Kvalita trávníku - tráva s tvrdými plazivými stvoly



Stránky: 1,  2,  3   
PaKo - (12) - 93.105 (?) 
31.5.2009 13:42, zobrazeno: 39257x

Dobrý den všem,
ačkoliv zdejší diskusi znám téměř nazpamět a mám nastudováno i odjinud, vím (i prakticky) co je vertikutace, pískování, atd., ale mám konkrétní problém a potřeboval bych radu.
Trávník jsme zakládali vloni na jaře. Nechtěli jsme žádnou anglii, říkali jsme si, že nám bude stačit běžný zelený trávník, ostatně tráva roste všude, tak co. Přípravě jsme teda moc nedali a zaseli jsme parkovou směs. V duchu výše uvedených premis jsme neřešili ani závlahu, ani hnojení.
Tráva rostla nejdřív pěkně, ale v létě část trávníku začala žloutnout - to přikládám absenci hnojení a s tím asi nemám do budoucna problém. V druhé části se začaly objevovat trsy trávy, ze kterých rostla taková dlouhá plazivá tvrdá stébla. Trsy v místě růstu houstly, takže udělaly takový boule, zatímco okolo nich zase nerostlo nic.
Na konci roku jsem radikálně změnil svůj názor, že „stačí tráva jakákoliv“ a začal se pídit po tom, jak z té bídy vytlouct opravdu pěknou travičku. Během zimy jsem tedy nastudoval, na jaře zvertikutoval, zapískoval, dosil, pohnojil a říkal jsem si, že mám vyhráno.
A zprvu to tak vypadalo, hlavně místa, která byla vloni dožluta, vykazovaly rapidní zlepšení. Poslední cca 2 týdny ale zjišťuji, že ten prevít s tvrdými plazivými stvoly (viz aktuální přiložená fotka) nejenže neustoupil, ale dokonce ještě expanduje i do míst, kde vloni nebyl. Původně jsem si myslel, že to je lipnice luční, pak jsem měl hypotézu o pýru, teď si říkám, jestli to třeba není průvodní znak rotační sekačky (Rotak Li43).
Moje otázka a prosba je: co si o tom myslíte? co by mohlo být příčinou? má smysl snažit se to vytlačit, popř. jak, a nebo už zbývá jen radikální řešení - tj. všechno pryč a znova?
Díky za jakoukoliv pomoc. V případě potřeby dodám i jiné fotky, stačí napsat.

tráva-prevít1
tráva-prevít1
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 10.251 (?), 31.5.2009 20:54

Dobrý den, mám úplně stejný problém, značně se mi ten "prevít" rozšiřuje a degraduje původní trávník, obávám se, že jde o lipnici roční a že s tím moc dělat nelze, achjo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.119 (?), 1.6.2009 6:29

S tou lipnicí je to takový vůbec podivný. Je lipnice luční, ta bývá součástí standardních osevních směsí včetně Barenbrugu, takže to by snad neměl být problém. Leda by zrovna v mé parkové směsi byla nějaká speciální odrůda, která má dělat zeleno za jakýchokoliv podmínek, protože to ona dělá.

A pak je lipnice roční, a to je z hlediska kvalitního trávníku taky šmejd, ale tu, troufnu si říct, už poznám.

Na jednu stranu jsem rád, že v tom nejsem sám, ale co s tím? Poradí někdo ze zkušených greenkeeperů? A hlavně jak tomu zamezit do budoucna? Jestli má totiž smysl se vůbec o něco snažit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PaKo - (12) - 9.119 (?), 1.6.2009 6:30

aha, zapoměl jsem se přihlásit, takže příspěvek od "xxx.xxx.9.119" je od autora dotazu, sorry

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 10.251 (?), 1.6.2009 7:14

Jak jsem reagoval, že jde nejspíš o lipnici roční, tak by to také mohl být ten pýr nebo ježatka kuří noha, každopádně tam mám to co je na vašich fotkách. Třeba se připojí někdo znalejší a rozlouskne to. Mě to štve hlavně z důvodu, že chození po trávě bosky, už není tak příjemné, stvoly jsou poměrně silné a tvrdé. Další věc je, že tráva v nejvíce postižených místech zespodu žloutne a má větší sklon k vysychání, prostě celkově trávník degraduje. Protože nejsem příznivcem chemie a vytrhávat se mi to nechce (mám plochu cca 700 m2), nezbývá mi, než si na to zvyknout. Maximálně zkusím sekat hodně na krátko a přesévat, jestli bych to částečně potlačil, ale moc si od toho neslibuju. Holt tam budeme lítat v botách a necháme to na přírodě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
SlavekPavlik - (44) - 250.3 (?), 2.6.2009 10:21

Pánové, zrovna včera jsem si tu mrchu fotil, abych se tady pozeptal a vidím, že to bylo zbytečné, už je tu i beze mě.

Já jsem trávník zakládal (na etapy) taky s tím, že nepotřebuju žádný anglický pažit. Pravidelně sekám, občas mulčuju, když je dlouhé sucho tak vydatně zaleju. Trávník je dost zastíněný a je pěkný, i když jsou v něm různé jetele, listy atd. - to mi nevadí. Ovšem ta hnusná lipnice nebo co to je...

Rozšířila se asi zpod mirabelky, kde jsem trávník nesel, ale jenom jsem sekal to, co už tam rostlo. Sekám tam velice nakrátko, aby se dobře sbíraly mirabelky a mám podezření, že to právě té lipnici vyhovuje.

Teď se mi začala rozšiřovat do dalších částí trávníku a je to teda hnus - škaredé tuhé stébla, při šlápnutí bosou nohou je to jak ježek...

Asi zkusím na nějakém postiženém místě lipnici vytrhat a naset znovu, ale vidím to spíš na celkové porytí a nové zasetí.

V trávnících působí díky značné rozmnožovací schopnosti rychlé zaplevelení a celkovou degradaci trávníku. viz http://www.agrostis.cz/?pg=atlas-trav-18

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PaKo - (12) - 88.194 (?), 2.6.2009 20:56

Tak se nám to tady utěšeně rozrůstá, to abysme si založili snad nějakej klub nebo co.

Ten odkaz je dobrej. Projel jsem všechny trávy, které tam mají a myslím, že můžu na 99% říct, že to není lipnice roční ani žádná jiná. Důvod - mě už ty stébla jdou do květu, resp. takového klásku, a lipnice takové květenství nemá.

Našel jsem v tom atlase jedinou trávu, která má stejný květenství jako ten šmejd u mě na zahradě. Je to - a to mě podrž, jílek vytrvalý! I ten popis celkem odpovídá. Jenže to je přece standardní "ušlechtilá" tráva přítomná v každé travní směsi, park, hřiště, golf, prostě ve všem.

Pokud je to opravdu on, tak zbývá odpovědět na jednoduchou otázku - co ho vede k tomu, že dělá takový blbosti? Něco mu chybí nebo naopak přebývá? A nemůže to být přece jen tou rotační sekačkou? Jenže to by ten problém měl skoro každej, vřetenovku zas tolik lidí nemá...

No, zatím si tu vyměňujeme nářky, ale hilfe žádná. Že by si nevědělo rady ani 40 loupežníků, resp. jejich Chemický vedoucí?

PS: podivte sem, nepřipomíná vám to něco?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.24 (?), 3.6.2009 20:01
Mám to taky a taky nevím co s tím. Stejný problém- zahrada 800 m, to se stím blbě bojuje. A jak na sviňu nejlíp roste:-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 8.88 (?), 5.6.2009 17:08

Mám stejný problém jako jste popsali výše. Dělá mi to starosti, protože ta potvora se hrozně rychle množí a už se objevuje i na místech k dříve nebyla. Najde se už konečně někdo kdo nad tou hnusnou trávou zvítězil???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 5.6.2009 22:32

Když je to jednoletka, nestačilo by prostě pravidelně sekat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika