Kde pořídit substrát



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 55.217 (?)
14.4.2015 11:02

Já jsem se v těch příspěvcích nedočetl, jaký ten trávník vlastně má být, k čemu sloužit. Je rozdíl, jestli je to před vilou, na dvorku nebo v zahradě.   Nejjednodušší způsob je pouze dorovnat nerovnosti povrchu - pískem, substrátem nebo obojím a jen hnojit a sekat. Budete se divit, i tento, pro pravé trávníkáře naprosto hanebný a nedostatečný postup přinese nečekané výsledky. Sám jsem se o tom přesvědčil v zatravněné zahradě, kde se dřív kosila tráva kosou na seno, nyní jen pravidelně sekačkou. Bez úpravy, s minimálním hnojením, bez závlahy, bez herbicidů, bez pískování, bez vertikutace. Na golf to není, sem tam jetílek a sedmikrásky, ale poměr cena/výkon je skvělý a pro chalupu dostačující.  Chcete-li mít trávník jako doplněk nové fasády a metalízy auta, pak třeba rotavátor, totální herbicidy, křemičité písky, atd...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 13.4.2015 18:46

Písek se rozveze po ploše, poté se prokypří rotovátorem se zeminou, hnojivo bych tam nyní žádné nedával, nemá to cenu. Pohnojte až horní vrstvu po osetí. Osivo se zapracuje lehce hrávěmi max. cca 0,5 až 1 cm a pak se uválcuje. Poté se zalévá málo a často. Půda nesmí proschnout. Další válcování není třeba. Rotováro bych půjčil nějaký hodně výkonný a silný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.169 (?), 14.4.2015 8:20
ok, udělám to tak, mám předjednán betonářský písek praný od 200 za tunu, tak si jich vezmu pět a uvidíme. jinak ještě prosím o odpověď na jeden dotaz - o víkendu jsem lopatou strhával z pozemku tu horní vrstvu trávy (jako bych roloval koberec), ale ještě tak 3/4 plochy ji tam zůstava). rozhodla jsem se tak proto, ze na pouziti totalniho herbicidu již není čas. ted vsak premyslim, ze je to extremne pracne, odstranovat tu puvodni travu, tak jestli bude velky problem, kdybych ji tim rotovatorem zryl dovnitr az budu zadelavat ten pisek a pripravovat novou pudu. Jestli to bude dukladne proryte (snad tu tezkou pudu nejaky rotovator rozmele), tak by preci nemusela klicit znovu, ne? A navic se mi v rohu zahrady nebudou hromadit platy odebrane travy s hlinou... Ale rád se dozvím Váš postřeh, za jeden den jste zcela změnil mou původní ideu :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 14.4.2015 10:16

Dobrý den,

vidím, že předělání trávníku jste si původně bez urážky představoval jako "hurvínek válku" :-). Pokud tam necháte starou trávu o čemž jste se nezmiňoval a která Vám např. druhově nevyhovuje tak poroste i když ji zryjete. Ješte jedna věc nemyslím si že lehce půjčíte rotovátor, který Vám dokáže zrýt drny trávy, i bez těch drnů to půjde hodně těžko. Snad možná rotovátor od Husqvarny typ Husqvarna TR 430 D ten by to mohl zvládnout, sám jsem jej jednou měl půjčený a je hodně silný. Každopádně zrýt to s původním drnem bez likvidace trávy je nesmysl. Pokud má výsledek nějak vypadat a vynaložená práce být vidět tak se to musí dělat jinak. Starý trávník se zlikviduje totálním herbicidem. Pak je možné se pokusit profi rotovátorem zrýt a promíchat s pískem, písek by měl mít frakci max 0 - 2 mm. Poté se pozemek urovná odstraní se zbytky odumřelé trávy a oseje se.

Způsobů jak předělat - změnit trávník je více, jelikož jste napsal, že jste odstranil původní koberec, tak jsem Vám dal určitý návod. Nyní upřímně nevím jak Vám poradit. Jestli to bude hotové až za 14 dní tak se nic neděje, nevím proč tak spěcháte. Rád Vám poradím, ale potřebuji vědět kolik do toho můžete max. investovat a co je Vaším cílem + co jste schopen zvládnout sám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.91 (?), 13.4.2015 19:23

Vyřešte to jenom tím pískem.Už víte kolik ho tam máte dát.Hledejte ho přes vodu na Smíchově, pak to bylo v Radotíně, v MIchli je po jížní spojce Avie taky co by dup.Je písek a písek.Musí vypadat jako mezi zámkovou dlažbu, tak jemný je ten betonák, žádné kamínky jako čočka.Akorát je žlutý a není tak drahý.Šetříte a na druhou stranu by jste dal za 2 kolečka písku 1000kč.To je možná cena o Nový rok v 7 ráno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 55.217 (?), 14.4.2015 11:02

Já jsem se v těch příspěvcích nedočetl, jaký ten trávník vlastně má být, k čemu sloužit. Je rozdíl, jestli je to před vilou, na dvorku nebo v zahradě.   Nejjednodušší způsob je pouze dorovnat nerovnosti povrchu - pískem, substrátem nebo obojím a jen hnojit a sekat. Budete se divit, i tento, pro pravé trávníkáře naprosto hanebný a nedostatečný postup přinese nečekané výsledky. Sám jsem se o tom přesvědčil v zatravněné zahradě, kde se dřív kosila tráva kosou na seno, nyní jen pravidelně sekačkou. Bez úpravy, s minimálním hnojením, bez závlahy, bez herbicidů, bez pískování, bez vertikutace. Na golf to není, sem tam jetílek a sedmikrásky, ale poměr cena/výkon je skvělý a pro chalupu dostačující.  Chcete-li mít trávník jako doplněk nové fasády a metalízy auta, pak třeba rotavátor, totální herbicidy, křemičité písky, atd...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 14.4.2015 11:26

Přesně tak, z prvních příspěvků, kde se tazatel zmiňuje o tom, že odstranil původní koberec a chce pořizovat trvní substrát a jen neví kde jej koupit, tak jsem logicky nabyl dojmu, že mu jde o repre trávník u vily v Praze 4 :-). Nyní se dozvím, že odstranil jen max 1/3 koberce. Zde je těžká pomoc, dokud každý nenapíše max. informací, případně nepřiloží fotku tak jsou mnohé diskuze "zbytečné". Osobně nemám problém mu poradit a řešit to podobně jako jste to dělal vy, nicméně opravdu je potřeba zde vidět původní stav a znát očekávaný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.169 (?), 14.4.2015 16:26

Zajímavá diskuze pánové... Každopádně - jde o trávník u domečku (bohužel zase tak reprezentativní není). Zakoupil jsem travní semeno wolf garten. podařilo se mi nahrát fotku, tak přikládám. Lopatou chci odstranit zbytek trávníku, předjednaný mám tento rotavátor - Kultivátor rotační s pohonem MTD T/330 M. nechám si navézt písek, který rozložím, zkusím zarýt, atd.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 14.4.2015 17:28

Děkuji za foto, v tomto případě pokud je to co je na fotce většina Vašeho trávníku, tak to zas tak hrozné není. Pakliže fyzicky zvládnete sundat ten zbytek toho koberce tak to dodělejte dle původního plánu. Pouze si nejsem jist s tím kultivátorem, dle mne bude tento model skákat po té půdě jako koza :-) a neporaří se Vám narušit a promíchat písek s původním terénem. Ten model co jsem Vám doporučoval se dá půjčit i v Praze. Lze mne jako zde registrovanému poslat soukromou zprávu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jez33 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 69.102 (?), 18.4.2015 11:23

To MTD Vam skor znici nervy a pripravi Vas o chut pokracovat v praci :)

Huska vyzera OK, bohuzial som ju nevedel pred casom nikde v pozicovni v Prahe najst, ale MartinS teda vie poradit kde. Uz som mu aj ja poslal spravu :) Este by slo pouzit Kultivátor VARI GCV 160, pripadne, ked mate takuto mensiu plochu, VARI - PONY IIA. Oba maju vyssiu hmotnost ako MTD, pracoval som s nimi, ide to OK. Primarne nie su sice urcene na rotavatorovanie nezoranej pody ale pokial to nieje vyslovene tazka, ilovita, ujazdena poda, tak to zvladnu no problemo. Ak maju v pozicovni MTD a VARI za rovnaku cenu, tak neni o com, MTD zrusit a vziat Vari. A aj v pripade ze je MTD lacnejsi, radsej zrusit. Usetrite si nervy a odvediete lepsiu pracu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.4.2015 12:08

Já nevím, jestli to zbytečně nekomplikujete. Trávník se nachází v zahradě pod vzrostlými stromy, pod trávou rostou kořeny, koruny vrhají stín, padá z nich listí a ovoce. Snažit se o dokonalý koberec v těchto místech mi nepřijde účelné, ono to ani dobře nejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika