Novy travnik



Stránky: 1,  2   
lyky - (4) - 83.129 (?) 
6.3.2017 12:32, zobrazeno: 6082x

Zdravim.
Na zahrade za domem 200m2 jsem mel starsi neudrzovany travnik, plny hrbolu, prohlubni, pozustatku po tujich (ostruvky), plevele neodstranitelneho selektivnim herbicidem. Na podzim jsem to kompletne ZROUNDAPOVAL.
Jak nyni?
1. nejprvne vertikutatorem parkrat prejedu celou zahradu a kompletne rozmasiruju stavajici uschlou travu na povrchu az do hloubky nekolika cm.
2. pujcim vetsi rotavator (Husqvarna DRT900H) a celou zahradu s nim do hloubky 16cm (pujde to fakt tak hluboko jako uvadi vyrobce toho rotavatoru)? bude ta hloubka stacit?
3. navezu na to 2 voziky pisku a rotavarotem promicham se zeminou a srovnam do roviny
4. mam pak jeste pockat na prvni jarni vykliceni dosud neznicenych rostlinek nespalenych podzimnim roundupem a znovu to poradne postrikat?
5. teprve pak po 14 dnes zaseju novou travu, zavalcuju, zavlazim...
Kritika, chyby? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 6.3.2017 12:59

Jen technická poznámka - 2 vozíky, pokud ho naložíte 500 kg písku, znamená na ploše 200m2 poprašek cca 3mm - má to smysl? Nechtěl jste říct 40 vozíků? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.71 (?), 6.3.2017 13:25

I jen 2 vozíky písku mají smysl, pokud tomu odpovídá zrnitostní křivka. Je také možné, že v daném místě není potřeba písek přidávat vůbec. Obecně ale přidáváte jen minerální složku a přitom platí, že přidáním organiky se nikdy nic nezkazí = těžké půdy se vylehčí a písčité dostanou potřebnou pufrovitost. Plno firem proto zakládá trávníky pomocí trávníkového substrátu. V podstatě je to ale směs zahradnického kompostu a písku cca v poměru 1:1.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 6.3.2017 13:35

Nesouhlasím. Rozprostřít 2 vozejky na ploše 200 m2 smysl nemá - znamená to ohromnou pracnost s nepostřehnutelným výsledkem. Buďto je půda těžká a je potřeba dodat písek v odpovídajícím poměru k jejímu vylepšení, nebo je dostatečně písčitá a dodávat netřeba. Sám říkáte, že se používá substrát 1:1. Vylepšení 3mm písku ku 16cm zeminy je poměr 1:53! To skutečně smysl nemá. cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.71 (?), 6.3.2017 14:06

Podle mne je zbytečné pro trávník kultivovat do hloubky 16 cm.

Podle mne by ty 3-6 mm písku bylo vhodné zapravit do povrchové vrstvičky od 2-6 cm jako ochrana proti vytvoření půdního škraloupu = hlavní komplikaci rovnoměrného vzcházení travního semene. To znamená, že pokud je terén bez nerovnoměrných navážek, tak bych vynechal zcela rotavátor a vystačil si s novou sadou nožů na vertikutátor. Ten trávníkový substrát se také nedává v dovíjakém množství = 10 - 70 litrů na 1 m2.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 9.3.2017 17:13

Pokud to má k něčemu být a dávám si s tím tu práci tak právě těch 16 cm bych považoval za minimum. Půdní profil má být co nejvíce stejný a to ideálně do hloubky cca 15 - 20 cm. Pokud je např. vrchní 2-5 cm část písčitá a spodní naopak těžká jílovitá tak je to horší než když bude celá skladba z těžší půdy. Jde o to co je cíl, zda jen zelená plocha nebo to má být okrasný hustý a zdravý trávník. Tazatel to má relativně sestavné správně i když narazí na možnosti techniky, ale písku 2 tuny jak píše je málo, navíc když si s tí dává tu práci. Pokud by tam byla lehká, písčitá půda, tak tam nemusí dávat nic, pokud má pocit, že to není ono tak pro představu u běžné hlinité či spíše jílovitější půdy se dělá mix cca 50:50, někdy i více písku. Jinak na promíchání do cca 15 cm již utužené půdy to chce opravdu těžkou techniku. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.71 (?), 9.3.2017 21:51

Vycházím z toho, že bude jen trávník po trávníku a nikoliv nové zakládání na navážkách či utuženém dvorku. Samozřejmě, jsou i jiné extrémy typu vysokozatěžované sportovní trávníky, kdy skladba podkladu je ukládána po vrstvách kontrolovaně až na tloušťku 0,7 m.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 83.129 (?), 10.3.2017 14:08

Puda je v pohode, ryc do ni zajede jako nic, krasne tmave hneda, droli se, zadny jil, kdyz jsme kopali diry na sloupky plotu, v pohode jsem vytahoval az do hloubky 1m normalni zednickou lzici...

mam to tedy vzit nejprve rucne rycem cele na cely ryc zorat a pak teprve potom srovnat rotavatorem? pomuze to zorani vice nez jen rotavatorem narusenych 10-15 cm?

musim vybec piskovat, jak zjistim, zda je to nutne? chtel jsem i zajet pro travnikovy substrat, mam to kousek a nestoji to zas takovou dardu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
lyky - (4) - 83.129 (?), 8.3.2017 18:48

trave se na zahrade darilo, ty dva voziky jsem myslel jako zlepseni vlastnosti soucasneho podkladu a trochu provzdusneni... na vozik se mi vleze tuna, tzn budou to dve tuny...

mam ale jeste jiny dotaz, dneska jsem to vertikutoval s neslavnym vysledkem, moc mi toho ten stroj nevytahal...

muzu starou zroundupovanou travu normalne prejet tim rotavatorem? uhnijou ty stare uschle stebla i korenova soustava pod tim novym travnikem, nebude to delat neplechu?

a jeste jeden, mezi tou seschlou travou jsem ted po zime objevil spoustu mechovych mist, odhaduju to tak 20% cele plochy zahrady - opet, muzu normalne rotavatorem rozsmelcovat, nebo mam ten mech jeste predtim necim zlikvidovat> cim?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 10.3.2017 10:37

Rotovátorem to klidně projeďte, pokud to vůbec půjde. Původní porost v půdě zetlí, část se vyhrabe a samozřejmě může časem znovu klíčit, ale později než ten výsev nový. Pokud to bude +- stejná směs tak to vadit nebude.

Mech je vhodné odstranit a možná zjist jak je na tom PH půdy, jelikož píšete že se tam trávě dařilo a pak tam máte 20 % mechu tak to moc k sobě nejde. Když se trávě daří tak tam většinou není mech. Zkuste se tedy zamyslet na tím proč tam máte tolik mechu a snažte se tomu předejít. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika