil pohled na hustý, sytě zelený, jednolitý trávník, který se pod bosou nohou lehce promáčkne... PS: není nad potěšení z reakce jednoho spoluobčana, který si naprosto vážně myslel, že máme umělohmotný trávník...!!!😱😃😉 Hodně zdaru!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.118 (?), 10.6.2015 11:41

pro MartinS: 

Dobrý den, také uvažuji o trávníku pouze z kostřav. Až bude experiment hotov můžete prosím zaslat fotografie trávníku, rád bych viděl jak bude trávník jen z kostřav vypadat.

A ještě bych se rád zeptal na chelát železa. Jaké s ním máte zkušenosti a za jak dlouho se projeví efekt "zazelenání" po aplikaci?? A jak ho aplikujete? Postřikovačem stejně jako např. bofix atd nebo zálivkou? Děkuji a přeji hodně štěstí při experimentu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika