Vyrovnání trávníku



Stránky: 1,  2   
host - 115.24 (?) 
9.8.2009 23:43, zobrazeno: 48807x

Prosím o radu. Koncem června jsme zaseli trávník (SUPRA od Wolfa). Pro špatné počasí jsme nestačili terén vzorově vyrovnat. Vyrostl nádherně hustý trávník, ale má hodně nerovností. Dá se to nějak srovnat? Dohazováním, válcováním apod? Máme spíše jílovitou půdu, kterou jsme před setím promíchali s pískem. Předem děkuji za radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.127 (?), 10.8.2009 1:04

Váš problém by se dal zjednodušit na hrboly a prohlubně:-) Osobně bych postupoval tak, že bych dosypával prohlubně půdou podobných vlastností, do které jste vyséval, popřípadě půdou ještě písčitější. Nejlépe vždy tenkou vrstvou, aby mohla tráva prorůst. Vrstvu prohábnout hráběmi, aby trávu bylo vidět. Takové místo můžete lehce převálcovat. Celý postup lze opakovat několikrát za sezónu.

S hrboly bych něco dělal jen v tom případě, že by vystupovaly nad požadovanou úroveň terénu, protože jejich odstranění se mi zdá pracnější. Bylo by třeba takový hrbol strhnout například rýčem a místo znovu oset. Rozhodně bych se nesnažil hrboly válcem "urovnat", tím byste půdu v daném místě příliš zhutňoval a negativně by se to projevilo na kvalitě trávníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sopa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 190.202 (?), 10.8.2009 10:36
mám pocit, že tazatel je v mé kůži a ani se tak neptá čím vyrovnat povrch jako spíše na techniku. osobně jsem vyklopil kolečko písku promíchaného s kompostem (4:1) a snažil se povrch vyrovnat latí... existuje "vtipnější" řešení? :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.127 (?), 10.8.2009 11:27

Dobrý den Pavle, popravdě je Vaše řešení docela praktické, ale do smíchu mi není, neboť se také dneska budu potácet s latí po zahradě:-)

Pokud by si tazatel chtěl "vyhrát" s dosahováním dokonalé roviny. Bylo by nutné použít vodováhu a například zafixovat dvě dlouhé latě rovnoběžně vedle sebe, a to do perfektní roviny (někdy se to dělá jen pomocí provázků) a třetí latí (jejíž délka by odpovídala rozteči oněch krajních) podle nich přejíždět a "hrnout" připravený substrát. Ale prostá lať by měla stačit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
sopa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 190.202 (?), 10.8.2009 11:40
toho jsem se bál, na jaře jsem kousek pozemku srovnával přímo vodováhou a průběžně jsem ji kontroloval, procházející sousedé kroutili hlavou a byl jsem za blázna :-D

slyšel jsem něco o srovnávání pozemku sítí nebo sítem (?)... nevím jak to vlastně funguje a co to v podstatě je. Netušíte?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Broudzalek - (5) - 141.127 (?), 10.8.2009 20:58

S vyrovnáváním jsem se už také potýkal mnohokrát. Na vhodnější postup, než je lať a vodováha jsem nepřišel. Je to dosti pracný postup. Dá se říct, že se mu nevyhne nikdo, kdo chce mít pěkně rovný trávník, jelikož někde si zemina sedne více, někde méně.

Ano, skutečně problém je, pokud jsou v trávníku "kopečky". Neobjevil jsem doposud ideální a hlavně šetrný způsob, jak je zarovnat, pokud jsou prorostlé trávou. Za nápady předem díky :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.127 (?), 10.8.2009 21:11

K možnosti úpravě povrchu sítí - téměř jistě se bude jedna o takzvanou "zatahovací síť". Je to ocelová síť, která se táhne za strojem (nebo člověkem:-), používá se například po pískování, dosypávání substrátu či topdressingu, aby posypový materiál dobře zapadl mezi stébla trávy. Její vrchní část je zpevněna nějakým kovovým profilem, na němž je nasazeno táhlo. Varianta pro ruční použítí má rozměr asi 90x120 cm. Také uvažuji o jejím pořízení...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 10.8.2009 22:28

pískujte, to stačí, rovnejte povrch latí, samozřejmě pískujte až po provedené vertikutaci a aerifikaci.  Pokud jsou hrby velké (okolo decimetru) je potřeba hrboly seškrábnout a teprve následně si hrát s pískem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.98 (?), 13.8.2009 8:27

Pouzivam na to 1.5m lat upevnenou na nasade (takove velke hrabe bez koliku) a dorovnavam ve dvou kolmych smerech. Dosypavam piscitym substratem 2x rocne - zaroven to funguje jako top-dressing.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sopa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 190.202 (?), 31.8.2009 13:55
ještě mě napadlo: jak velkou vrstvu můžu dát nahoru na trávu, aby dokázala prorůst? Mám pocit, že jak dám 2cm vrstvu (posekaný trávník na 3cm), tak některé lístky neprojdou skrz a pod hlínou žloutnou...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika