Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Kompostovat se může, ale s kompostem by se mělo zacházet uváženě a samozřejmě by měl být řádně promíchán. Pokud je totiž v kompostu vyšší procento ošetřené trávy Bofixem, Lontrelem nebo speciálním hnojivem s herbicidní složkou k ošetření távníků (na obchodní název si momentálně nevzpomenu - všechny tři přípravky obsahují účinnou látku "clopyralid") je nebezpečí poškození lilkovitých rostlin, přihnojených tímto kompostem. Kompost můžete bez obav používat k opětovnému přihnojení trávníku, k přihnojení stromků či keřů, k přihnojení jahodníku, cibulovin ap. Zásadně nepoužívat pod brambory, rajčata, papriky a z květin též ne pod begónie a neriskoval bych to např. ani pod luskoviny. Mám s tím osobní zkušenost. Jednou za 2 roky stříknu trávník kombinací herbicidů Lontrel (ú. l. clopyralid) + Starane. Malou plochu na ulici plošně a větší plochy na dvorku a v zahradě bodově (jen nejvíce zaplevelená místa). Takto ošetřený a později zesečený trávník dávám samozřejmě na kompost. V celém kompostéru je procento takto ošetřeného trávníku malé a ještě ten kompost několikrát přehodím a promíchám. Nikdy jsem tyto problémy neměl. Letos na jaře jsem však kompost nepřehodil a trochu odebral z hromady na přihnojení k výsadbě paprik a rajčat (nasypal jsem vždy trochu směsi vlastního kompostu a nakoupeného zahradního substrátu do vyhloubených jamek). Za pár dnů či nějaký týden se začaly rajčata a později i papriky kroutit a deformovat. Dumal jsem nad příčinou, zda se do zahrady nedostala při záplavě nějaká rezidua z blízkého pole, zda nebylo něco v nakoupeném zahradním substrátu a vydumal jsem výše uvedené. Prý rezidua clopyralidu zůstávají v zemi až tři roky. Rezignoval jsem a ponechal to osudu. Jakmile však sazenice prokořenily do dobré hlíny bez reziduí clopyralidu, začaly již horní patra růst normálně, ale chytlo to více jak měsíční zpoždění ve vegetaci. Přiložím pár fotek z počátku deformace rostlin rajčat.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 18.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika