Jetel, včely, děti, pes



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?)
25.2.2014 19:50

Ještě jsem neslyšel o tom, že by včela někoho bodla při běhání v jetelině. V jetelině jsou především čmeláci.

Ale postřik selektivním herbicid můžete použít večer před odjezdem na dvoudenní výlet. Po této době už budete mít něco jako proběhlou OL na běhání bosky (nikoliv na zkrmování králíkům). Jakmile trávník bude čistý, určitě jej do konce sezóny udržíte bezplevelným jen častým sekáním a vertikutací. Taky by jste měl používat minerální hnojiva, protože některé luční rostlinky právě samy při lepší výživě vymizí (kopretiny, jetel bělák, heřmánek, rdesno,...). Pokud chcete, aby se minerální hnojiva ihned navázaly na huminové komplexy v půdě, tak místo rozhození granulátu použijte večerní pokropení hnojivým roztokem (Lovogreen aj.) rozmíchaným do konve.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
SlavekPavlik - (44) - 249.134 (?), 25.2.2014 14:21, zobrazeno: 28116x

Mám problém s jetelem. Na dvoře máme přírodní trávník, roste v něm kde co, nemám s tím problém. Kromě jetele. Když začne kvést, je na něm spousta včel a pokud bych to neřešil, měly by děti klidně i několik žihadel za den. Dcerka má celkem silnou reakci na včelí jed, takže ignorovat to není řešení.

Na trávníku jsou děti v létě skoro pořád, běhají bosky kolem bazénu atd. Sekám cca jednou týdně, ale druhý den po posečení už jetel zase kvete. Navíc některé květy ani sekačka nevezme, jak jsou nízko.

Letos jsem tedy odhodlaný problém vyřešit. Protože v zahrádce nepoužívám žádné chemické hnojiva ani postřiky, byl bych radši, pokud by se to dalo řešit nějak šetrně. Např. úpravou četnosti nebo výšky sekání, změnou vlhkosti trávníku, mechanicky, doséváním... - je to možné?

Pokud by se to nepodařilo, zkusil bych nějaký postřik, ale na zahradě je pes. Jak moc by vadilo, pokud bych např. ráno postříkal, vzal psa někam ven a večer už by byl v zahradě?

Případně by mi i stačilo, kdyby jetel v trávníku zůstal, ale nekvetl.

Díky za všechny rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 25.2.2014 17:52

Možných řešení je několik:
1. Sekat častěji, aby jetel nevykvetl
2. Použít selektivní herbicid. Psovi neublíží.
3. Naučit dcerku žít se včelami a mít připraven lék na první pomoc. Beztak bude chodit ven a do přírody, před hmyzem ji neuchráníte..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.2 (?), 25.2.2014 18:25

Vcelku souhlasím s MV, akorát bod 3 je trochu ošidný. I když reakce dítěte není alergická, je to určitě nepříjemné a několik bodnutí denně pokud je reakce silná, není nic dobrého. Napadá mne, že jetel plazivý roste na určitých typech půd, snad na půdách chudých dusíkem. Tedy by možná pomohlo přihnojení. Ale tazatel chemii nechce a hnůj tam asi dávat nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.124 (?), 25.2.2014 19:28

Pokud se vám jedná jen o dvůr - určitě nemá hektar. Mít silně alergické dítě, nelením, vezmu zjara nějaký píchák a jetel vytrhám, nebo alespoň otrhám. Určitě by se kvetení omezilo. Jinak mne kromě chemie, kterou nechcete, napadlo jenom zkusit trochu povápnit - jetel má rád kyselou půdní reakci.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 25.2.2014 19:59

Lído, to bych chtěl vidět, jak třeba u mne ručně vytrháváte jetel. Zase jedna fakt hloupá rada. Dělala jste někdy takovou hovadinu nebo jste viděla, že něco takového dělá? Určitě ne, ale co byste neporadila, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.124 (?), 25.2.2014 20:14

Ferdo, já ho neďoubala, protože mně nevadí, ale kamarádka ho vypichovala (právě kvůli včelám, také ji vždy ďobly) z trávníku před chatou - asi týden. Také nechce používat chemii.

A navíc tazatel píše pouze o dvorku, ne o těch vašich latifundiích wink Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 25.2.2014 20:21

Pokud vadí včelky v jeteli, tak stačí to tak jednou za týden posekat, tím se velmi omezí množství květů jetele a tím i množství včel. To se mi zdá mnohem méně pracné. Jinak já mám ten jetel a ty včelky co v tom bzučí celkem rád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 25.2.2014 19:50

Ještě jsem neslyšel o tom, že by včela někoho bodla při běhání v jetelině. V jetelině jsou především čmeláci.

Ale postřik selektivním herbicid můžete použít večer před odjezdem na dvoudenní výlet. Po této době už budete mít něco jako proběhlou OL na běhání bosky (nikoliv na zkrmování králíkům). Jakmile trávník bude čistý, určitě jej do konce sezóny udržíte bezplevelným jen častým sekáním a vertikutací. Taky by jste měl používat minerální hnojiva, protože některé luční rostlinky právě samy při lepší výživě vymizí (kopretiny, jetel bělák, heřmánek, rdesno,...). Pokud chcete, aby se minerální hnojiva ihned navázaly na huminové komplexy v půdě, tak místo rozhození granulátu použijte večerní pokropení hnojivým roztokem (Lovogreen aj.) rozmíchaným do konve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 25.2.2014 20:04

Ještě jsem neslyšel o tom, že by včela někoho bodla při běhání v jetelině. V jetelině jsou především čmeláci....zase Standova perla, přijďte se podívat na náši zahradu, když je neposečená a kvete jetel, to je hukot, jak se včely v jeteli hemží. Akorát vševěd Standa ví, že tam včely nejsou, že jsou tam čmeláci, asi jste si to někde výgooglil co? Ono to chce někdy zvednout oči od monitoru a podívat se ven. A vůbec poznáte, Stando, včelu od čmeláka?

A musím říct, že už mě několikrát včelka v tom jeteli i bodla, když jsem ji přišlápl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 39.219 (?), 25.2.2014 20:13

Ačkoli v korunách rozkvetlých stromů vidět loni včelu skoro nebylo, v kvetoucím jetelu v trávníku je vidět šlo a dost jsem jich zpracoval i sekačkou. O procházkách trávíkem naboso by Standovi svoje pověděl kamarád alergik.     j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika