Ruční pumpa



Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 18.64 (?)
27.5.2013 11:31

Velmi pěkně popsáno. U soukromých studní ale dávají kutilové přednost instalaci výpustního kohoutu, který si na zimu otevřou.Kohout ale není nutné dávat tak hluboko, stačí, když je pod úrovní okolního terénu.

Dříve používané pidi kohoutky měly velmi krátkou životnost a dost se zanášely (a to se nebavím o instalaci). Spolehlivější je pak opravdu jen obyčejná díra.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 25.5.2013 21:12

Docela mne s tím anachronizmem překvapujete. U nás studny udržuje město (veřejné), dokoce jsem jednu opravil sám zadarmo (před naším domem) a na sídlišti si udělali také. A když vypadne voda v síti, což se u nás stává, tak poslouží a i na malé zahrádky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.26 (?), 25.5.2013 22:44

U nas je to podobne. Sam mam jednu na dvore, a hoci s nou "denne nehrkam" tak mi sluzi vyborne. 120L sud naplnim mozno tak za 5 minut. Par krat som ju uz mal aj vonku (hlbka 6m), ten mechanizmus v nej je dost jednoduchy, a tak som si pripadne poruchy opravil sam. Mame ju uz 25 rokov, a nemenil by som.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 25.5.2013 18:43

Paní Lenko, jen dvě připomínky (pokud jste ještě vůbec na příjmu):

1. Je páka na stojanu opravdu úplně nepohyblivá?

2.před tím, než začnete s pumpou něco podnikat, změřte si olovnicí, kolik je opravdu ve studni vody.

               S pozdravem Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 16.192 (?), 26.5.2013 19:01

Jen na shrnutí. Na pumy vyrobené po roce cca 65 jsou k dostání v podstatě všechny náhradní díly. Pokud máte stojan ruční pumpy Sigma Standart II nebo T je napůl vyhráno (jen stojan stojí obvykle od 4 do 5.000,-). Spodní část se stejně obvykle musí celá předělat. Sací část udělat z plastu, použít kompletně nový pracovní válec (do 15 m hloubky lze použít PV 90) a nové pozink 6/4" trubky s kvalitním odvodněním na zimu - jen žádný pidi kohoutek našroubovaný přímo do trubky (to už se asi 30 let nedělá).

Pokud bude stojan použitelný mohla by se cena za materiál na rekonstrukci pohybovat mezi 5 a 6.000,-.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 26.5.2013 21:30

Na odvodění jsme obvykle udělali pouze otvor asi 1,5 m pod urovní příruby studny a to tak 7 mm. Ztráta při pumpování zanedbatelná a bezpečně voda vyteče. Níže sloupec už nazamrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 26.5.2013 22:13

Tak tomu už vůbec nerozumím. Já jsem montoval pumpu před 18 lety a firma Pumpa a.s. mi ji dodala včetně tohoto jak píšete pidi kohoutku. Já jsem s ním spokojený. Na zimu otevřu, na léto uzavřu. Pokud je otevřen, tak musím udělat 7-8 tahů než mně začne téct voda.

                      Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 27.5.2013 7:40

Rád vysvětlím. Když je díra na trubce zboku pod poklopem studny cca 1,5m tak to může představovat 2 l vody, které z celkového sloupce po přepad studny budou chybět. Takováto studna má celoroční provoz (např. veřejná), protože nikdy nazamrzne. Po načerpání odtečou ty 2 litry čůrkem do studny během třeba 2-3 minut a není co řešit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 18.64 (?), 27.5.2013 11:31

Velmi pěkně popsáno. U soukromých studní ale dávají kutilové přednost instalaci výpustního kohoutu, který si na zimu otevřou.Kohout ale není nutné dávat tak hluboko, stačí, když je pod úrovní okolního terénu.

Dříve používané pidi kohoutky měly velmi krátkou životnost a dost se zanášely (a to se nebavím o instalaci). Spolehlivější je pak opravdu jen obyčejná díra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 27.5.2013 16:34

Nevím jak jste přišel na ty dva litry, ale já musím cca 7 x pumpnout, aby mně tekla voda (a to mám deklarovaný výkon cca 0,46 litru/zdvih). Mívali jsme doma studnu 6 m hluboku, kopanou, měli jsme tam také jen dírku, ale vždy v létě jsme ji ucpávali čepem. Nedovedete si představit, jak je otravné, když si chcete umýt jednu mrkev a musíte 7 x pumpnout než vám vyteče voda. Potom ruce, vodu na kávu a tak dále.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.2 (?), 27.5.2013 17:17

Už je to ale skoro blog. Pamatuju pumpu Standard jednak u obecní studně, druhak doma. Doma jsme měli ventil, na obci nevím. Ten ventilek byl mosazný a co pamatuju tak doma se mu nikdy nic nestalo. On taky nemusí nějak extra těsnit. Vzhledem k bezobslužnosti asi je lepší díra. Kolik vody obsahuje válec o délce 2,5 m a průměru 38 mm si každý (?!) spočítá. Kolikrát se musí pumpnout taky záleží na těsnosti klapek a těsnění pístu ve válci, takže to tady rozebírat má sotva smysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika