Orientační test pitné (?) vody doma



host - 100.238 (?)
26.3.2012 13:26

No chtělo by to porovnat cenu za rozbor udělaný u vodáren nebo HS a cenu za mikroskop a další náčiní k svépomocnému rozboru. To jsem tu nezachytil. Kdybych měl udělat takový test, tak jen orientační: Sterilizoval bych 2 zavařovací sklenice typ tzv. Omnia i s víčky. Do každé bych nalil vodu asi do 90% objemu. První sklenici bych hned hermeticky uzavřel zavařovacím víčkem a dal na cca týden odstát do temna a chladu. Po týdnu bych na dně mohl pozorovat usazeniny - např. železo, vápník a pod. Lze i změřit pH lakmusovým papírkem na začátku a na konci odstátí. Do druhé sklenice bych si připravil např. kousek starého rohlíku, který bych předtím v mikrovlnce sterilizoval. Pak čistou pinzetou vhodit do sklenice a hermeticky zavřít. Nechat týden na teplém, ale tmavém místě - asi někde v koutě na radiátoru. Po týdnu půjde vidět, co se s rohlíkem stalo a co na tom "vyrostlo".

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 7.56 (?), 8.2.2012 22:19

Myslím Petře 194.224, možná že jsme tím měli začít. Jednoduchým hypermanganovým testem. Nevěděl jsem, že takový test existuje. Není o tom něco víc na netu? Tvůj popis je jen nástin. Těžko lze podle něj pracovat.

Že je mikroskopický rozbor vody tak složitý, to jsem taky nepředpokládal. Že se bakterie napřed musí vypěstovat za standardních a předepsaných podmínek, to jsem se taky dozvěděl až tady. Původně jsem myslel, že se odebere vzorek vody, voda pod mikroskop a počítají bakterie, jen mne zajímalo, jak moc zvětšující mikroskop. No tak je to složitější, ale vidíš že ne zase tak složité, aby to bylo nereálné.

No, ještě jak vyrobit to barvivo, aby bakterie byly tak pěkně starorůžové jak mají být pod mikroskopem, [E. Coli Bacterium 2] [gram_stain_images]  no a pak by už šlo možná začít. Samozřejmě orientační test srovnávací s jinými vodami. Ne rozbor na certifikát. Na ten bych si netroufal zatím, ovšem za nějaký čas, kdoví?

Měl jsem asi začít diskuzí o prohlídce a zhodnocení pramenů dle venkovních ukazatelů. Podle mne je třeba dlouhodobě pozorovat, což je možná lepší než ten rozbor vody.

V letních vedrech za sucha, pokud pramen nevysychá a je pěkně studený, tak to asi bude spodní voda, dobré znamení, pokud v okolí není možný zdroj znečištění. Čistá voda bez žabinců kolem pramene. Nabrat do petky a mít doma tak čtrnáct dní. Pokud voda nemění své vlastnosti, zápach, zákal atd, taky dobré znamení. Tak tím jsem měl možná začít tuto zajímavou diskuzi.

Naopak, pokud pramen vysychá v době sucha, voda není příjemně studená, v době dešťů třeba mírně zakalená, tak to asi není spodní voda, ale voda povrchová. Tím jsme měli začínat. Takový pramen už není TOP i když pořád může být pitný, ale dávat větší bacha

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.78 (?), 9.2.2012 16:52

Naprosto souhlasím, v tom úvodu příspěvku se to vzalo hned moc vědecky a hned od toho nejsložitějšího.

Pozorování a příprava preparátů pro mikroskop je jen otázkou praxe, to se stejnak jinak než zkoušením naučit nedá. Kdysi jsem taky zkoušel pozorovat bakterie při 1000x zvětšení s pomocí krycího sklíčka, ale ta vrstva mezi podložním a krycím sklíčkem je pořád dost velká, takže je třeba přeostřovat. Navíc tak lze pozorovat jen opravdu velké bakterie. Problém je i s průchodem a lomem světla, proto se imerzní objektiv používá i pro sledování kvasinek přes krycí sklíčko. S barvením je to horší i staré mikrobiologie budou samozřejmě zmiňovat gramovo barvení. Bohužel si nejsem jistý dostupností, na https://www.mecomm.cz/ třebas nabízejí hotový roztok, ale neni uvedena cena. Samozřejmě to lze smíchat i z jednotlivých komponent, ale takhle to bude asi levnější a nebude hlavně třeba nic vážit. Jen pozor na barvící účinek, dolu to jde dobře jen Kresolem. Lugolův roztok a aceton už je snadné sehnat. Mělo by to být myslím i s postupem přípravy popsané v těch skriptech, co jsem dříve uváděl.

Za nereálné to určitě nepovažuju, v dřívějších dobách jsem si taky musel lecky poradit dosti nestandardně (i když pro mě to spíše byla chemie), jen jsem chtěl zdůraznit, že se jedná o vcelku nákladný koníček. Vidím to pokaždé, když potřebuju nakoupit něco, co si nelze připravit svépomocí.

Podrobná metodika k testu s hypermanganem v tomto provedení asi nikde nebude, v běžné praxi se to totiž provádí jinak (zjišťuje se přebytek hypermanganu). V tomhle případě bych vzorek okyseloval právě do kyselé reakce (lakmusový papírek), ředění hypermanganu bych pro začátek volil 1g na litr. Jde o to, aby např. jedna kapka hned roztok nevratně neobarvila. V takovém případě je třeba roztok více zředit. Účelem je sestavit mezi čistou a znečištěnou vodou řadu o co největším rozdílu spotřeby.

Ty venkovní ukazatele jsou popsané hezky. U nás je několik vysychavých pramenů po horách, ale tam nemám obavu se napít, protože jsou celkem izolované a protékají rulovým podložím apod. Jinak dole jsou to spíš různé tůňky (bylo to tu dříve dosti bažinaté) a tam je problém spíš s mikrobiologickou kontaminací (nejde to čistit).  Jen jeden ze silnějších pramenů vytvořil horní přítok, zahrádkáři ho využívali jako zdroj vody. Taky jsem se u něj občas zastavil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.238 (?), 26.3.2012 13:26

No chtělo by to porovnat cenu za rozbor udělaný u vodáren nebo HS a cenu za mikroskop a další náčiní k svépomocnému rozboru. To jsem tu nezachytil. Kdybych měl udělat takový test, tak jen orientační: Sterilizoval bych 2 zavařovací sklenice typ tzv. Omnia i s víčky. Do každé bych nalil vodu asi do 90% objemu. První sklenici bych hned hermeticky uzavřel zavařovacím víčkem a dal na cca týden odstát do temna a chladu. Po týdnu bych na dně mohl pozorovat usazeniny - např. železo, vápník a pod. Lze i změřit pH lakmusovým papírkem na začátku a na konci odstátí. Do druhé sklenice bych si připravil např. kousek starého rohlíku, který bych předtím v mikrovlnce sterilizoval. Pak čistou pinzetou vhodit do sklenice a hermeticky zavřít. Nechat týden na teplém, ale tmavém místě - asi někde v koutě na radiátoru. Po týdnu půjde vidět, co se s rohlíkem stalo a co na tom "vyrostlo".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 197.53 (?), 20.3.2014 8:15

aktuálně cena testu 1300,- +dph

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:33
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika