Venkovní zásuvka Oase InScenio 230 - jaký přívodní kabel?



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?)
25.2.2015 23:34

njn asi jsem nečetl dosti pozorně se sledováním všech vazeb.

Ano, já mám variantu s více samostatnými větvemi sólo chráněnými Fíčky. okruh pro závlahu, okruh pro bazén a čerpadlo filtrace, okruh pro zahradní techniku, okruh třífázový ven, okruh dama koupelna, okruh doma prádelna.

Je to docela praktické. Když jsem zapoměl zahradní sekačku s připojeným kabelem na zahradě a během oběda přišla letní bouřka, bylo vyhozeno jen to fíčko odpovídající okruhu pro zahradní techniku.

Sériově zapojený Fí má význam pouze pokud požadujete vysokou citlivost s krátkou vybavovací dobou a vedení po zahradě by bylo tak dlouhé, že kapacita mezi fází a zbývajícími vodiči vyvolávala falešná vybavení (vypnutí). Já jsem kvůli tomu nemohl dát nejvzdálenější zásuvku o 2 m dál (než kde je nyní), abych do ní mohl zapojovat kabel k sekačce dlouhý jak 20 m tak i 25 m.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 216.89 (?), 25.2.2015 16:01

Tak to jo. Tímpádem to je v pořádku a bez chrániče se obejdu. V případě koupání v létě stejně celý okruh odpojím, pro jistou jak se říká...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.98 (?), 25.2.2015 21:59

Když jsem to řešil já (jezírko, pergola, světla, závlaha), tak mi elektrikář důrazně doporučil proudový chránič (fíčko) dát na zahradu samostatně - a slabší než na domu.

Nevím, zda je na to nějaká norma, asi ano, ale po několika letech tento postup mohu jen a jen doporučit. Těch pár korun za to stojí. Navíc si myslím, že na domu budete mít silnější, než udává norma pro zahradu, kde je jezírko, a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 25.2.2015 22:20

njn to hodně ušetříte, když nedáte chránič frown.

To mi připomíná, jak si jeden dal na vypnutý okruh cedulku nezapínat a šli okolo zedníci, co si na něco potřebovali napsat změřené míry, tak si cedulku půjčili. Pak jim nešla vrtačka, tak pro jistotu nahodili všechny jističe. Po obědě přišel borec k rozpracované kompletaci a posr+l se z tý šlupky (a byl rád že šlo jen o vyprání textilu a nic horšího).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 217.71 (?), 25.2.2015 23:12

Nechápu vaší uštěpačnou poznámku. Copak píšu, že chci ušetřit nějaké peníze a budu riskovat moje zdraví a zdraví mé rodiny? Koupací jezírko mě stálo pomalu sto tisíc a já budu šetřit 600kč za pr. chránič??? Celý okruh mám již proudově chráněn (FÍ 40A 30mA)! Jen jsem se dotazoval, zda není zbytečné napojit sériově další (nový) chránič na tutéž větev! Možná jste si to nepřečetl celé a reagujete zbytečně ukvapeně! Ještě večer jsem mluvil s osobou z oboru a ten jen potvrdil, že další sériové zapojení dalšího chrániče je zbytečné, že to stačí takhle. Ovšem také řekl, že nejlépší by bylo (kdyby se jednalo o nové rozvody - novostavba) udělat sólo větev (zahradní) s vlastním chráničem, ale to jen z jediného důvodu, né kvůli bezpečnosti, ale kvuli praktičnosti! Když venku (dílna, jezírko atd.) něco "rupne", tak ať nespadne celý barák...!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 25.2.2015 23:34

njn asi jsem nečetl dosti pozorně se sledováním všech vazeb.

Ano, já mám variantu s více samostatnými větvemi sólo chráněnými Fíčky. okruh pro závlahu, okruh pro bazén a čerpadlo filtrace, okruh pro zahradní techniku, okruh třífázový ven, okruh dama koupelna, okruh doma prádelna.

Je to docela praktické. Když jsem zapoměl zahradní sekačku s připojeným kabelem na zahradě a během oběda přišla letní bouřka, bylo vyhozeno jen to fíčko odpovídající okruhu pro zahradní techniku.

Sériově zapojený Fí má význam pouze pokud požadujete vysokou citlivost s krátkou vybavovací dobou a vedení po zahradě by bylo tak dlouhé, že kapacita mezi fází a zbývajícími vodiči vyvolávala falešná vybavení (vypnutí). Já jsem kvůli tomu nemohl dát nejvzdálenější zásuvku o 2 m dál (než kde je nyní), abych do ní mohl zapojovat kabel k sekačce dlouhý jak 20 m tak i 25 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.89 (?), 26.2.2015 8:16

Takže další chránič asi opravdu nemá smysl. Máme novostavbu RD z roku 2006 a tehdy, když se dělaly ei rozvody, nikoho nenapadlo, že bude někdy potřeba sólo "zahradní okruh - koupací jezírko" se svým chráničem. Důležité je, že je tento okruh chráněný a jištěný. V budoucnu nás čeká dodělání vejměnku (malá sólo garsonka pro moje rodiče), takže až tam se budou dělat nové rozvody, budu již uvažovat o novém sólo chráněném okruhu pro zahradu. Děkuji všem za rady a postřehy. Takže cyky 3x2,5 cca 30m a koncovka zásuvková (ne zástrčková) s ip 44 krytím (celá InScenio bude ještě ve zděné kapličce s dvířky - potřebuju prostornější kapličku kvůli Oase OxyTex Set 2000 CWS, který v ní také bude a není nejmenší).

PS: jak byste řešili např. vypínač tohoto okruhu? Ano, ne... popřípadě jaký? jak jsem řekl, okruh bude napojen ze zahradního domku (dílny) a kabel půjde k jezírku cca 30m do této zásuvky. Možná by nebyl právě vypínač v domečku (dílně) od věci. Například když se půjdeme koupat, tak abych nelezl až do této kapličky (až za jezírkem) a vytahoval spotřebiče, že bych jednoduše vypnul vypínačem tento okruh po cestě k jezírku v tomto domečku (dílně).

M.Hájek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.204 (?), 26.2.2015 8:51

Spíš bych zvážil něco jiného, profesionálního, opravdu odolného s pořádným krytím,  modulárního - kde si můžete osadit vše včetně jističů, zásuvek, vypínače, průchodek. Zásuvkové rozvodnice

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 26.2.2015 9:49

Kdekoliv na trase můžete mít podružný rozvaděč. Nevím jestli je to tak správně, ale já zahradní okruhy vypínám testovacím tlačítkem na Fíčkách a ty mám v podružném rozvaděči domečku s dílnou. Tam to jde od hlavního domovního rozvaděče kvůli 3F zásuvkám přívodem CYKY 5×4mm. 1F okruhy na zahradu jsou pak 3×2,5 mm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 26.2.2015 12:15

Na DIN lištu existují přímo spínače. Vypínání chráničem má tu výhodu, že ho tím vlastně testujete, což většina lidí nedělá a ani neví, že by se to minimálně jednou měsíčně mělo dělat. Na druhou stranu, pokud spínáte častěji, můžete si chránič zbytečně opotřebovat. Např. "JVD1-100 1/25A - Hlavní vypínač Kanlux" jsem našel v mém oblíbeném eshopu za 70 Kč, "LG-04301 VYPÍNAČ 1P 16A 250V" za 158 Kč. Ten druhý odpojuje i nulák, což je trochu bezpečnější a odstraňuje některé problémy např. s problikávajícími LED světly. Tyto dva jsou z těch nejběžnějších s páčkou podobnou jističi. Pak existují ještě s pěkným velkým otočným knoflíkem nebo pákou, případně i na klíč, ale tam jsou ceny od cca 800 výše, např. ten na klíček stojí 2000 Kč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 26.2.2015 13:40

Potřeba vypínání je tak maximálně 6× ročně/okruh, takže i já tedy zandbávám "pravidelné testování" wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika