Katastrofické přemnožení mravenců v trávníku



Stránky: 1,  2   
Alphons - (2) - 84.194 (?) 
5.8.2018 12:40, zobrazeno: 14050x

Cca čtvrtým rokem bojuji s katastrofickým přemnožením žlutého travního mravence (yellow meadow ant) v mém trávníku. Po těch letech je cca 500m2 jedna velká mravenčí kolonie.

Mravenci po dešti vynáší kukly do malých hromádek nad zem, ale co je hlavní - pěstují "kořenové mšice", ze kterých žijí, a ty užírají kořínky trávy, takže trávník odumírá. Podle mapy přesně poznáte, kde jsou - stačí v tom místě kopnout a zem je jich plná. Během července se navíc rojí - trávník vypadá, jako by se v něm otevřely "sopky", odkud se valí okřídlení samci a samice.

Zkoušel jsem vše, kontaktní insekticidy nefungují (žijí v zemi), návnadové jedy také ne, protože je cukr nezajímá nebo jen velmi pramálo (návnadu jsem vpravil do díry o průměru cca 1cm cca 3-5cm do hloubky aby ji vůbec vzali na vědomí - dohromady už mnoho kilogramů Maxforce LN, Maxforce Quantum, ATAK a já nevím co.

Dokáže mi někdo poradit, jak se jich zbavit? Jakýkoli vyzkoušený postup, kdo už někdo aplikoval?

Díky za jakoukoli radu...

mapa kolonií
mapa kolonií
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 42.10 (?), 5.8.2018 13:52

Íha, poradit neumím, ale vím, jak to za chvíli dopadne - viz foto.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 45.252 (?), 5.8.2018 14:20

Tito mravenci nesnášejí stín a vodu a přirozený trávník, milují monokulturní krátce sekaný trávník a slunce. Chemie jim náramně svědčí neb likviduje jejich nepřátele a časem i lidi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 5.8.2018 14:39

Mám stejný problém. Mravence jsem nejprve sledoval na sousední neobývané parcele, po zřízení naší zahrady jsem jsem pozoroval, jak postupně přes náš aktivní odpor kolonizují celý náš cca 1200m pozemek - trvalo jim to asi 6 let. Jsou úplně všude, i v bramborách, které okusují a ty pak hnijí. O roznášení mšic ani nemluvě.Teď mi kdosi poradil přípravek NEUDORFF Loxiran - S. Jedu pro něj po neděli, tak se posléze podělím o zkušenosti.  Všechno ostatní jsme snad už vyzkoušeli, ale nic opravdu nefunguje. Když se začnou rojit - rojí se vždy několik (desítky) hnízd - obíhám je pro klid svědomí alespoň se sprejem. Zdraví Bohouš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 61.206 (?), 22.7.2023 14:33

Zdravím,

potřeboval bych vědět jestli Vám NEUDORFF Loxiran - S nějak pomohl, ne bo jste našel nějakou jinou cestu jak na ty potvory. Má 500 metrové mraveniště.

Díky Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 50.247 (?), 22.7.2023 15:25
A co obyčejná voda? Nestačilo by to opakovaně prolévat, dokud to mezabalí? Alternativně konev horké vody by měla kolonii ukončit hned. Pro milovníky chemie 1.- cukr obarvený do modra modrou skalicí, 2 - zalít Vertimecem (nižší formy života hubí naprosto 100% a ochrannou lhůtu má cca 3 dny)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.146 (?), 22.7.2023 19:37

Vloni jsem kopal 28m kanalizační přípojku a když jsem odkrajoval trávník, tak mraveniště s vajíčky bylo úplně po celé délce. Ani se mi tomu nechtělo věřit. Letos jsem pro změnu dělal drenáž okolo baráku na severní straně, a mrevenci nikde.

Možná je to tím, že jsme mravencům zavedli "sociální dávky". Namíchal jsem med s nízkou koncentrací spintoru a babi jim to dává do bufetů všude, kde mají cestičky. Ale že by to mělo až takový účinek? Se zavedením sociálních dávek jsem přišel, když nám začali lézt severním vchodem i do prádelny.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.36 (?), 22.7.2023 22:06

Kamarádka jim dávala prášek do pečiva smíchaný s trochou cukru (sežerou =prasknou). Kdysi mému kolegovi v práci lezli pěšinkami oknem do kuchyně, umyl pěšinky octem a přestali tam lézt (vadila jim jiná kyselina, než ta jejich)...    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 11.131 (?), 5.8.2018 16:58

Jistých úspěchů jsem dosáhl "rýčovou" metodou. Vyryji mraveniště s larvami a dám jej do černého pytle. Pytel nechám na sluníčku pořádně vyhřát. Pak mraveniště vrátím zpět. Mravenci to snesou, ale larvy ne. Po nějaké době mraveniště přirozeně zanikne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 33.198 (?), 3.9.2018 13:05

Zdravím. Mám ten samý problém. Rýčová metoda je pro trávník dost radikální. Jsem zvedav na další řešení Co na to MartinS?

MIra z Brna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika