Čím ošetřit zahradní lavici



host - 212.188 (?)
20.6.2017 22:30

Dnes mi doporučil jeden prodavač v Hornbachu ať napustím dřevo normálním slunečnicovým olejem z běžného supermarketu. Na mou otázku zda to nebude mastné mi bylo vysvětleno že rozhodně nebude. Co na to říkáte přátelé. Ptám se vážně, překvapilo mě to. Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 42.216 (?), 11.4.2016 0:04

Někdo přísahá na olej, někdo na silnovrstvou a jiný na tenkovrstvou lazuru. Všechno se musí obnovovat a nic není dokonalé.

Na smrkový zahradní nábytek používám obyčejnou syntetickou tenkovrstvou tmavou lazuru Luxol Palisandr (z historických důvodů, neboť jsem získal kdysi zdarma velkou plnou pixlu) a zhruba po dvou letech nátěr obnovím bez nějakého broušení. Ovšem povrch se tím stává stále tmavší a sytější a kresba dřeva jaksi mizí. Už to pak vypadá spíš jako barva než lazura.

Švagr zase natřel fošny k pískovišti silnovrstvou světlou lazurou a v místech, kde povrch popraskal (což u dřeva nastane vždy), došlo ke zčernání dřeva a je to docela vidět. 

Napouštěcí olej asi taky nemusí být špatný. I když máme na balkoně teakový nábytek a je napuštěný olejem k tomu určeným. A stejně se v místech, kde se po dešti drží voda, udělaly šedé až černé plochy.  Ale připouštím, že je to nedbalou údržbou.

 Jen bych upozornil na nohy, které opravdu na obyčejné zemi(hlína, tráva) docela rychle uhnívají. U houpačky jsem to řešil tak, že jsem na nohy zespodu přitloukl "obětované" prkénko, které se po sezóně či po dvou prostě vyměnilo. Jednu houpačku jsem vyrobil švagrovi a ten se na doplnění odpadlého obětovaného prkénka vykašlal a pak musel doplnit uhnilou nohu "dlahou". Je dobré pokud je povrch pod nohami "rychleschnoucí", takže ne tráva. U houpačky jsem podložil nohy dlaždicemi.    

A ještě doplním, že kolega natřel dřevěnou chatu nějakým lakem. Netuším, co to bylo, ale je to silnovrstvé a průhledné. Původně to bylo jistě pěkné, světlé a celistvé. Teď je to krabaté, tmavé, popraskané, potrhané v maličkých ostrůvcích, asi jako má vzor na srsti žirafa. Odstranit to nijak jednoduše nejde, je to strašně tvrdé. Takže já jsem spíš pro tenkovrstvé lazury, které s časem samy zmizí.      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 106.138 (?), 11.4.2016 1:05

Díky, nebudu to dál hrotit, prostě koupím Original Luxol v barvě ořechu a dvakrát tím stůl natřu, budu se ho snažit na zimu uklízet pod střechu a snad mi vydrží. Nebudu vyhazovat za přípravky proti houbám atp...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 10.4.2016 23:33

oprava: samozřejmě ne Bofix, ale Lignofix

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 42.216 (?), 11.4.2016 0:11

To jste asi mohl rovnou opravit v původním příspěvku.

Logika a řazení příspěvků je tu dosti netradiční a u delšího vlákna už se na opravu na Lignofix někdo vůbec nemusí probojovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 11.4.2016 0:34

Samozřejmě, pokud by šlo opravovat příspěvek i poté, co k němu byla vložena nějaké odpověď. Bohužel, zdá se, že vložením odpovědi se deaktivuje možnost změnit příspěvek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 42.216 (?), 11.4.2016 1:08

No jo, máte pravdu. Ale má to svou logiku. Z jiného fóra, kde jde editovat příspěvky libovolně(pouze se tam objeví zmínka, kdy a kolikrát bylo editováno) vím, že se občas stává, že na něco reagujete a původní pisatel po vašem (většinou kritickém)  příspěvku svůj text dodatečně opraví či změní. Člověk pak někdy vypadá, že mluví z cesty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 11.4.2016 9:24

Myslím, že boj mezi příznivci olejů a lazur (vyjma vodových) je zbytečný, protože obě jsou si velmi podobné.  Za základ mívají nějaký vysýchavý olej - třeba lněný či fermež a k tomu pak nějaký řidší či ředidlo.  Ale princip je v podstatě stejný. Kdo sáhne po desetiletími ověřené fermeži, neudělá špatně. 
    Co se týče nohou - pokud lavice stojí na trávě nebo na hlíně, je zbytečné ji natírat, protože nejřív uhnijí ty nohy. A to bez ohledu na použitou impregnaci. Kombinace vlhka, vzduchu a půdních mikrobů je pro dřevo zničující - naštěstí, je to v přírodě dobře vymyšleno. Já to řeším tak, že nejspodnějších pár centimetrů není dřevěných nýbrž z recyklovaného plastu. Pokud lavice stojí na dlažbě, betonu, kačírku,  vydrží řádově déle.
    Podle mě lak na dřevěné stavby a nábytek vystavený povětrnosti nepatří.  Totéž platí pro silnovrstvou lazuru, která je podle mě jen obarveným lakem. Jejich místo je v interiéru - tam jsou věčné nebo pod vodou (tam lodní lak prodlouží trvanlivost dřeva výrazně). Možná ještě na hodně špatně dostupná místa (podhledy atd). Dřevo na slunci, dešti a mraze pracuje tak výrazně, že nátěr nezabrání vniknutí vlhkosti a pak je jen otázkou, kdy začne odpadávat. A všichni víme, že odstranění zbytků starých laků je 100x horší práce než samotné natírání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 75.62 (?), 11.4.2016 21:16

Drevni dehet a tungovy olej v pomeru 2:1 nebo jen drevni dehet pokud to chci hodne tmave.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.188 (?), 20.6.2017 22:30

Dnes mi doporučil jeden prodavač v Hornbachu ať napustím dřevo normálním slunečnicovým olejem z běžného supermarketu. Na mou otázku zda to nebude mastné mi bylo vysvětleno že rozhodně nebude. Co na to říkáte přátelé. Ptám se vážně, překvapilo mě to. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika