Užvýkané konečky trávy



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.165 (?)
21.7.2016 11:01
Zdravím, Martine. Vypestovať a udržiavať pekný trávnik je hotová veda a vidno že Ste v tom expert. Pár poznámok z pohľadu laika. Trávnik mám v ovocnom sade (viď fotky), takže ako bežný úžitkový. V starostlivosti nerobím nič mimoriadne, ale keď už tam tú trávu mám tak chcem aby ako-tak vyzerala. Pôda je hlinitá, málo piesčitá, pre trávnik nie najvhodnejšia. Hnojím 3x ročne, v apríli, na prelome júna-júla a potom na jeseň. Vyhýbam sa hnojivu s veľmi vysokým obsahom dusíka, a to aj na jar. Vertikutáciu nerobím, len po zime dôkladne prehrabem trávnik. Za najpodstatnejšie považujem zavlažovanie, a tiež pravidelné a včasné kosenie. Ak sa toto zanedbá, ťažko sa potom škody naprávajú. Závlahový systém nemám, polievam podľa potreby hadicou. Kosačku mám bežnú rotačnú benzínovú - Alko 470 BRV. Určite na dokonalý "angličák" je najlepšia vretenovka, vertikutácia a závlahový systém, ale myslím že aj pri takejto mojej (sub)štandardnej starostlivosti môže byť výsledok celkom prijateľný, a to aj v bežnom úžitkovom sade. S pozdravom. IH



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 243.114 (?), 16.7.2016 20:35

Možná ten nůž blbě brousíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 17.7.2016 9:29

Ta kvalita sečení je opravdu špatná. Zkuste třeba na menší ploše sekat 2x týdně, konečnou výšku sečení doporučuji u Vás cca 3 cm. Výškou sečení se myslí nastavení sekačky, tedy vzdálenost nože od pevné podložky.

Jednoznačně má Vaše sekačka problém trávu lehce useknout, co máte za sekačku?. Pokud trávník houstne tak je potřeba vertikutovat cca 3x do roka.

Pokud budou nože opravdu dobře nabroušené a sekačka nebude sekat moc hmoty, tak to i u rotační nemůže takto vypadat. Držte se pravidla sečení max. 1/3 výšky, častější vertikutace a opravdu stále ostré správně nabroušené nože. Pokud máte slabou sekačku, která toto nedokáže i s ostrým nožem v rozumné kvalitě posekat a jde Vám o kvalitní trávník, tak zkuste uvažovat buď o nové nebo nejlépe o vřetenové. Nicméně vřetenovka (ideálně motorová) je pro lidi co to baví a sečou tak 2x týdně. Výsledek je pak o několik řádů výše než to co jste poslal :-). S vřetenovkou Vám rád poradím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 211.30 (?), 17.7.2016 12:57

Dobrý den. Koukal jsem do manuálu od sekačky a sekám na 55mm takže to je asi dost podle vás že? Sekačku mám VeGA 46 HWXV 6in1. Mám ji tři roky a první dvě sezony bylo vše bez problému. Ted je to druhou sezonu kdy je trávník užvíkany. Já na tý sekačce občas vozil naše děti takže je možné jak ruzně seděli přes lanka atd. tak se mohle někde ubrat na otáčkách. Ty jsem teď pridal tak uvidíme. Jak už jsem psal u souseda kde jsem sekal(je na dovolene) tak trávník užvíkaný není. Jaké jsou ceny vřetenových sekaček? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 18.7.2016 8:25

Dobrý den,

nastavení na 55 mm je u trávníku kolem domu, který slouží pro okrasu, hraní dětí, denní chození atd. opravdu moc a bude to jeden z důvodů Vašich problémů, jelikož vysoká tráva nevytváří ten správný odpor pro nůž, spíše se ohne než usekne, navíc část trávníku bude přes sečením možná díky zátěži lehce polehlá, což opět nesvědčí kvalitě seče.  Ideální výška sečení Vašeho trávníku je u rotační sekačky cca 30 - 35 mm, v případě vřetenové se seče nejčastěji na výšku 20 mm. Trávník je jednak pevnější, pružnější, nedochází "k hnědnutí" spodní části stébel jako je tomu asi u Vás. Proto i ta Vaše informace o velkém množství stařiny. Nicméně výšku snižujte postupně nejde sekat na 55 a potom hned na 30. Nyní to snižte třeba na cca 45 a pak zase třeba po 4 dnech na 30, záleží jak máte možnost sekačku nastavit. Počítejte však s tím, že při přechodu z 55 mm na výšku 30 mm již budou asi vidět hnědé fleky, nebojte se toho, je to jen otázka času kdy hnědé fleky zmizí, alespoň Vás to donutí k vertikutaci (vyčešete starou odumřelou a zahnědlou trávu) a pohnojení, pokud nehnojíte pravidelně.

K Vaší sekačce, výkon 5 HP je u rotační sekačky plně dostačující až zbytečný a u správně nabroušeného nože by neměla mít problém. Ostatní hodnoti nebudu, nelze však u rotační benzinové sekačky za 7 tis očekávat top kvalitu nože, což se může odrážet na kvalitě nabroušení a životnosti. Nicméně,  je to však jen moje domněnka. Nechci se zde pouštět do diskuze na téma výběru a hodnocení rotačních sekaček.

Ceny motorových vřetenovek se pohybují od cca 30 tis a více. Monentálně asi nejlepší pro domácí účely (poměr cena/kvalita) je česká vřetenovka Edwin od fy. Swardman. Cena 40 tis. Dá se však sekat i ruční, menší plocha do 300 m/2 není problém. Kvalitní ruční od Gardeny stojí s košem kolem 4 tis. Nicméně vřetenovka není pro každého, je to pro toho koho kvalita sečení a trávníku zajímá, o trávník pečuje rád. Nejde sekat vřetenovkou jednou za 14 dní přerostlou trávu, na to je rotační. Vřetenovkou se okrasný trávník u domu seče optimálně každé cca 4 dny, nejdéle 1x týdně. Pošlu sem fotku jak vypadá udržovaný trávník posečený vřetenovkou. Martin

PS : vozit děti na sekačce však není dobrý nápad, vzlášť pokud byla nastartovaná :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 211.30 (?), 18.7.2016 21:42

Dobrý večer. Děkuji za rozsáhlou odpověď. Ještě jednou jsem koukal na nastavení té výšky seče a celou dobu sekam na 45mm ne na 55mm omlouvám se. Pak je tam ještě 34,5mm a 24,5mm. Takže to poseču normálně jak sekám na těch 45mm a za 4dny na těch 34,5mm a mělo by to stačit? Do vřetenové sekačky asi nepujdu protože na můj pozemek cca 700m2 trávníku by mi ruční asi nestačila. Ještě k te vertikutaci mám u vertikutátoru buď válec s nožema a nebo válec s drátkama. Čím je to lepší dělat? Děkuji Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 84.190 (?), 19.7.2016 5:59

K té vertikutaci.Nejsem odborník, ale tak se přece otázka nedá položit, Mám chleba a mám máslo.Co je lepší sníst? Chleba, nebo máslo? No chleba s máslem.

Já mám Vari a mohl jsem prodat Vertikutátor Volf-Garten a za ty peníze si koupit ty nože a drátky pro Vari.Měl bych jeden motor na vše.Neudělal jsem to, protože mi Wolf vyhovuje.Pořádně to komplet udělejte vertikutátorem jak se má a nebudete mít problemy se sekáním.Otázka napovídají že to neděláte dobře a lidi se tu zabývají problemy, které by normálně asi nenastaly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.145 (?), 19.7.2016 7:45
Dekuji vam za odpoved ale moc jsem zni nepochpil cim to tedy udelat. Myslim ze od toho jsou fora kde bych mohl napravit to co delam spatne. ale i tak dekuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 19.7.2016 11:18

Dobrý den,

zkuste tedy sekat na těch 35 mm a uvidíte jak se bude trávník chovat. Pokud bude docházet ke změně k lepšímu, tak vyzkoušejte na menší ploše poté přechod na 25 mm. Nicméně v přídadě, že snižujete výšku tak je vždy potřeba sekat již po cca 3 dnech, jelikož ten odběr bude vyšší než když jen udržujete ustálenu výšku kosení a sečete třeba 1x týdně. Nicméně i tak doporučuji zkrátit inverval klidně na ty 3 - 4 dny. Změna se neprojeví hned, ale za pár týdnů by měla být již patrná. Kvalitní trávník chce v zásadě hlavně pravidelnost a systém tedy :, pravidelné a časté kosení ostrou sekačkou, zálivku a hnojení.

Vertikutace, jako taková spočívá v lehkém proříznutí drnu a odstranění stařiny, na to slouží hlavně ty nože. Drátky jsou poté k finálnímu dočištení po použití nožů. Ve Vašem případě bych použil především ty nože a podle stavu v jakém se bude trávník nacházet poté případně i ty drátky. Vertikutaci však udělejte až butete mít posečeno na nižší výšku, možná bych ji udělal až při druhém či třetím sečení, ať to není pro trávník moc velký šok. Po vertikutaci pohnojte (tedy pokud jste nyní někdy nehnojil) a zalévejte. Nevím jak to máte se závlahou, ale pokud nemáte automatickou závlahu nebo jinak dobře vyřešenou zálivku, tak vertikutaci dělejte vždy v době kdy se poté očekávají nějaké deště či nejsou ta největší vedra. Záleží však vždy na stavu v jakém se konkrétní trávník nachází.

Drátky lze však použít i samostatně a to především k pravidelnému vyčesávání zbytků trávy apod. Částečně tím pak pak vytvářením stařiny a pouštíte tak do trávníku více světla, živin, vody atd. Drátky však zcela nenahradí používání nožů, které pak doporučuji alespoň 2x do roka. Lze pak vertikutovat tak, že zásadní vertikutaci s noži uděláte na jaře a na podzim a v sezoně pak třeba před hnojením použijete jen drátky. Nicméně toto je jen možný příklad, bude záležet na konkrétním stavu a podmínkách, použité směsi (jinak se chová při vertikutaci trávník z kostřav a lipnic a jinak trávník na jílcích)

Přikládám Vám pro Vaší představu fotky, které jsou focená necelé 2 dny po seči, ruční vřetenovkou. Bohužel nenafotil jsem to asi zcela ideálně, tak snad příště. Martin

dva dny po seči
dva dny po seči
dva dny po seči_1
dva dny po seči_1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.165 (?), 21.7.2016 11:01
Zdravím, Martine. Vypestovať a udržiavať pekný trávnik je hotová veda a vidno že Ste v tom expert. Pár poznámok z pohľadu laika. Trávnik mám v ovocnom sade (viď fotky), takže ako bežný úžitkový. V starostlivosti nerobím nič mimoriadne, ale keď už tam tú trávu mám tak chcem aby ako-tak vyzerala. Pôda je hlinitá, málo piesčitá, pre trávnik nie najvhodnejšia. Hnojím 3x ročne, v apríli, na prelome júna-júla a potom na jeseň. Vyhýbam sa hnojivu s veľmi vysokým obsahom dusíka, a to aj na jar. Vertikutáciu nerobím, len po zime dôkladne prehrabem trávnik. Za najpodstatnejšie považujem zavlažovanie, a tiež pravidelné a včasné kosenie. Ak sa toto zanedbá, ťažko sa potom škody naprávajú. Závlahový systém nemám, polievam podľa potreby hadicou. Kosačku mám bežnú rotačnú benzínovú - Alko 470 BRV. Určite na dokonalý "angličák" je najlepšia vretenovka, vertikutácia a závlahový systém, ale myslím že aj pri takejto mojej (sub)štandardnej starostlivosti môže byť výsledok celkom prijateľný, a to aj v bežnom úžitkovom sade. S pozdravom. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 21.7.2016 13:35

Dobrý den Ivane,

děkuji, ale za experta se nepovažuji :-), stále se učím. Baví mne to. Váš trávník v sadě je krásný a vypadá zdravě, gratuluji. Na Vašem trávníku je hezky vidět, jak důležité je pravidělně a správně sekat, klidně i rotační a při dobře nabroušeném noži a častejší seči jak vidět to jde, poté ještě zavlažovat, hnojit a výsledek (pokud trávník neporoste v hodně utužené půdě) bude vždy více-méně dobrý.

Podobných výsledků při prakticky stejné péči (pouze s větší frekvencí hnojení a možná zálivky) dosahuje můj otec na svém dvorku. Sekačka rotační, ale perfektně nabroušená, seče každý 3-4 den. Trávník má převážně z lipnice luční (asi jako vy). Výhodu lipnice luční v těchto případech spatřuji v menším vytváření stařiny (plsti) a tedy nižších nárocích na vyčesávání a vertikutaci, slušné schopnosti zvládat i případné zastínění a občasné sucho. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika