Vyrovnání trávníku



MarekB - (8) - 230.1 (?)
23.8.2016 15:55

O volbě travní směsi jsem dlouho uvažoval(tedy až v poslední době, když jsem se o péči něco dozvěděl). Na trávník po dřívějším majiteli jsem před dvěma roky používal nějakou travní směs ze supermarketu, a před rokem také ale opět jinou, poslední byla něco ve smyslu fotbalové hřiště - odolnější. Prostě jsem o tom moc nedumal a málo věděl.

Mimochodem, jak dlouho vydrží travní směs v sáčku? jakou má trvanlivost?

Různorodost už tam tedy je.  Po určité úvaze jak dál jsem se rozhodl pro odebírání travní směsi z kvalitnějšího zdroje, s tím že do budoucna už budu postupovat jednotně. Mohlo by to i vyjít, protože při plošném dosévání když se tráva chytne by mohla získat sice různorodý charakter, ale snad alespoň částečně homogenní - to asi záleží i na tom jaké odrudě se bude na konkrétním místě dařit. 

Žnout bych chtěl pravidelně na nějakou rozumnou rekreační výšku (3cm?) pravidelně a ruční vřetenová sekačka mi je sympatická po všech stránkách s tím, že rotační tu bude v záloze, kdyby tráva přerostla a nebo z jiných důvodů byla třeba. Uvidíme - rotační zkrátka mám, nože jsem brousil, seká celkem rozumně. Je fajn slyšet, že i s rotační sekačkou se dá žít :)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
MarekB - (8) - 230.1 (?), 23.8.2016 15:55

O volbě travní směsi jsem dlouho uvažoval(tedy až v poslední době, když jsem se o péči něco dozvěděl). Na trávník po dřívějším majiteli jsem před dvěma roky používal nějakou travní směs ze supermarketu, a před rokem také ale opět jinou, poslední byla něco ve smyslu fotbalové hřiště - odolnější. Prostě jsem o tom moc nedumal a málo věděl.

Mimochodem, jak dlouho vydrží travní směs v sáčku? jakou má trvanlivost?

Různorodost už tam tedy je.  Po určité úvaze jak dál jsem se rozhodl pro odebírání travní směsi z kvalitnějšího zdroje, s tím že do budoucna už budu postupovat jednotně. Mohlo by to i vyjít, protože při plošném dosévání když se tráva chytne by mohla získat sice různorodý charakter, ale snad alespoň částečně homogenní - to asi záleží i na tom jaké odrudě se bude na konkrétním místě dařit. 

Žnout bych chtěl pravidelně na nějakou rozumnou rekreační výšku (3cm?) pravidelně a ruční vřetenová sekačka mi je sympatická po všech stránkách s tím, že rotační tu bude v záloze, kdyby tráva přerostla a nebo z jiných důvodů byla třeba. Uvidíme - rotační zkrátka mám, nože jsem brousil, seká celkem rozumně. Je fajn slyšet, že i s rotační sekačkou se dá žít :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 23.8.2016 16:53

Travní směs by měla mít tzv. minimální dobu použitelnosti uvedenou na balení, je to vždy zpravidla několik (cca 3-4) let. Nicméně časem % klíčovost osiva klesá. U vřetenovky a Vaší směsi se mne jako ideální výška sečení jeví 2 - 2,5 cm. Při této výšce trávník snáší poměrně dobře zátěž a vypadá hezky. U ruční vřetenovky není nastavení bohužel plynulé. Jsou tam přednastavené výšky po 1 cm, např Gardena to má 42, 32, 22 a 12 mm.

Který travní druh a kde bude převládat nejvíce zavisí od toho jak bude to místo zatěžováno a jak tam bude utužená půda. Při zátěži a tužší půdě budou převládat především jílky a lipnice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MarekB - (8) - 40.254 (?), 23.8.2016 21:27

Přikládám fotky trávníku - snad mě neukamenujete za ničení přírody :)

Trochu se bojím reakce - ten stav je opravdu zanedbaný, byť dvouděložné plevele jsem celkem zlikvidoval - nejvíc mě stejně trápí ta nerovnost, protože bude dělat problémy při sekání na přesnou výšku. některá místa se po horkém období léta ještě moc nevzpamatovala, protože jsem v nevhodnou dobu trávník sprejoval selektivním herbicidem a tráva je místy spálená.

K výšce střihu: pokud se mi podaří rozumně podaří přelapovat vřetenovou sekačku Hecht profi co mám, tak tam je výšek sečení několik - rozmezí udávají 24-75mm. Akorát nevím jak si vřetenovka poradí s nerovnostmi terénu.

tráva-zahrada
tráva-zahrada
tráva-zahrada2
tráva-zahrada2
reparace -zatravnění
reparace -zatravnění
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 24.8.2016 7:58

Dobrý den,

v pohodě :-), má otázka, jak to máte se zálivkou?, dle fotek to vypadá, že trávník také trpí trochu suchem. Jinak pokud pochopíte všechny souvislosti, tedy jak trávník funguje, tak se určitě posunete o hodně dále. Máte snahu a to je základ. 

Nejvíce Vás bude asi brzdit půda, tedy Váš hlavní úkol je udělat vše pro to aby se tam dostal vzduch a nové osivo mělo v čem klíčit. Pak stačí zalévat, hnojit, sekat a bude se to zlepšovat. Nerovnosti vidím hlavně v tom jak trávník (jílky) drnovatí, to se aerifikací a dorovnáním při dosetí zlepší. Postupujte pomalu, ale pořádně, nemusíte udělat vše najednou. Máte tam navíc težký přístup. Sekat vřetenovkou to půjde, ale na vyšší výšku. Hecht je taková "offroad" vřetenovka, na "anglický" nízko střižený a hustý trávník bych ji nikomu nedoporučil, ale na ten Váš OK. Uvidíte, jak to bude sekat. Důležité ji mít dobře seřízenou. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MarekB - (8) - 240.34 (?), 24.8.2016 9:23

Dobrý den, díky za povzbudivá slova Martine.

K té zálivce, je to podobné jako i u ostatních úkonů při péči o trávník - nesystematičnost, dle aktuálního času. Zaléval jsem spíše na základě pocitu že je tomu třeba pomoci, když byla sucha. Používal jsem běžnou hadici s rozprašováním. Poslední dobou používám dešťovou vodu a zavlažuji konví, když dojde dešťovka, tak z vodovodu hadicí.

Až poslední dobou se dozvídám o správných postupech tady na tomto fóru, takže bych to rád změnil. Mám tedy v plánu zavlažovat intenzivněji v intervalech cca 4 dní - alespoň tak jsem to pochopil, že je to rozumnější než každý den menším množstvím.

Pokud se bude dařit a práce bude mít své výsledky, rád bych našel nějaké "konečné" řešení ohledně sekačky na trávu - pořád mě drží myšlenka, že by mohla stačit nějaká malá a šikovná ruční vřetenovka.

Když jsem pořizoval rotační sekačku, tak jsem neměl o sekání ani šajnu, ani mě nenapadlo že bych se o to měl víc zajímat, takže jsem používal způsob mulčování a trávu nechával na trávníku v domění, že je to dobře..

Ta zmiňovaná Hecht je příliš široká těžká, špatně se s ní manipuluje u krajů, takže se domnívám, že nějaká drobnější by byla pro mé účely lepší - pokud byste v tomto směru měl nějaký tip - osobní zkušenost budu rád. (Uvažoval jsem že klidně vezmu zbrusu novou Hecht 5030 kterou budu opečovávat) Bude například pro kvalitu rozhodující i počet nožů na vřeteni? Liší se ruční vřetenovky mezi sebou hodně? Princip je vpodstatě stejný, nejdůležitější je seřízení a pak možná zpřevodování, aby mělo vřeteno plynulý a dostatečně rychlý pohyb při střihu (setrvačnost, odolnost, nastavení výšky střihu..) Trochu jsem odbočil, ale připadá mi to lepší než psát zase v jiném vlákně.

edit: ještě bych dodal že po zběžném procházení nabídkami ručních vřetenovek se mi celkem zamlouvá možnost Gardeny - takže pokud by mě někdo fundovaně neodradil, tak bych šel asi tímto směrem - vzhledem k 70-80mm2 pozemku bych volil šíři kolem 30cm max 40, ale raději míň ať se tím dá dobře manipulovat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 24.8.2016 11:38

Marku,

je vidět, že jste již něco pochopil, pokud si čtete příspěvky nebo jinde určité rady o trávnících tak je dobré vždy vědět nebo tušit pro jaký účel a k jakému trávníku a problému se ten příspěvěk váže. Některé věci totiž mohou fungovat trochu jinak než se čeká a naopak.

Třeba ta zálivka, ano obecně platí méně ale hodně. Nicméně dost to bude ovlivňovat půda její schopnost zadržet vláhu, hloubka kořenů, profil terénu, ostatní prvky jako stromy atd.

Např. v nadcházejících dnech kdy teploty budou kolem 30 C to jednou za 4 dny u Vás asi stačit nebude. Pokud si koupíte ruční aerifikační vidle tak budete mít výborného pomocníka v tom jak zalévat. Stačí udělat malou sondu a máte hned jasno. Jám mám na zahradě pár míst kde musím v létě zalévat klidně 3x více než jinde a zase naopak. Stačí když je to místo mírně zvýšené + v létě má půda na povrchu trochu horší shopnost nasávat vodu a tak část steče jinam, kde je její zase moc.

Téma ruční vřetenovka jsem zde probíral v jednom z posledních vláken. Vidím, že značka Hecht je populární, já to tak nemám. Nic mne to neříká, beru to jako "průměrnou čínu", chybí mne tam tradice, vlastní vývoj. Vždyť ta vřetenovka co máte doma je jen kopie Fiskarsu. Nic ve zlém, Hecht dle mne prodává hlavně cenou a pro mne i "laciným" marketingem. Cenu bych u ruční neřešil, ten rozdíl je vždy max. do 2 tis. Mne se líbí Gardena či Brill na vyšší trávu pak Fiskars. U ruční je podle mne zásadní přesnost a snadnost seřízení, kvalita materiálů tedy vřetene + spodního nože a manévrovatelnost. Když se seče na nízko a často tj. kolem 2 cm tak i počet nožů či jejich vzdálenost od sebe. Vřetena s malým počtem nožů a ve velké vzdálenosti od sebe jsou dobrá jen na sečení vyšší trávy. Je nutné si u ruční uvědomit reálný počet otáček, (s motorovou nesrovnatelné), proto třeba Fiskars (vetší mezery mezi noži) dělá často tzv. manšestr. Gardena při stejné výšce seče pak prakticky nikoliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MarekB - (8) - 240.34 (?), 24.8.2016 11:57

Ha, už jsem nestihmul zeditovat svůj příspěvek - našel jsem tu diskuzi ohledně vřetenovek a udělal si víc jasno i se mi celkem potvrdila moje poslední představa - na tu značku Hecht jsem narazil náhodou, protože jsem si minulou sezónu pořídil již použitou na inzerát cca za 1000,- tu Hecht 513profi zkrátka že to vyzkouším. Vpodstatě vůbec nesekala tak jsem ji nechal ladem.

Teď už vím, že nebyla seřízená - mám to jako takový studijní materiál - seřizování přítlaku na spodní nůž, zkusím si ji brusnou pastou reverzně ručně přebrousit/přelapovat - když bude fungovat tak super, ale přesně jak píšete u ručních variant už na 1000ce nesejde, takže možná na podzim a nebo na jaře nakoupím novou Gardenu nebo Fiskar (omrknu to na prodejnách) na Gardeně 300 se mi líbí plynulá nastavitelnost výšky střihu 12-42mm (alespoň dle popisu)

z našeho povídání si odnáším několik velmi cených rad, mezi ně zahrnuji také - že nesmím spěchat, vše postupně (jsem trochu moc hrrr... a výsledek bych chtěl hned:)... ps: zjištovat aerifikačními vidlemi jak je to se zavlažením nebo suchostí půdy je skvělý nápad a další z důvodů mít vidle doma!...

Díky za všechny reakce a pomoc Martine, doufám, že například v příští sezóně sem dám foto zachráněného trávníku :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 24.8.2016 12:26

Rádo se stalo, ještě poslední info k sekačkám. Tak Gardena svým popisem klame, plynulost znaméná 12, 22, 32 a 42 mm. Co vím tak žádná ruční nemá plylnulé nastavení. To dnes nemá ani většina rotačních, což je dle mne škoda. Já když změním výšku u mojí Gardeny z 22 mm na 32 mm tak mám zcela jiný trávník.  Když Vám přijde Hecht Profi těžkopádný tak neřešte Fiskars, je to defacto to samé jen lépe provedené. Mít dvě skoro stejné sekačky nemá význam. Mne třeba ta Fikarska leží doma ladem, ale já jsem skoro již sběratel :-). Příští sezonu budu kupovat zase jinou vřetenovku, novou, ale již to nebude ruční a ani elektrická jakom má první Atco u které jsem začínal. Kabel jsem fakt nedal. Ruční mám rád, funguje mne jak má, je hlavně lehká, tichá a skladná.  Nedokáže však dobře dosekávat okraje (proto jsem kupoval Fiskars, který to má u ručních nejlépe vyřešené), toto nyní reším aku nůžkami, jde to, ale žeře to čas. 

Pokud se dostanete do fáze, že to bude hustý souvislý trávník, který bude možné stříhat na nízko tak uvažujte pak o lehkých ručních strojích viz. např. ta Gardena nebo Brill. PS : u Gardeny je nejlepší model 400 Comfort, lepší madlo a současně má i nástavec usměrňující výhoz, což je docela důležité. Brill to má řešené podobně. Hodně zdaru. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.198 (?), 24.8.2016 12:44
Dobrý den všem příznivcům trávníků. Chci se podělit i se svými zkušenostmi. Ohledně vřetenovek. Mám z druhé ruky Brill a je dobrá, že má opravdu plynule nastavitelnou výšku. Dvěma šrouby. Druhá věc ovšem je, že je třeba dopředu vědět, kde vám udělají každoroční servis. Seřízení, přebroušení, protože to je to hlavní. Doma bych se do přebrušování vřetena nepouštěl, protože je to o setinkách mm a to prostě ručně nedám. Takže bych si ověřil, jestli je v dosahu někdo kdo toto umí a dělá. Pak už bych do toho šel. Já to mám v Brně přes celé město a bez auta je to pěknej vopruz tahat to šalinó. :-) Jinak i rotační sekačka, když má ostré nože udělá dobrou službu. Mějte se Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MarekB - (8) - 240.34 (?), 24.8.2016 13:16

Dobrý den, patrně je to reakce na můj příspěvek o broušení vřetenovky.

Jen pro upřesnění - použil jsem známější pojem broušení a k tomu dodal lapování - protože doma ručně brousit vřeteno skutečně není rozumně možné. Při pročítání problematiky a hledání informací však zjistíte, že je možné určitou domácí údržbu provádět a to je právě to "lapování" (upravujete povrch spíše než samotnou geometrii nože) je možné že terminologicky jsem mimo, tak zkrátka popsal bych to tak že se pomocí lapovací/brusné pasty dobrušuje vřeteno vůči opozitnímu noži v opačné rotaci - má to svoji logiku, na you tube se dá najít spoustu videí a postupů u ručních vřetenovek. Při šetrném zacházení by to nemělo uškodit ale výsledný stav vylepšit. Jak už se tu diskutuje jinde, tak opravdové nefalšované broušení se provádí strojově specializovaná firma - cena však dosahuje ceny nového vřetene, proto to asi postrádá u ručních vřetenovek svůj smysl... Někdo se doma nepustí ani do toho seřizování.. Ještě poslední reakce - po republice bude jen několik míst, kde to umí a dělají, všechny ostatní servisy budou postupovat výše popsaným způsobem - (přelapovat a seřídit)

Gratuluji Vám k ruční vřetenovce a přeji ať slouží dlouho bez nutnosti to někam posílat!

ps: (a brát to pod klepeto a frčet šalinó přes celej štatl - o tom žádná..:)

Marek B

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika