Materiál (typ dřeva) na nezastřešenou dřevěnou terasu



host - 229.2 (?)
16.10.2008 9:34

Ahoj,

no s konstrukcí nezbývá než souhlasit... Plánuju to přesně tak, už jsem si udělal i podlahu ze smrku v interiéru, dřevo se mi prostě líbí. Na terasu bych smrk ale rozhodně nedoporučil, dojdi se podívat např. na dětská hřiště. Navíc je to vodorovná konstrukce. Takže alespoň borovici nebo modřín (cca 600kč/m^2) + impregnace.

Jinak nevěř tomu, že ti nebude vadit každoroční natírání(stačí si spočíst ceny nátěrů + jak se dostat POD palubky - horní strana není problém)

Smrk odhaduju tak na 5 let. Jakmile jednou praskne, žádná impregnace to nezachrání. (Voda - led - zvětšování objemu -- a jedeme)

Zdravím,

  Pavel

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
jcernoch - (3) - 240.18 (?), 11.6.2008 11:24, zobrazeno: 60387x

Plánujeme před náš dům postavit dřevěnou terasu (bez zastřešení). Terasa je orientována přibližně na jihovýchod od domu. Na betonové patky plánuji dát pozink nosníky a do nic zasadit dřevěné trámy a vytvořit tak rošt, na který chci (asi našrubovat) dřevěné palubky. Mezi nimi chci nechat cca. 5mm spáry na dilataci a protékání vody. Problém je, jaké dřevo zvolit.

Je mi jasné, že smrk je asi nejméně vhodná varianta, ale zato nejlevnější a nejdostupnější. Nevadilo by mně ani třeba každý rok desky něčím přetřít, aby déle vydržely. Má někdo odhad, jak dlouho by mohly smrkové palubky (a nosné trámy) vydržet?

Uvítám komentáře k různým druhům dřev (nejlépe včetně orientační ceny) a možná i vůbec ke způsobu konstrukce celé terasy.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 229.2 (?), 16.10.2008 9:34

Ahoj,

no s konstrukcí nezbývá než souhlasit... Plánuju to přesně tak, už jsem si udělal i podlahu ze smrku v interiéru, dřevo se mi prostě líbí. Na terasu bych smrk ale rozhodně nedoporučil, dojdi se podívat např. na dětská hřiště. Navíc je to vodorovná konstrukce. Takže alespoň borovici nebo modřín (cca 600kč/m^2) + impregnace.

Jinak nevěř tomu, že ti nebude vadit každoroční natírání(stačí si spočíst ceny nátěrů + jak se dostat POD palubky - horní strana není problém)

Smrk odhaduju tak na 5 let. Jakmile jednou praskne, žádná impregnace to nezachrání. (Voda - led - zvětšování objemu -- a jedeme)

Zdravím,

  Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 16.10.2008 12:48

JIstě, modřím je taky  o něco tvrdší, takže se do něj méně vytlačují podpadky a židle. Problém vodorovných palubek v exteriéru je ale zásadní. Zvažoval bych místo nich desky bez drážek a pér s malou spárou. Voda bude mít možnost rachleji odtéci. Navíc, vlivem vlhka bude dřevo pracovat a natěsno stlučené palubky by se mohly vzdouvat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 16.10.2008 14:47

Koupil bych na Vašem místě tropické dřevo, cena je sice vyšší, ale když zakalkulujete cenu opakovaného lakování a životnost, je to prostě ve finále levnější řešení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.16 (?), 19.10.2008 6:57

ahoj, taky jsem dříve uvažoval o materiálu z tropického dřeva, ale pak jsem se setkal s materiálem který je spoloviny dřevo a spoloviny plast a který je navíc zcela bezudržbový. Jeho název je twinson, má sice vo něco vyšší cenu, ale oproti kvalitním tropickým dřevinám skoro srovnatelnou a odpadá mi kupování oleje k udržování.Jsem s s ním velice spokojen. L.M

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 106.222 (?), 27.1.2009 16:48

Pro mně je dřevo už překonané. Dneska se používají prkna z WPC. Dřevo a plast. Velká životnost a nulová údržba. Nejlepší jsou plná prkna. Já mám terasu fy.Silvadec z Francie 3 roky a jsem spokojená. Nemá chybu.

Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 170.141 (?), 30.6.2021 7:56
Žádný plast, poloplast a podobná svinstva nikdy nepřekonají chůzi po dřevě...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 27.67 (?), 30.1.2009 21:55

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit postavit terasu z tropického dřeva - např. bankirai. Před lety jsme si svépomocí udělali terasu z borovice a přestože jsme ji stavěli hodně poctivě a nijak jsme nezanedbávali údržbu po cca 7 letech se celá rodina shodla, že už dělá ostudu a že ji necháme odstranit a kompletně postavit znovu.

Vybrali jsme si dřevinu Bankirai (rýhovaná prkna 25 mm). Terasu jsme si nechali udělat od odborníků a jsme po 3 letech nesmírně spokojeni. Dvakrát ročně se terasa natře přírodním olejem a to je vše. Cena terasy byla cca 1300 Kč/m2 proti borovici rozhodně dražší, ale věřím, že se investice vyplatila.

U borovice docházelo po čase ke kroucení prken (a to jsme měli svlaky snad každých 40 cm) a výronům smůly. Nejvíce borovici vadilo, že byla na přímem slunci a nebyla chráněna před povětrnostními vlivy. Nejvíce dostávala zabrat na jaře a v létě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 102.119 (?), 21.5.2011 19:03

Já jsem použil smrkovou kostru na zabetonovaných pozinkovaných učkách z baumaxu. Na podlahu jsem dal dubové lišty v šířce asi 12cm, shora lehce zakulacené hrany.Rošt je naimpregnován, ale palubky bez ošetření a řeknu vám, čím více na ně prší a svítí slunce, sucho,mráz, tím jsou tvrdší a naprosto beze změn.Jen některé lišty měly pnutí, tak utrhly vruty.Proto příště pevnější.Jinak mohu jen doporučit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 99.47 (?), 2.6.2011 11:53
zvazuji terasu z modrinovych prken, vetsinou se nabizi sibirsky modrin, ale mam nabidku i ceskeho modrinu, ktery vychazi levneji... nemate nekdo zkusenosti s rozdilem ceskeho a sibirskeho modrinu_
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika