Co se zeminou?



host - 81.52 (?)
22.11.2007 11:36
Nedělal bych z toho vědu. Nasypal bych tam písek, rozemletý vápenec a snažil bych se to prokypřit. Na jaře bych to nejakým kultovátorem natenko prohrábl a zasel trávu. Jestli to je rybniční bahno, tak máte vystaráno s hnojením na dlouho dopředu. Radši se starejte o kvalitní sekačku, protože tráva poroste jako ďas. Jestli to ale obsahuje jen jílovitou část, tak bych dodavateli, taky bez papírů, šel dát přes hubu. Rašelinu bych tam nedával a i v tom nejhorším případě bych doufal v moc přírody a husté kořeny trávy. Ono si to nakonec dá říct. Měl jsem podobný problém a navíc jsem v té zemině měl malé kulaté oblázky. První dně sečení připomínal průjezd sekačky spíše průjezd s kulometem. Pak se oblázky nějak ztratily do půdy a mám klid. Akorát nůž jsem muse nabrousit párkrát nad plán. Mějte se. Pavel
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 228.17 (?), 22.11.2007 4:19, zobrazeno: 8823x

Mám takový problém. Koupili jsme starší rodinný dům se zahradou asi 450 m čt. Odjakživa se mi líbí ty krásné golfové koberce. Jenže po pročtení všech zkušeností z netu jsem zjistil že je to takřka nereálné a tak se chci alespoň o něco pokusit. Zahrada byla v zoufalém stavu. Všude metrová tráva a kopřivy navíc místy byla hlína tak nekvalitní že tam ani ty kopřivy nerostly. Tak jsem začal jsem s kompletní rekonstrukcí. Pozval bagr a strnul 10 cm udělal obrubníky a nechal navézt novou údajně kvalitní zeminu od firmy která se tím zabývá. První fůra byla fakt dobrá. Voněla hnojem, krásně sypká a plná humusu. Dle různých rad jsem jí ještě pro jistotu ředil křemíkovím pískem (nelepí se jako říční) aby se při deštích nedělalo bahno a byla vzdušnější. Začalo rozhrnování. Pak jsem obědnal další dvě Avie. Ty už se mi moc nezdály. Pak začalo tohle deštivy počasí a ja myslel že mě omejou. Část zahrady z první fůry je parádní. Voda se vsakuje parádně nikde ani náznak bahna. Zato zbytek je jak vypuštěnej rybník. Když na to šlápnu tak se probořím až na tu původní vrsvu. Je to jak mazut. Co mám dělat? Myslel jsem, až bude sucho to prokypřit pískem s něčim (je lepší pro trávu zahradní substrát nebo rašelina?). Nebo jim to nějak reklamovat? Prodej byl bez papírů. Díky všem za rady a názory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 22.11.2007 9:58

Ne že bych tomu rozuměl, ale poradit můžu, ne?

Rašelina je kyselá a lidi často trávník hnojí vápencem, aby půda nebyla kyselá.

A ten mazut, ten vypuštěný rybník? Prý je půda, to bahýnko ze dna rýbníků velmi dobrá, prý je to hodně humózní. Takže jestli to co máte je spíš bahýnko z rybníka  a ne nějaký jíl, tak to máte dobré. Důležíte stejně není jestli se to bahní teď, hlavně aby se to nebahnilo až tam poroste tráva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.52 (?), 22.11.2007 11:36
Nedělal bych z toho vědu. Nasypal bych tam písek, rozemletý vápenec a snažil bych se to prokypřit. Na jaře bych to nejakým kultovátorem natenko prohrábl a zasel trávu. Jestli to je rybniční bahno, tak máte vystaráno s hnojením na dlouho dopředu. Radši se starejte o kvalitní sekačku, protože tráva poroste jako ďas. Jestli to ale obsahuje jen jílovitou část, tak bych dodavateli, taky bez papírů, šel dát přes hubu. Rašelinu bych tam nedával a i v tom nejhorším případě bych doufal v moc přírody a husté kořeny trávy. Ono si to nakonec dá říct. Měl jsem podobný problém a navíc jsem v té zemině měl malé kulaté oblázky. První dně sečení připomínal průjezd sekačky spíše průjezd s kulometem. Pak se oblázky nějak ztratily do půdy a mám klid. Akorát nůž jsem muse nabrousit párkrát nad plán. Mějte se. Pavel
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 22.11.2007 20:33
Bude to, myslím, spíš jílovitá zemina než rybniční bahno. Přes zimu se ztvrdlá půda  mrazem rozdrobí a tráva poroste i na ní. Pokud na ní budete chtít něco pěstovat, bylo by dobré ji zúrodnit, případně zrigolovat či vyset jeteloviny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 228.17 (?), 22.11.2007 22:26

Dík za názory. Dneska jsem zkoušel co s tím. Na to že už docela "dlouho" nepršelo tak je situace stále stejná. Zkoušel jsem to míchat s pískem, ale výsledek nic moc. A to to bylo v poměru skoro 1:1. Pak jsem zkoušel ten pytlovanej substrát a bylo to o něco lepší. Tak nevim. Nechci se při každém dešti bořit do hlíny. Nehledě na tu práci a peníze v niveč. Asi si tam s nima, co mi to prodali dojdu popovídat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 23.11.2007 7:52
Příští rok se bořit nebudete. Zemina sedne a prokoření. Nemějte obavy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.197 (?), 9.12.2007 7:56

A co zkusit aerator, viz:

https://www.zahrada.cz/forum/mala-mechanizace/aerator-pro-malotraktor-konecne-40020/?stranka=

a následně propískovat (rozhodit písek vozikem na hnojiva).

Mám stejný problém a v těchto dnech tráva opradu "čvachtá". Nic lepšího než výše uvedené mne nenapadá. Prodi aerator stojí v ČR kolem 40-50.000,- Kč (mimochodem v USA je běžně k mání starší funkční stroj v cenách kolem 250-500 USD). Výše uvedený odkaz je sice na půl řešení na koleně, ale na mých cca 2500 m2 to je použitelné, fotbalový stadion bych s tím oštetřovat nechtěl.

Budete-li mít zájem, ozvěte se, zatím jsem rozhodnutý výše uvedený aerator koupit a nějak jej naroubovat na vhodný kultivátor (pokud by šlo na Teru, tak by to byla zn. ideál ale teru nemám a tak neznám počet otáček kultivátoru ani rozsah nutných úprav).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 9.12.2007 10:43

Nebuďte netrpělivý. Jestli jste tento podzim navezl vrstvu hlíny - jakékoli, je jasné, že při současném počasí se boříte do bahna. Zkuste se projít po poli se zasetými ozimy, budete se bořit taky.  Věřte, že za rok budete chodit po pevném a když ne, tak máte terén podmáčený. V tom případě pomůže spíš odvodnění než provzdušnění.
   Pokud se v zimě oteplí,  půda je promrzlá v hloubce a v horní vrstvě roztaje, čvachtá trávník vždycky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.118 (?), 16.12.2007 22:47

Tak jsem to nevydržel a došel jsem si promluvit s tím chlapíkem co mi prodal tu zeminu. No a řek mi že tu špatnou zeminu asi nakládal jeho kolega a zapoměl tam dát nějakou sušku. Mám to prý promýchat s tou dobrou a s pískem. Toť vše. To mě teda čekaj ještě galeje. Jo a ta dobrá  zemina z první haldy je i po těch deštích stále pevná a nematlá se. Zvláštní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 1.3 (?), 17.12.2007 12:00

Asi bych to taky nevydržela, zašla bych za ním ještě jednou, zda-li by to nepromíchal sám, popř. s tím svým kolegou, ať jim není smutno na zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika