Plevel v travniku



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 187.230 (?)
5.4.2017 21:50

Já si dovolím Standovi oponovat v určení plevele: na rozdíl od něj si nemyslím, že je to něco z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae - zmíněný jestřábník či pampeliška apod.) Podle mého názoru je to z čeledi brukvovitých, tedy z příbuzenstva řepky olejky, hořčice apod. Přesněji to neurčím.

Ještě dodám, že se nejspíše jedná o jednoletou rostlinu a že (na rozdíl od pampelišky) nebude znovuodnožovat ze zbytků kořenů. Takže podříznutím či vytržením i se "srdíčkem", odkud vyrůstá růžice listů, se tento plevel nejspíše dá jednoduše zničit. (I nízké a pravidelné sekání tento plevel silně omezí.)

Jaký herbicid je v tomto případě vhodnější poradí spíše Standa.

Josef.

P.S. Ojedinělé pampelišky na celkové fotce jsou také vidět.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
holub2 - (6) - 30.183 (?), 5.4.2017 16:45, zobrazeno: 10754x

Dobrý den,

před týdnem v úterý jsem aplikoval starane forte, cca 9ml na 6l vody a rozprášil. Plevel však roste veselé dál, dokonce se objevuje nový. Lokalita Praha. Dnes jsem to nevydržel, nová tráva již měla místama cca 10cm a posekal. Jak mám nejlépe postupovat, abych do léta plevel potlačil. 

Děkuji mnohokrát a přeji pěkný den

plevel
plevel
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 5.4.2017 16:56

Njn plýtvání. Na herbicidy je stále příliš brzo. Při chladných nocích se účinek dostavuje později než v létě. Pokud jste sekal bez sběru (tj s mulčováním) tak se část herbicidu ještě uvolní z posekané hmoty a bude retardovat růst citlivých plevelů. Blbý je, že neposbíraný mulč zase brání odnožování trstnatých a výběžkatých travin. Obecně je ale v této době nejúčinější vypichování plevelů s velkými růžicemi, protože jen tak má nyní odnožující tráva možnost spolehlivě zakrýt uvolněná místa.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
holub2 - (6) - 30.183 (?), 5.4.2017 17:29

Nn sekal jsem do koše... mohu dát trávu na kompost? Nebo raději zlikvidovat do popelnice?

Mám tomu rozumět tak, že je herbicid v plevelu již aplikován a bude tedy jen trvat déle vyhubení? Takže manuálně vytrhat, uff :)) Mohu jetě poprosit, o jaký plevel se na fotce jedná? Je ho na zahradě většina..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
holub2 - (6) - 30.183 (?), 5.4.2017 17:29

Plýtvaní.. herbcid stál 100,-..z toho jsem použil 1/3. Takže spíše ten čas.. :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 5.4.2017 18:04

Ten plevel je jestřábník nebo pampeliška (prostě čeleď Asteraceae) na kterou Starane nezabírá. Navíc Starane nezabírá i na citlivé plevele, pokud noční teploty klesají pod 6°C.

Nyní je potřeba pravidelně sekat, aby se co nejvíce omezilo zastínění trávy širokými růžicemi.

Na Asteraceae je dobrý Lontrel... Po postřiku je potřeba počítat s tím, že ošetřené plochy je nutno 10-14 dní nesekat. Nejširší spektrum na "dvouděložné v trávníku" má Bofix, protože je směsí "Lontrel+Starane+Dicopur".

Trávu ošetřenou herbicidem je potřeba kompostovat zvlášť, aby jste hotový kompost nepoužíval pod plodiny citlivé k reziduím herbicidu. Já osobně preferuji použití takovéto trávy na mulč do mís ovocných stromů.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 187.230 (?), 5.4.2017 21:50

Já si dovolím Standovi oponovat v určení plevele: na rozdíl od něj si nemyslím, že je to něco z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae - zmíněný jestřábník či pampeliška apod.) Podle mého názoru je to z čeledi brukvovitých, tedy z příbuzenstva řepky olejky, hořčice apod. Přesněji to neurčím.

Ještě dodám, že se nejspíše jedná o jednoletou rostlinu a že (na rozdíl od pampelišky) nebude znovuodnožovat ze zbytků kořenů. Takže podříznutím či vytržením i se "srdíčkem", odkud vyrůstá růžice listů, se tento plevel nejspíše dá jednoduše zničit. (I nízké a pravidelné sekání tento plevel silně omezí.)

Jaký herbicid je v tomto případě vhodnější poradí spíše Standa.

Josef.

P.S. Ojedinělé pampelišky na celkové fotce jsou také vidět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 5.4.2017 23:12

Pampelišky souhlas. To ostatní jsem považoval za jestřábník i když jsem váhal i s těmi brukvovitými. Jenže na brukvovité (Řeřišnice luční aj.) by při vhodné teplotě měl Starane forte zabrat. Ne všechny brukvovité jsou ale jednoletky, ale z kořenových řízků nebudou obnovovat ani ty víceleté.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
holub2 - (6) - 30.183 (?), 7.4.2017 12:01

Dobrý den,

děkuji mnohokrát za rady. Až bude pěkné počasí, půjdeme s rodinou dloubat :) Budu v budoucnu aplikovat Bofix - škoda, že jsem to nevěděl předtím, že má větší rozsah působnosti.

Přeji Vám krásný víkend!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 7.4.2017 16:12

... ještě mne napadlo, že to může být kulturní odrůda řepky olejky, protože některé jsou šlechtěny na vyšší odolnost proti herbicidům právě proto, aby získaly konkurenční výhodu při postřiku herbicidem na dvouděložné... Tj. příměs hořčice a řeřišnic "lehne" zatímco řepka olejka se "jen_oklepe".

Tedy dloubejte.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.227 (?), 5.4.2017 19:10

Do kompostu raději ne...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika