Lipnice roční



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 235.66 (?) 
23.7.2009 16:55, zobrazeno: 36233x

Letos na jaře jsem založil nový trávník (asi 200m2). Docela jsem se nadřel s přípravou plochy a s výběrem osiva a hnojiva. Nakonec se vše podařilo a tráva začla pěkně růst. Radost trvala jen do té chvíle než se začal objevovat, tehdy mě neznámá, travička, která mi nějak do toho trávníku nezapadala - lipnice roční. Pokoušel jsem se o její likvidaci mechanicky, ale po nějakém čase zjistil, že je to boj s větrnými mlýny.

Prosím o Vaše zkušenosti s likvidací této trávy. Přečetl jsem kdeco, ale herbicid na ni údajně neexistuje. I když třeba už jo. A podstoupit celou operaci se založením trávníku znovu se mi taky nechce, a navíc nejsem přesvědčený, že když ho založím znovu,  že se semena L.R. nejsou v zemině ukryty a nečekají na svoji novou příležitost.

Děkuji za Vaše podněty a rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.120 (?), 23.7.2009 18:34

Rozhodně chápu, že Vás lipnice roční nepotěšila (mírně řečeno). Jediný selektivní herbicid, o kterém vím, že by na lipnici roční měl působit, je Stomp 330 E a Stomp 400 SC. Neaplikuje se na list, ale vstřebává se do půdy, kde zabraňuje vývinu lipnice roční. Aplikuje se těsně po seči tak, aby se dostal do přímého kontaktu s půdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.66 (?), 24.7.2009 10:05

Děkuji za radu, přípravek jsem vyhledal a opravdu by měl nalipnici působit. Bohužel se dá sehnat pouze 5 litrové balení za 2000 kč. Nevíte jestli se dá sehnat někde menší balení?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 93.178 (?), 24.7.2009 10:49

Menší balení také jsou, třeba 50,100 či 250ml.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PaKo - (12) - 204.59 (?), 12.8.2009 17:30

Zdravím,

onehdá jsem probíral přípravky v nejmenovaném zahradnictví a přišla mi do ruky krabička s názvem "TARGA SUPER 5 EC". Psalo se na ní, že je na pýr plazivý a jednoleté trávy, zejména lipnici roční.Primárně je to určené pro likvidaci v obilovinách, luštěninách atd., ale třeba i v porostech kostřavy červené.

Podlehl jsem nadšení, že to je přesně ono, ale pro jistotu jsem se ptal prodavače/majitele, zda je to vhodné i na trávník. Řekl mi, že ne, tak jsem to zatím nekoupil, ale pořád mi to vrtá hlavou.

Kdybyste s tím někdo měl zkušenost, sem s ní, prosím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.127 (?), 12.8.2009 18:17

Dobrý den,

díval jsem se na možnosti použití Vámi udávaného produktu. Není tam sice explicitně řečeno, že je to možné použít do trávníku, ale předpokládá se tam i aplikace v sadech. Pokud byste kontaktoval výrobce, možná byste se dozvěděl víc. Vlastní zkušenost či další informace o tomto produktu nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.17 (?), 13.7.2014 10:12

Zdravím,

dotázal jsem se na tento přípravek u výrobce a tohle je odpověď.

"Targu Super 5 EC nelze do trávníku použít. Targa je graminicid, tzn., že likviduje většinu trav. Při likvidaci lipnice by poškodila až zničila celý trávník."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 228.52 (?), 17.8.2014 8:26

Dobrý den,

na Targu jsem dostal dopoučení od zkušených trávníkářů, kteří ji sami používají na potlačení trav jílku a lipnice v trávních, kde má být převaha kostřav červených. Konzultoval jsem to i s naší šlechtitelskou stanicí ve Větrově a bylo mne potvrzeno, že lipnici to dokáže vyhubit,  jílky pouze potlačí a kostřavě by to nemělo ublížit. Zkouším to zatím na malé ploše proti jílku a lipnici a kostřavy jsou zatím OK. Nicméně pokud je použita travní směs s převahou jílku tak to nebude moc vhodné. Na Lipnici Roční je použitelný také již zmiňovaný přípravek Stomp. Bylo mne také řečeno, že existuje řada přípravků, které nejsou oficielně schválené v trávnícíh viz. Targa (proto ji výrobce asi nemůže doporučit), ale při správné a rozumné aplikaci se dají používat. Určitě je bezpečnější dělat postřik pouze bodově na nechtěné trvávy.  Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 211.30 (?), 24.7.2017 12:43
Dobrý den Martine. Jak jste dopadl s bojem proti Lipnici? Jaký přípravek se vám osvědčil? Dekuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 24.7.2017 14:13

Dobrý den,

celkově asi dobře, nicméně nikdy jsem nad ní nevyhrál a obávám se, že to ani nejde, tedy pokud máte v okolí dostatek ostatních ploch kde roste. Dnes již pouze občas mechanicky odstraním pár jednotlivých rostlinek co vidím a mám tak celkem od Lipnice čistý trávník. Pokud je trávník směsí všech druhů což bude asi většina, tak se chemickou cestou skoro nikam nedá posunout. Lze používat Stomp a tím trochu omezovat klíčivost s růst nových, ale původní již vzešlé prakticky nelze jinak než mechanicky odstranit. Použití Targy a jiných podobných herbicidů, které jsou omezeně v trávnících použitelné, jak jsem výše před lety psal je možné, ale upřímně bych to nikomu kdo s tím nemá zkušenosti (přesné dávkování) nedoporučoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika