Ohraničení trávníku



Stránky: 1,  2,  3   
host - 180.197 (?) 
8.4.2009 6:25, zobrazeno: 86932x

Dobrý den,
trávník se mi roztahuje do okrasných záhonků, mís pod stromy atp. Takové to plastové ohraničení se mi zdá hrozně drahé a blbě se s tím pracuje. Neznáte prosím někdo nějaké rozumné řešení? Mám toho okraje bratru 300 metrů, takže bych ocenil něco pořádného. Pořád to obrývat mne fakt neba.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 8.4.2009 8:45

Uz to tu bolo v inych temach. Najjednoduhsie sa mi zdaju byt prvky malych rozmerov nejakej hnedej zamkovej dlazby. Napriklad take romantiko premac. Z ich prvkov sa skladaju aj kruhove dlazby, cize zahonovy okraj v tvare obluka by nemal byt problem poskladat. Pod obrubniky schovat geotextiliu aj dvojmo, kedze ide o malu plochu, aby trava nemala sancu (ona aj tak tu sancu ma).

Potom tzv umely tuf. Nevidel na vlastne oci, ale na foto to vyzera nadherne. Je to vybetonovany prvok z 0-4 strku, cementu a raseliny. Ale na sposob urob si sam. Ak ma niekto cas a chut, urcite by to bolo krajsie, ako nejake plastove ohradky alebo betonova dlazba. Tvary su obmedzene len vasou fantaziou a chutou realizacie.

Niektori pouzivaju aj stary plech, asi 10 cm-vy. Schovat poctivo do zeme, nesmie trcat (kosacka plechy nema rada). Trava ho moze nadrast, treba to udrziavat. Na jednom mieste som pouzil ako hranicu medzi murom obsypanym kamienkami a zahonom obycajnu dosku tak, ze trci len hrana dosky. Je to tam uz treti rok, dokaze trochu dychat vdaka tomu obsypu z jednej strany a vypada, ze vydrzi velmi dlhu dobu (vyzera nezmenena) co ma prekvapilo.

Plastove som kupil aj ja a som dost na to napaleny. No co uz, kd mi to poradila profi pracovnicka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
helena721 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 255.95 (?), 8.4.2009 11:22

Tak obvykle děláme na zahradě tutéž práci několikrát, časem se objeví výhodnější zoůsob. Teď už vím, jak oddělit trávník od záhonů, ale přesazovat spoustu stromků a kytek - na to už nemám sílu. Takže pro ty, kdož začínají:

Nejjednodušší a nejméně náročný způsob: trávník musí být výše než záhon, především tam, kde se mulčuje. Mezi trávníkem a záhonem obrýt drážku 1/2 V a jednou za dva roky obnovit. Seče se až na doraz, tráva neprorůstá.. Škoda, že jsme to nevěděli dříve, mám někde také ty hrozné umělohmotné pruhy, ale kvůli ptákům to jinak nejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 68.86 (?), 18.5.2009 22:48
Dobrý den, Jak by jste to udělal pokud by jste mněl kůru ve svahu, který by navazoval na trávnik v rovině? Děkuji za odpověď
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.200 (?), 24.5.2010 19:05

Dobrý den, také jsem řešila podobný problém, stále dokola obrývala okrasné záhonky a plochu trávníku, pak jsem měla na ohraničení dřevěné palisády, ty však brzy uhnily a ohraničovat plastem se mi nechtělo, myslím, že do zahrady se moc nehodí... pak si kolegyně z práce přivezla z Londýna z výstavy Chelsea Flower Show ocelové obrubníky EverEdge, které používají třeba i ve Versailles a ve většině anglických historických zahrad a parků, u nás se dlouhou dobu nedaly koupit a loni je konečně začaly dodávat i do Čech, instalace je bezproblémová, mají je v několika barvách a šířkách, stačí to jen zatouct do země gumovou palicí a je to a vypadá to skvěle, nevýhodou je vyšší cena, ale kdo má svojí zahradu rád a chce uštřit čas a námahu s obrýváním, tak se mu ti jistě vyplatí.

Eva53

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 117.26 (?), 8.4.2009 14:53

Dobrý den,

prodávají se speciální nůžky na zastřihování okraje trávníku. Trávník musí být trochu vyvýšený nad vedlejší záhon a pak je také asi třeba přizpůsobit druhové složení trávníku. Trávy se dělí na trsnaté a výběžkaté, ty výběžkaté vytvářejí podzemní oddenky, kterými se šíří, některé i hlouběji v zemi a ty těžko omezíte v nežádoucím šíření. V běžných travních směsích jsou většinou i ty druhy výběžkaté, protože konstantě dorůstají do volných míst a udržují trávník zapojený. 

Takže můj závěr je, vyset trsnaté druhy (nikam se nešíří, avšak mnohé z nich vyžadují dost dusíku!! ) a kraj zastřihovat nůžkami.

Hodně zdaru,

Petr   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
janinkaj - (2) - 11.239 (?), 2.6.2010 14:54

Dobrý den,

já jsem to vyřešila následovně: kolem záhonku jsme vykopali rýhu do které jsme dali zámkouvou dlažbu (viz foto nevím jak je popsat). Prodávají se v různých odstínech a nejsou ani moc drahé. Jedna stojí cca 12 korun, jak kde. Nebo levněji výjde koupit zámkovku takové ty obdelníčky ty stojí cca 4 kč. Je to naprosto super, nemůžu si to vynachválit, zámkovky máme v úrovni terénu, takže když sekám zahradu jedu si jedním kolečkem sekačky po zámkovce a tráva mi nezarůstá a navíc to vypadá celkem hezky. Ale to jde asi o to, co se komu líbí. Předtím jsem měla kolem záhonů kameny a bylo to strašné... pořád jsem chodila a dostříhávala nůžkama.  Pokusím se připojit fotku záhonku... Snad se to povede. 

Pěkný den Jana

zahonek
zahonek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 4.246 (?), 12.2.2011 8:22

Dobrý den, mohl bych Vás požádat o jakého výrobce té Vaší dlažby se jedná?

Nemůžu jí nikde objevit. Děkuji za odpověď Aleš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 122.248 (?), 17.3.2011 16:36

Mám to také tak a musím říct, že to je nejlepší. Tam, kde mám obrubníky jakéhokoli tvaru a délky(klasické, palisády a minipalisádové), a sekačkou jedu podél toho obrubníku, musím to strunovkou dostříhávat, nebo použít roundup.

Tyto ploché tvarovky se dají plynule zatáčet a když se pod ně zasune netkaná textilie, tráva skončí u toho betonu. Prodávají je minimálně ve dvou velikostech. Buď jsou do metru 3, nebo4. I práce je s tím minimum. Počáteční investice přestane mrzet po letech pohodlného sekání okrajů trávníku.

Ohraničení trávníku
Ohraničení trávníku
Ohraničení trávníku
Ohraničení trávníku
Ohraničení trávníku
Ohraničení trávníku
Ohraničení trávníku
Ohraničení trávníku
Ohraničení trávníku
Ohraničení trávníku
Ohraničení trávníku
Ohraničení trávníku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 202.62 (?), 6.4.2011 11:54

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde se dají tyto obrubníky koupit. Objela jsem všechny stavebniny v okolí  (Mělník) a nikde je nevedou. děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika