Založení trávníku v jalové a utužené půdě



MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?)
22.6.2017 15:51

Dobrý den,

díky za foto, byť škoda, že jste nenafotil v detailu to co tam máte a z čeho jste tak nešťasný. Osobně si podle fotky myslím, že na tom nejste pro trávník tak moc špatně. Opravdu trávník nepotřebuje na živiny bohatou humozní půdu, byť organická složka jí dodává na lehkosti, ale jak jste se mohl dočíst tak jsou zde fotky trávníku založeném do směsi ze 70 % písku a jak rostou :-). Živin díky písku neměl ten substrát o nic více něž Vaše zahrada. Kompost přidat můžete, byť to co je na té fotce by potřebovalo ještě nějaký čas na rozklad. Jde o to jak budete v budoucnu zavlažovat. Pokud máte zdroj levné vody vlastní vrt apod. tak bych půdu vylehčil pouze pískem. Ten do betonu je špatný, pokud nemáte možnost koupit křemičitý s frakcí cca 0,3 - 1,6 mm tak bych koupil písek maltový 0-2 mm a případně i ten křemičitý a smíchal vše dohromady.  Jinak ty ceny co máte v okolí jsou docela vysoké, ale asi taková je u Vás nabídka. Já platím za křemičitý kolem 550 kč/t a to je písek z jedné z nej. českých lokalit.

Množství a procetní poměr Vám asi nikdo takto na dálku přesně nespočítá když neznáme podrobné info o Vaší zemině, pokud je současná půda jak píšte "hlinito-písčitá" tak bych do celkového množství přidal cca 25 - 40 % písku. Důležité je aby to bylo rovnoměrné ideálně do hloubky kolem 20 cm, minimálně těch cca 15 cm. Zkuste si udělat test, dejte do sklenice Vaší zeminu, lehce ji umáčkněte a zalijte jí vodou, nebo z vlhké udělejte kouli. Podle toho jak půjde rychle voda na dno poznáte jak je půda propustná, u hroudy se zase pozoruje jak lehce jde drolit. Písek v substrátu má tu výhodu, že jej nezmáčknete, neudusáte. Kompost udusáte, proto bude za předpokladu hnojení a zálivky vždy lepší trávník na písku než na kompostu. Kořeny trvávy pokud mají přístup vzduchu tak si již poradí.

Poslení info k zamyšlení, když vezmu můj trávník, tak nejlepší trávu a nejméně náročnou na zálivku mám tam kde je cca 25 cm písku s trochou trávníkového substrátu a 5% biovinu. Kořenový systém je tak hustý, že sám v hloubce 10 cm a více zadrží vody již docela dost. Biovin asi neřešte, jeho cena by Vás na 200m dostala :-), ale hoodně pomůže v dodání velkého množství dlouhodobých živin a také v hospodaření s vodou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 246.204 (?), 19.6.2017 23:46
Dobry den, tak aby to bylo kompletni, tak zasilam pro predstavu foto travniku smes VV 3/3 presne rok od vysevu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 20.6.2017 9:13

díky, hezký trávník, pokud by jste přidal detail kde je vidět reálné poměrové zastoupení kostřav a jílků tak by to bylo super. Pro motorovou vřetenovku a trávníkového nadšence ideální směs :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.198 (?), 20.6.2017 9:49

Heeezký. Už mi tam chybí jen fotbalový míč a polehávající kočka.

Čtvernohá...

Mira z Brna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ludan - (4) - 46.95 (?), 20.6.2017 12:14

Krásný trávník, asi sekáno vřetenovkou že? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
smik - (3) - 115.110 (?), 20.6.2017 13:36

Vynikající kvalita. No snad se mi to taky tak povede :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
fefe30 - (2) - 191.151 (?), 22.6.2017 10:15

Dobrý deň  prikladám aj ja forku novozaloženého trávnika VV-3/3. Tiež ďakujem MartinoviS za jeho rady pri zakladaní trávniku.  

Pred založenín bola navezená vrstva kremičitého piesku cca 7 -10 cm a prekopaná so zemou.  Trávna smes je na doporučenie MartinaS VV-3/3. Trávnik má približne 2 mesiace. Zavlažovaný automatickou závlahou. Hnojivo JAR-LETO z moutfieldu (asi budem musieť prejsť na iné podla nový info v tejto téme). 

Moje postrehy z trávnika, v častiach kde svieti celý deň snklo je tráva oveľa svetlejšie ako v tieni.  Trávnik rýchlo rastie, podla mna potebuje kosenia každých 5 dní. V zadnej časti pozemku mám WG Supra a tú stačí kosiť 1x za týžden.  V távniku podla mna je jílku viac ako tých 20%, alebo aspon u mna sa jilek viac zapojil.  Inak pekný trávnik.

Tiež SS Vetrov ochotne poslala osivo na slovensko aj ked bežne neposielajú, dalo sa s nimi rozumne dohodnúť. Jednanie perfektné. Našiel som od nich osivo aj na SVK ale za viacako dvojnásobok ceny od SS Vetrov. Ten čo predáva má viac ako výrobca... zle, zle, zle ale to sme už niekde inde.  


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 22.6.2017 11:49

Dobrý den,

díky za foto a zpětnou vazbu, po dvou měsících je to OK a co by řada ostatních dala za takový stav po tak krátké době. Kvalita určitě není o osivu, ale hlavně o tom v čem roste a jak dobře se seče.

Co se týče těch světlejších míst na slunci tak to je celkem logický projev rostliny způsobený jednak tím, že trávník nemá po 2 měsících extra silný kořenový bal a tím také potřebuje v této části více vody než jinde. Doporučuji na těchto místech přidat na závlaze a také klidně koupit vyloženě letní hnojivo nebo lze použít vhodné podzimní. V létě nepotřebuje trávník moc dusíku, potřebuje draslík pro lepší zvládnutí "stresu" z veder. Drasík v létě podporuje odolnost trav vůči suchu, příliš vysokým teplotám a chorobám.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 242.213 (?), 22.6.2017 14:05

Máte krásné trávníky pánové, z toho pruhovaného mi málem spadla brada na stůl :) Opravdu se klaním. Asi se taky budu muset pochlubit svou poustni krajinou.

Trochu jsem situaci přehodnotil a ač mám už osivo i hnojivo dodané,  založení trávníku jsem odložil  - jednak je nyní opravdu velké vedro a asi bych musel celý den stát s hadicí v ruce a také za cca tři týdny budu na týden mimo, takže by to trávník asi nepřežil.

Namísto setí jsem se rozhodl věnovat čas přípravě půdy. Krompáčování jsem už vzdal a nyní sháním alepoň malé množství lepší hlíny, nějaké místní ornice pro ty části zahrady, které jsou samý kamen a ta nejhorší hlína. Dále plánuji provést zapískování a vylepšení mrtvé hlíny kompostem.

Pískování: mám pouze dvě možnosti, buď ne příliš vhodný betonářský písek navíc nevalné kvality (viz foto), cena 320,-/t, frakce 0/4C anebo křemičitý písek, kterým jsem pískoval spáry zámkové dlažby, ten je ale bohužel velmi malé frakce 0,3-0,6 (skoro jako z přesýpacích hodin) a nevím, jestli toto není až příliš malé zrno (pár kýblů mi toho ještě zbylo, tak můžu udělat pokus to smíchat s půdou a zkusit zalít), cena 950,-/t.

Kompost: navštívil jsem místní kompostrávnu a prodávají průmyslový kompost, katrovaný, který je z trávy a listí a na pohled nevypadá vůbec špatně, cena 600,-/t. Místy jsem tam našel i bukvice a jehličí, takže nevím, jestli tam do toho nepřišlo i něco víc, než uvádí. Každopádně směs je sypká a myslím, že by to trávníku v mojich špatných podmínkách pomohlo.

Otázka nyní je, kolik čeho koupit pro 200m2 plochu (půda není jílovitá, spíše hlinito písčitá, ale bez života a extrémně utužená, po nakypření, dešti a uschnutí je z ní opět beton) a hlavně, jak to tam zapracovat. Jediné, v co jsem doufal, byl masivní rotavátor z místní půjčovny, bohužel ten se dostane kvůli své podivné konstrukci pouze max 10cm hluboko (délka nožů je dostačující, ale ve středu je jakýsi vodič správné dráhy a ten znemožňuje se dostat níže, stroj je Camon C8 nebo jeho obdoba, ale bez možnosti měnit výšku záběru).

kompost
kompost
betonářský písek
betonářský písek
sahara 1
sahara 1
sahara 2
sahara 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 22.6.2017 15:51

Dobrý den,

díky za foto, byť škoda, že jste nenafotil v detailu to co tam máte a z čeho jste tak nešťasný. Osobně si podle fotky myslím, že na tom nejste pro trávník tak moc špatně. Opravdu trávník nepotřebuje na živiny bohatou humozní půdu, byť organická složka jí dodává na lehkosti, ale jak jste se mohl dočíst tak jsou zde fotky trávníku založeném do směsi ze 70 % písku a jak rostou :-). Živin díky písku neměl ten substrát o nic více něž Vaše zahrada. Kompost přidat můžete, byť to co je na té fotce by potřebovalo ještě nějaký čas na rozklad. Jde o to jak budete v budoucnu zavlažovat. Pokud máte zdroj levné vody vlastní vrt apod. tak bych půdu vylehčil pouze pískem. Ten do betonu je špatný, pokud nemáte možnost koupit křemičitý s frakcí cca 0,3 - 1,6 mm tak bych koupil písek maltový 0-2 mm a případně i ten křemičitý a smíchal vše dohromady.  Jinak ty ceny co máte v okolí jsou docela vysoké, ale asi taková je u Vás nabídka. Já platím za křemičitý kolem 550 kč/t a to je písek z jedné z nej. českých lokalit.

Množství a procetní poměr Vám asi nikdo takto na dálku přesně nespočítá když neznáme podrobné info o Vaší zemině, pokud je současná půda jak píšte "hlinito-písčitá" tak bych do celkového množství přidal cca 25 - 40 % písku. Důležité je aby to bylo rovnoměrné ideálně do hloubky kolem 20 cm, minimálně těch cca 15 cm. Zkuste si udělat test, dejte do sklenice Vaší zeminu, lehce ji umáčkněte a zalijte jí vodou, nebo z vlhké udělejte kouli. Podle toho jak půjde rychle voda na dno poznáte jak je půda propustná, u hroudy se zase pozoruje jak lehce jde drolit. Písek v substrátu má tu výhodu, že jej nezmáčknete, neudusáte. Kompost udusáte, proto bude za předpokladu hnojení a zálivky vždy lepší trávník na písku než na kompostu. Kořeny trvávy pokud mají přístup vzduchu tak si již poradí.

Poslení info k zamyšlení, když vezmu můj trávník, tak nejlepší trávu a nejméně náročnou na zálivku mám tam kde je cca 25 cm písku s trochou trávníkového substrátu a 5% biovinu. Kořenový systém je tak hustý, že sám v hloubce 10 cm a více zadrží vody již docela dost. Biovin asi neřešte, jeho cena by Vás na 200m dostala :-), ale hoodně pomůže v dodání velkého množství dlouhodobých živin a také v hospodaření s vodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 242.213 (?), 22.6.2017 17:31

Kompostem jsem chtel do hliny dostat organickou hmotu, aby si tak strasne nesedala, na hnojenim jsem pri tom prilis nemyslel.

Moji pudu asi nejlepe vystihne vcerejsi sazeni bylinek, kdy jsem v nekterych mistech musel pouzit majzlik a palici abych vytvoril dulek, do ktereho jsem mohl nasypat substrat a zasadit petrzel. To bylo v miste krompacem jeste netknute. Jinde to neni takto tragicke a trochu to ilustruje kvalitu zeminy. 

S tim piske jste me trochu dostal, mel jsem po precteni zdejsich diskuzi za to, ze maltovy je ten nejhorsi mozny. Ten jsem zkousel a lepi se neskutecne, navíc je taky pouze ve frakci 0/4. Ten betonarsky se lepil mnohem mene a prisel mi lepsi. Bohuzel vyfoceny pisek je jediny v moji lokalite dostupny, stejne tak ten kremicity. Ocividne kvuli takto omezene nabidce jsou takove strasne ceny. Jeste je mozne koupit kremicity pytlovany, ale ten by asi stal vic jak cely barak.

Ma tedy smysl resit kremicity s takto malou frakci?

Prestoze je puda hlinito-piscita, tak kdyz se uz vytvori hrouda a zaschne, tak ji musim rozbit horko tezko lopatou nebo hodit o betonovou desku, aby se vubec rozpadla - je to ale spis nasledek velkeho utuzeni a nedostatku organicke slozky.

Neco jako biovin kazdy podzim vyhazujeme po vymyckani hroznu na pole, ale to je v trochu jinem regionu, kde panuje pouze cernozem ;)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika