Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Zahradní terasy > Materiál (typ dřeva) na nezastřešenou dřevěnou terasu

Materiál (typ dřeva) na nezastřešenou dřevěnou terasu

host - xxx.xxx.0.242 (?)
14.9.2017 9:58
Dobrý den, za mě určitě WPC materiál doporučuji :) Jedná se totiž o to, že tento materiál je velmi kvalitní, odolný a má dlouhou životnost. Další jeho klady jsou to, že je protiskluzový, netvoří třísky a jeho údržba je nenáročná. Jinak je třeba si dát pozor, aby terasa byla dělána z plných profilů. Duté profily jsou sice levnější, ale přináší spolu s sebou i další vícepráce...
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Partnerem sekce je Vladeko - zahradní pergoly a altány
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
No, to záleží také na tom, jaké další materiály uv..., host, 12.11.2017
Krásně napsané, souhlasím... Jenom já jsem t..., host, 17.10.2017
Na terasu nejlépe dřevoplast nebo tropické dřevo.S..., host, 14.10.2017
Dřevo bych ani tak nevolila, nemá dobré vlastnosti..., host, 23.9.2017
Dobrý den, za mě určitě WPC materiál doporučuji :)..., host, 14.9.2017

Jarek (4) - xxx.xxx.240.18 (?)
11.6.2008 11:24, počet návštěv: 39308
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Plánujeme před náš dům postavit dřevěnou terasu (bez zastřešení). Terasa je orientována přibližně na jihovýchod od domu. Na betonové patky plánuji dát pozink nosníky a do nic zasadit dřevěné trámy a vytvořit tak rošt, na který chci (asi našrubovat) dřevěné palubky. Mezi nimi chci nechat cca. 5mm spáry na dilataci a protékání vody. Problém je, jaké dřevo zvolit.

Je mi jasné, že smrk je asi nejméně vhodná varianta, ale zato nejlevnější a nejdostupnější. Nevadilo by mně ani třeba každý rok desky něčím přetřít, aby déle vydržely. Má někdo odhad, jak dlouho by mohly smrkové palubky (a nosné trámy) vydržet?

Uvítám komentáře k různým druhům dřev (nejlépe včetně orientační ceny) a možná i vůbec ke způsobu konstrukce celé terasy.

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.229.2 (?)
16.10.2008 9:34
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Ahoj,

no s konstrukcí nezbývá než souhlasit... Plánuju to přesně tak, už jsem si udělal i podlahu ze smrku v interiéru, dřevo se mi prostě líbí. Na terasu bych smrk ale rozhodně nedoporučil, dojdi se podívat např. na dětská hřiště. Navíc je to vodorovná konstrukce. Takže alespoň borovici nebo modřín (cca 600kč/m^2) + impregnace.

Jinak nevěř tomu, že ti nebude vadit každoroční natírání(stačí si spočíst ceny nátěrů + jak se dostat POD palubky - horní strana není problém)

Smrk odhaduju tak na 5 let. Jakmile jednou praskne, žádná impregnace to nezachrání. (Voda - led - zvětšování objemu -- a jedeme)

Zdravím,

Pavel

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (15363) - xxx.xxx.85.27 (?)
16.10.2008 12:48

JIstě, modřím je taky  o něco tvrdší, takže se do něj méně vytlačují podpadky a židle. Problém vodorovných palubek v exteriéru je ale zásadní. Zvažoval bych místo nich desky bez drážek a pér s malou spárou. Voda bude mít možnost rachleji odtéci. Navíc, vlivem vlhka bude dřevo pracovat a natěsno stlučené palubky by se mohly vzdouvat.

Připojit reakci

Chemický Alí (1224) - xxx.xxx.166.66 (?)
16.10.2008 14:47

Koupil bych na Vašem místě tropické dřevo, cena je sice vyšší, ale když zakalkulujete cenu opakovaného lakování a životnost, je to prostě ve finále levnější řešení.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.161.16 (?)
19.10.2008 6:57

ahoj, taky jsem dříve uvažoval o materiálu z tropického dřeva, ale pak jsem se setkal s materiálem který je spoloviny dřevo a spoloviny plast a který je navíc zcela bezudržbový. Jeho název je twinson, má sice vo něco vyšší cenu, ale oproti kvalitním tropickým dřevinám skoro srovnatelnou a odpadá mi kupování oleje k udržování.Jsem s s ním velice spokojen. L.M

Připojit reakci

host - xxx.xxx.106.222 (?)
27.1.2009 16:48

Pro mně je dřevo už překonané. Dneska se používají prkna z WPC. Dřevo a plast. Velká životnost a nulová údržba. Nejlepší jsou plná prkna. Já mám terasu fy.Silvadec z Francie 3 roky a jsem spokojená. Nemá chybu.

Eva

Připojit reakci

host - xxx.xxx.27.67 (?)
30.1.2009 21:55

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit postavit terasu z tropického dřeva - např. bankirai. Před lety jsme si svépomocí udělali terasu z borovice a přestože jsme ji stavěli hodně poctivě a nijak jsme nezanedbávali údržbu po cca 7 letech se celá rodina shodla, že už dělá ostudu a že ji necháme odstranit a kompletně postavit znovu.

Vybrali jsme si dřevinu Bankirai (rýhovaná prkna 25 mm). Terasu jsme si nechali udělat od odborníků a jsme po 3 letech nesmírně spokojeni. Dvakrát ročně se terasa natře přírodním olejem a to je vše. Cena terasy byla cca 1300 Kč/m2 proti borovici rozhodně dražší, ale věřím, že se investice vyplatila.

U borovice docházelo po čase ke kroucení prken (a to jsme měli svlaky snad každých 40 cm) a výronům smůly. Nejvíce borovici vadilo, že byla na přímem slunci a nebyla chráněna před povětrnostními vlivy. Nejvíce dostávala zabrat na jaře a v létě.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.102.119 (?)
21.5.2011 19:03

Já jsem použil smrkovou kostru na zabetonovaných pozinkovaných učkách z baumaxu. Na podlahu jsem dal dubové lišty v šířce asi 12cm, shora lehce zakulacené hrany.Rošt je naimpregnován, ale palubky bez ošetření a řeknu vám, čím více na ně prší a svítí slunce, sucho,mráz, tím jsou tvrdší a naprosto beze změn.Jen některé lišty měly pnutí, tak utrhly vruty.Proto příště pevnější.Jinak mohu jen doporučit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.99.47 (?)
2.6.2011 11:53
zvazuji terasu z modrinovych prken, vetsinou se nabizi sibirsky modrin, ale mam nabidku i ceskeho modrinu, ktery vychazi levneji... nemate nekdo zkusenosti s rozdilem ceskeho a sibirskeho modrinu_
Připojit reakci

Miloš Vysloužil (15363) - xxx.xxx.65.50 (?)
2.6.2011 14:47

Viz diskuze: kutíme.cz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.188.166 (?)
2.7.2011 21:55

Dobrý den,

jak zde někdo poznamenal - dřevo už je překonané. V tomto případě to platí dvojnásob. Na terasu bych doporučila terasové palubky Twinson. Jedná se o kombinaci dřeva a plastu, takže ji doporučují na terasy nebo třeba k bazénům.
:)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.73.223 (?)
12.4.2013 12:11

Videl som už mnoho teras z dreva aj drevoplastových kompozitov. Ak je drevo prekonané tak ste asi slepý, udržba pri plaste jednoznačne lepšia ale plast je napohľad od udržiavaného dreva hnus.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.184.192 (?)
12.4.2013 20:28

Jak dlouho ten plast vydrží na slunku co se týče UV čka než to zněj vyprchá a rozpadne se, a co mráz, kolik to zmákne cyklů... pořád je to jen plast. O dřevo se budete muset starat, ale o to déle vydrží.

Připojit reakci

Jiří Falta (38) - xxx.xxx.220.94 (?)
12.4.2013 20:40

Nepochybně. Dřevo či cihly patří minulosti. Jádro už bych si taky nenechal dělat z ničeho jiného než z umakartu.

Připojit reakci

ponda (1056) - xxx.xxx.167.132 (?)
12.4.2013 20:52

Volil bych dřevo a to s nej. obsahem pryskyřice, modřín,borovice, sosna. Plast je pro ty, co jim pohled na pvc nevadí... každého věc.Ale ještě jsem neviděl pvc trámy, takže železo a pvc, takže nakonec taky údržba o železo...

Připojit reakci

Baruuskaaa (1) - xxx.xxx.174.24 (?)
29.7.2013 15:24

Už je to poměrně dlouho, co se tahle diskuze otevřela, tak by bylo fajn, kdyby se každý podělil o své zkušenosti po pár letech :)

Zrovna totiž řešíme to samé. Chceme si dát k bazenu terasová prkna ze dřeva. Nejdříve jsme koukali po tropických dřevech, což jsme po zjištění ceny zamítli. Následně jsme se přiklonili k sibiřskému modřínu, ale ten nám byl vymluven. Pokud prý počítáme s každoročním nátěrem, tak už je jedno, zda budem mít sibiřský či evropský modřín. Stejně prý sibiřské modříny nakonec přivezou z jiných oblastí a tudíž už ta kvalita neni taková.

Začínám se k tomuto názoru také přiklánět, ale přeci jenom bych byla ráda i za vaše zkušenosti.

To, co si přečtete na internetu neberu jako zkušenost, vzhledem k tomu, kolik reklam a klamů je kolem nás laugh

A ještě jsem se chtěla zeptat, zda děláte každoročně i nátěr ze spoda prken? Nebo ten jste provedli jen na začátku a teď už natíráte jen ze shora?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.28.202 (?)
6.11.2013 15:00

Pokud chce někdo bezůdržbový materiál, je plast ideální. Co si však budeme povídat... dřevo je dřevo, je to živý materiál, staletími prověřený ve stavebnictví, přírodní. Jen hlupák si z něj cokoliv postaví a přitom jej alespoň nějakým základním způsobem neošetří. Při vhodném ošetření nás dřevo přežije. Dnešní moderní plastové materiály nemají téměř žádnou historii, tudíž nějsou alespoň desetiletími prověřeny a jejich životnost je nejistá a dřevěné podlahy určitě nepředčí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.206.19 (?)
20.8.2017 20:38

Přeji dobrý den a poprosím o Vaše rady ohledně povrchu terasy... Uvažujeme nad WPC materiálem... Klady? Zápora? Děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.242 (?)
14.9.2017 9:58
Dobrý den, za mě určitě WPC materiál doporučuji :) Jedná se totiž o to, že tento materiál je velmi kvalitní, odolný a má dlouhou životnost. Další jeho klady jsou to, že je protiskluzový, netvoří třísky a jeho údržba je nenáročná. Jinak je třeba si dát pozor, aby terasa byla dělána z plných profilů. Duté profily jsou sice levnější, ale přináší spolu s sebou i další vícepráce...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.222.12 (?)
12.11.2017 11:40
No, to záleží také na tom, jaké další materiály uvažujete. Za nás je ale WPC tím nejlepším. Například oproti dřevu má delší životnost, což je při takové investici pádný argument...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.17.222 (?)
19.2.2014 8:46

Každý má jiné zkušenosti s materiály a tak záleží opravdu spíše na každém z nás. Každá firma si samozřejmě obhajuje to svoje a životnost dřevoplastových teras není zatím nijak extra odzkoušena - nehledě na to, že se neustále používají nové materiály. Ovšem každá má nějaké své výhody i nevýhody.

Připojit reakci

Jarek (4) - xxx.xxx.166.1 (?)
14.7.2014 7:09

Můj závěr a zkušenost po šesti letech: enlightened Po radách, které jsem zde dostal jsem si ještě v roce 2008 nechal realizovat terasu z tropického dřeva Massaranduba. Dodací cena byla myslím 1.200,- vč. DPH/m2 včetně montáže. Na vrstvu hrubšího kamení a pak jemnějšího jsem položil dlaždice a na ty trámky z Massaranduby. Na ty jsem dal napříč rýhovaná prkna se spádem (aby voda tekla v drážkách). Ano, každý rok 2x olejuji, to je pravda, ale efekt je dokonalý. Po šesti letech nevidím prakticky žádné opotřebení, nulové třísky. Terasa není nijak stíněná a chodíme na ní v botech (i ze zahrady) a máme na ní hliníkový nábytek. Myslím, že stejně by posloužilo i jiné dřevo jako Bankirai nebo Teak. Olej kupuji na Internetu a ve velkém balení, není to tak velká položka. Dříve jsem používal bezbarvý (když stríknu mimo, tak nešpiní :), ale pak jsem se dozvěděl, že pigment (čili barvené odstíny) výrazně chrání proti UV záření, takže teď už zase kupuji pigmentovaný. Je velký rozdíl mezi olejováním a natíráním barvou nebo lazurou. Napustit olejem je mnohem rychlejší a jednodušší (nezůstávají žádné šmouhy, kapky apod). Všem bych doporučil venkovní terasu realizovat z masivu z tropického dřeva. smiley

Připojit reakci

host - xxx.xxx.72.199 (?)
23.9.2017 18:26
Dřevo bych ani tak nevolila, nemá dobré vlastnosti... Na terasu doporučuji WPC materiál. Má skvělé vlastnosti, dlouho životnost a netvoří třísky...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.8 (?)
20.8.2017 11:59

Dobrý den, máme již tři roky terasu venkovní nezastřešenou z borovice. letos začala masivně vytékat pryskyřice a tím je terasa nepoužitelná. chceme vyměnit dřevo. Máme k dispozici jedlové dřevo. Nevíte někdo jestli je to srovnatelné při takovém použití se smrkem?

Děkuji za rady, Tom. 

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (15363) - xxx.xxx.236.1 (?)
20.8.2017 12:29

Jedlové dřevo se dost podobá smrku, ale je ještě méně trvanlivé. U dnes již vzácných jedlí se využívalo toho, že šlo o vysoké stromy vhodné na dlouhé trámy stodol, atd. 
   Já osobně bych na vodorovnou nezastřešenou terasu nepoužil tuzemské dřevo žádné. Jeho životnost je velmi omezená. Jestli, tak nějaké tropické.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.31 (?)
20.8.2017 16:42

mozno agat, ak taky zozeniete.

Připojit reakci

20.8.2017 17:50

Každý strom narostlý v mírném pásu, má letokruhy, kde se střídá hustší dřevo s řidším. Působením teplotních a vlhkostních změn v něm vznikají mikrotrhlinky. Na nezastřešené terase zateče do trhlinek voda a mrazem dřevo naruší.Tropická dřeva letokruhy nemají - neznají zimu a léto - jsou trvanlivější. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.31 (?)
20.8.2017 18:39

Mate pravdu, ale su aj vyrobky od firmy acaciawood, ktore dodavaju material z agatu. Pisu ze je to lacnejsie ako tropicke drevo, aLe vraj plnohodnotna nahrada. Nie je to masiv (asi take rozmery neexistuju) ale napajane kusy dreva pomocou polyuretanoveho lepidla. Vygooglite precitajte.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.171.112 (?)
20.8.2017 18:44

Nevím proč nikdo nevzpomenul vůči vodě nejodolnější tuzemské dřevo - dub?

Ale třeba je trvanlivé jen v trvale vlhkém prostředí nebo přímo ve vodě. Že střídavé vysychání a navlhání způsobí jeho praskání a deformace. Celkem by mě to zajímalo protože mám s dubovým dřevem vystavenému povětrnosti dobré zkušenosti. Ale jedná se jen o pečlivě vyřezané laťǩy na kterých se nemůže zdržovat voda.

Rafael.

Připojit reakci

21.8.2017 19:56

Ale jedná se jen o pečlivě vyřezané laťǩy na kterých se nemůže zdržovat voda.

To je alfa a omega veškerého dřeva v exteriéru. Svislé dřevo, ze kterého voda steče vydrží desítky let i bez nátěru (např. plaňky v plotě). 

Připojit reakci

Petr z H. (1090) - xxx.xxx.170.35 (?)
21.8.2017 14:22

Dle mnohých zkušeností i chytrých knížek jsem se rozhodl pro modřín, který se na venkovní terasy z dostupných dřev hodí asi nejlépe (kvůli velkému množství pryskyřice). Nechal jsem si na pile nařezat a ohoblovat nosné trámy a 3cm prkna. Terasa má nyní 3 roky, bez náznaku nějakého poškození. Ošetřeno na začátku a pak ještě po 2 letech pouze lazurou na ploty z vrchní strany desek.

Je možné samozřejmě zvolit něco víc profi, třeba drážkované desky ze sibiřského modřínu nebo dřevoplast, nicméně toto řešení je funkční a za řádově nižší náklady.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.95.5 (?)
22.8.2017 6:09
Máte tu modřínovou terasu na přímém slunci? Neteče z povrchu pryskyřice?
Připojit reakci

Marvella (708) - xxx.xxx.48.194 (?)
22.8.2017 9:37

Dobrý den, my máme drážkovaný modřín na celodenním slunci, a je to bez problémů. Marcela

Připojit reakci

Petr z H. (1090) - xxx.xxx.157.1 (?)
22.8.2017 21:09

Ano, mám ji na přímém slunci. Pryskyřice se objevila jen na několika málo místech, nic masivního, stačilo ji seškrábnout.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.42.55 (?)
14.10.2017 3:23
Na terasu nejlépe dřevoplast nebo tropické dřevo.Smolnatá dřeva pouští smůlu, naše dřeviny jsou řidší, takže pokud je to odkryté, tak si doplatit.Nikdo ji nerozebírá, aby ji natřel zespodu, čas rozpadu pak jde mílovými kroky u našich dřevin, ta cena tomu v konečném důsledku napovídá.Dnes dřevoplast věrně napodobí natřené dřevo, i jako teakovou patinu, cena je za bezúdržbovost a životnost.Samotný plast je nezajímavý, ale dřevoplast je super.Jinak preferuji dřevo, stůl máme v kuchyni z masivu(nohy 10x10cm, deska síly 50mm)prahy z dubu(s=40mm, š=30cm, d=100cm),samý hezký dlouhověkký kousky, ale u terasy jsem to začal vidět jinak.Mám nato celou zimu a na budování svépomocí ušetříme, tak to dáme do životnosti a tam to splní jen tropy nebo dřevoplast, bohužel,tak to je.Z terasového modřínu máme venku schodnice u bazénu a na zimu je zakrýváme plachtou, natřené jsou tenkovrstvě remmersem, nebo tak nějak, ale terasu by jsem z toho nedělal, vybral jsem je jako osm nejlepších z přebraných padesáti, tak jsou bez smolných míst a bez suků, ale na terasu to je nereálné...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.176 (?)
17.10.2017 19:53

Krásně napsané, souhlasím... Jenom já jsem teda zastánc vysloveně WPC materiálu...

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Materiál (typ dřeva) na nezastřešenou dřevěnou terasu3612.11.201739309
Olej nebo tenkovrstvá lazura? 31.10.2017398
Renovacia vonkajsej drevenej terasy 421.6.2017544
Letokruhy na prknech pro terasu 1025.4.20171716
Balkon13.4.2017231
Maximálně průhledné zastřešení118.9.2016723
Svahovky 219.5.20166545
Opěrná zídka - vnitřní rohy118.4.20161150
Jaký povrch na terasu1024.8.201532138
Opěrná zídka133.6.201522922
Stavba zahradních schodu 122.5.20152239
Opěrná zídka163.5.201577275
Dřevo nebo dřevoplast na zastřešenou terasu, ale za to s bazénem128.1.20152952
Jak na mech na betonu1615.12.201427664
Opěrná zídka bez zdění22.3.20145053
Terasa ze zamkove dlazby - bily povlak259.10.201322049
Povrch na terasy topstone123.5.201336603
Venkovní dlažba topteramo 329.4.20136105
Zpevnění svahu67.12.201229759
Žulová dlažba427.11.20123507
Asfaltový šindel nebo asfaltový modifikovaný pás118.8.20124429
Dlazdeni u zahradni chatky53.8.20125873
Zvýšení dvorku - nová zídka, dlažba 1227.5.201212751
Odvodnění terasy ohraničené opěrnými zdmi527.5.201215181
Venkovní terasy - decking. Máte zkušenosti?1116.1.201225687
Terasa z bangkirai413.1.20124869
Pokládka z kamene214.11.20116691
Čím ošetřujete dřevěnou terasu?215.8.20117127
Transparentni povrchova uprava terasy327.7.20115079
Zelena terasa "samodomo"114.6.20113515
Smrková terasa38.4.20115874
Šířka opěrné zdi423.1.20118594
Mrazem zoztrzena terasa22.1.20115265
Opěrná zeď ve svahu321.10.201012373
Osetrenie drevenej terasy olejom321.9.20104374
Terasa ve svahu25.8.20109910
Nátěr terasy u bazénu124.6.20106430
Jake rostliny do jakych venkovnich nadob?124.6.20103190
Terasa ze zámkové dlažby - voda320.5.201010909
Terasa z 2m borových palubek318.5.20096412
Další diskuze: 1, 2  
Další diskuze na téma Zahradní terasy najdete na serveru DŮMACHALUPA.cz.
Dům a chalupa - stavba, topení, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Oprava střechy1:32
Oprava střechy22.11.2017
Oprava střechy22.11.2017
Drevena terasa - mate zkusenosti?22.11.2017
Drevena terasa - mate zkusenosti?22.11.2017
Hecht 95622.11.2017
Jak vyčistit vrtanou studni22.11.2017
Vrt nove studny22.11.2017
Oprava střechy22.11.2017
Oprava střechy22.11.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů