Co do petrolejové lampy



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?)
14.12.2011 10:39
Tak to by mne zajímalo v trošku jiném smyslu. Vytvořil jsem pomocí polykarbonátu na schodišti do sklepa chráněný prostor pro přezimování citrusů a petrolejka mne napadla jako jedna z možností "ovlažení" prostoru aby teplota neklesla k bodu mrazu. Jak dlouho taková petrolejka vydrží hořet?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 135.66 (?), 14.12.2011 8:51, zobrazeno: 27838x

Dobrý den, moc se mi líbí staré petrolejové lampy. Chtěla jsem se proto zeptat na vaši zkušenost čím je plnit - zda petrolejem nebo lampovým olejem. Obojí má asi své pro a proti. Děkuji předem za vaše typy a rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 14.12.2011 9:34

zdravím, mám petrolejku v altánu na noční svícení a co by lapač hmyzu a zdá se mi od výroby vadná, liju tam petrolej, ale pokud už je ho méně, dochází a je ho na dně, knot petrolej nenatáhne a zhasíná, na rok zkusím olej, jestli to nebude lepší...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 169.89 (?), 14.12.2011 15:24

zkuste vyměnit knot. při dlouhím používání "přestává sát"...s olejem to lepší nebude.ten je ještě hustší než petrolej, ale zase nesmrdí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 14.12.2011 17:16

Dobrý den, buď vyměňte knot, ale nejdřív bych zkusila udržovat dostatek petroleje v lampě:).  Petrolejky na chatě používáme od mého dětství co pamatuji (a že je to už hodně dlouho) a jsou prostě nepřekonatelné. Že jsou cítit, to nám nevadí... Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 14.12.2011 17:36

zkusím vyměnit knot, je tuhý a nový je ohebný, snad to bude jenom v tom, je veliká a bylo by jí škoda mít jen na hřebíku,...k dotazu kolik vydrží svítit petrolejka, jde od typu, velikosti knotu, nádobky a taky někteří neumí petrolejku "nastartovat"...to je po rozhoření knot rychle zatáhnout do čepičky, nechávají knot trčet nad klobouček-nebo jak to nazvat a pak to čadí a méně svítí a více spálí, ale jinak i 24 hodin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
honza39 - (8) - 33.134 (?), 14.12.2011 18:15
Do petrolejové lampy patří petrolej - lampový olej má větší hustotu a méně vzlíná v knotu. Navíc v současnosti prodávaný petrolej už tolik nepáchne, jako dřív. Na základě mého působení na nádraží ČD, kde se před elektrifikací používaly jako osvětlovací tělesa petrolejové lampy v návěstidlech a výhybkách, vím, že při dostatečné zásobě petroleje vydrží taková lampa svítit minimálně 24 hodin, ale většinou déle. Petrolej se doplňoval vždy v předvečer. Je ale též nutné pravidelně zastřihovat knot - nejdříve kolmo odstříhnout ohořelý konec a pak po stranách do široce lichoběžníkovitého tvaru. Před zapálením knot mírně vysuňte, zapalte a opět stáhněte - plamen by měl být vysoký asi 2 - 2,5 cm. Příliš vysoký plamen čadí a může způsobit prasknutí cylindru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 79.178 (?), 4.12.2014 18:45

Složení tzv. lampového oleje a petroleje je podobné, podle mých vlastních zkušenosti i přímého srovnání jejich složení. V některých případech je dokonce naprosto shodné.  Nezaznamenal jsem osobně žádný významný rozdil při použití v petrolejce,  mezi čirým lampovým olejem a petrolejem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 14.12.2011 10:39
Tak to by mne zajímalo v trošku jiném smyslu. Vytvořil jsem pomocí polykarbonátu na schodišti do sklepa chráněný prostor pro přezimování citrusů a petrolejka mne napadla jako jedna z možností "ovlažení" prostoru aby teplota neklesla k bodu mrazu. Jak dlouho taková petrolejka vydrží hořet?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 51.213 (?), 4.12.2014 18:58

Zdravím, vidím téma, kde jsem měl kdysi příspěvek, tak doplňuji, že po výměně knotu petrolejka jede úplně jinak.Knot byl tvrdý stářím a asi petrolej ho utužil. Nový je vláčný a petrolejka jede až do dna petroleje. S výdrží je to jiná, je to velká petrolejka cca 60 cm a nevydrží tolik, jak malé petrolejky.V poměru nádobky je asi i nádobka menší a knot mnohem širší.Odhaduji tak 10 hodin, na rok v létě to stopnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 4.12.2014 22:36

Pokud je tam dostupná elektřina, je lepší používat topné koule dříve zvané jako klasické elektrické žárovky. Petrolejka má tu nevýhodu, že spotřebovává kyslík a spaliny smrdí = to je dobré do skleníků, kde není možné zavést elektřinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika