Utěsnění studny



Stránky: 1,  2   
host - 63.230 (?) 
11.11.2012 19:55, zobrazeno: 31402x

Vážení, mám na zahradě kopanou studnu 27 m, vyztuženou zkružemi 80 cm, bohu žel v ní není voda firma která jí kopala se minula pramene a tak voda není, co s ní.Rozhodl jsem se jí zasipat do hloubky 10m zpevnit dno a UTĚSNIT  zkruže aby voda neodtékala a požít jí jako nádrž na dešťovou vodu. Vodu budu používat na zalévání zahrady.Poraďte prosím, čím nejlépe a nejlevněji utěsnit mezery nezi jednotlivými zkružemi aby byly nepropustné, co použít na dno této nádrže-beton?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 11.11.2012 20:43

Předně je nutné předeslat, že je nesmyslné pažit kopanou studnu skružemi o vnitřním průměru 80 cm. I tak, pokud je zvodnělá úroveň ve vzdálenosti cca 10 m od studny, časem si do ní najde cestu (podle horniny i z větší vzdálenosti). Minout pramen nelze, buď tam je, nebo široko daleko není. Tvrzení, že pramen je 1 metr od studny je hloupost. Ještě možné by to mohlo být v případě vrtu v tvrdé skále, ale u kopané studny jistě ne. Možnou příčinou by mohlo být současné suché období v některých regionech. Proutkař na jaře najde vodu a při hloubení na podzim je již úroveň vyschlá. I tak by se po zimě měla voda ve studni objevit.

Na utěsnění spár mezi skružemi není žádný spolehlivý prostředek. Všechny možná nátěry jen znamenají vyhozené peníze. Jedinou možností by bylo vyložení tubusu studny svařenou jezírkovou fólií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 63.230 (?), 12.11.2012 15:23

Já jsem netvrdil, že pramen je jem metr vedle nevím kde je to snad věděli pracovníci kteří tu studnu měsíc kopali, v hloupce 25m narazili na skálu a kopali ještě 2m a konec voda není, a zkruže se kvůli bezpečnosti museli dávat, byl jste někdy v hloubce 25 m? Já jo je to děs

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 12.11.2012 17:41
  1. Souhlasím s Benym, že jakékoli utěsňování spár nebude mít smysl.
  2. Když už bych měl vykopanou díru (studnu) a dal bych za ni plno peněz (to předpokládám). tak bych ji rozhodně nezasypával a snažil bych se tu investici využít.
  3. Celý objem Vaší 25 m studny je cca 12,5 m3; když jí 15 m (7,5 m3) (zbytečně) zasypete, zůstane Vám jen 5 m3 objem. To na zalévání není žádný velký objem. Já bych si ponechal celých 12,5 m3.
  4. Slyšel jsem, že pro vyspravení kanalizace se používá takový "rukávec" nějaké fólie, který se do kanalizace vloží a tím se utěsní. Tehdy mne ta technologie velmi zaujala.
  5. Obdobnou technologii Vám navrhuje Beny, pouze z jezírkové fólie. Proč ne.
  6. Orientačně jsem si to spočítal: potřeboval byste cca 65 m2 fólie: při orientační ceně 100,- Kč/m2 = 6.500,- kč. Uvažuji o fólii 0,5 mm, snad by mohla stačit. Ta váží 0,6 kg/m2, celý rukáv by tedy vážil cca 39 kg. (U 1 mm fólie by se dalo počítat přibližně s dvojnásobkem ceny a hmotnosti).
  7. Pocit být na dně 25 m hluboké díry o průměru 0,8 m si nedokážu představit.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 22.148 (?), 12.11.2012 18:43

5 m3 na zalevani je hodne, to se nespotrebuje ani nahodou, jiste se to zas bude doplnovat destovou vodou. Kolik by stalo (investice+provoz) cerpani vody z hloubky 25-27 m? Asi ne o moc vice nez z 10 m, ale presto vice a 5 m3 staci, pokud tam bude svadeno dostatecne mnozstvi destove vody, tj. aspon z 1/2 cele strechny domu ci stodoly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 12.11.2012 17:50

Pokud skutečně nebude voda, co studnu využít k instalaci tepelného čerpadla na vytápění domu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 12.11.2012 19:22

Jednou za čas se dělají i hlubší kopané studny, než 25 metrů (když někomu dojde trpělivost řešit problémy s levným a výhodným vrtem).

Tloušťka fólie 0,5 je zcela dostačující. Pokud by studna byla ražena v nepropustném jílu (na brněsku oblíbený neogen - šedý jíl), bylo by utěsňování nepotřebné.

Stále bych ještě vyčkal, zda se studna sama nezavodní (jak dlouho je hotová?). Že je voda metr od hotové studny je oblíbené tvrzení místních "znalců", a přesto voda do studny neteče (doporučují vrtání do skruží, atd.). Je to tak rozšířené, že se omlouvám za zvšeobecnění.

Pokud tam není voda, je použití na tepelné čerpadlo nedostačující. I tak většina provozovatelů tepelných čerpadel využívá hlavně levnější tarif elektřiny. Řada zákazníků (kteří si tepelné čerpadlo pořídili) se mě přiznala, že vlastní tepelné čerpadlo nepoužívá, protože jeho náklady (výměna náhradních dílů po opotřebení) je dražší, než úspora. Ale je fakt, že cena tohoto zařízení dost klesá, a možná se to brzy obrátí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.9 (?), 12.11.2012 22:00

Nu, těsnil jsem mezery mezi skružemi studniční PUR pěnou (má hygienické atesty), ale jsem jen ve čtyřech metrech. Trochu si nedovedu představit, že 0,5 mm silná folie udrží hydrostatický tlak v hloubce 25 metrů. To by tam nesměly být žádné škvíry, kterými by ji to protlačilo a následně protrhlo. Ale zkušenosti s tím nemám, jen teoretizuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 149.89 (?), 12.11.2012 23:34

otazka mimo dotaz

kdo tuhle celou legraci platil doposud? Té firmě bych nedal ani korunu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 13.11.2012 8:36

Nejde o realizační firmu, ale měl by být vypracovaný hydrogeologický průzkum, který posoudí, zda je studna na daném místě vhodná. Co třeba pozemky v okolí? Mají studny a v nich vodu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika