Umístění UV lampy



host - 118.212 (?)
5.11.2018 20:45

Jsem názoru, že UV lampa by měla být co nejblíže ke zdroji filtrované vody. U čerpadlového zapojení je to čerpadlová šachta před bubnovým filtrem. U gravitačního zapojení je to v odtokové komoře bubnového filtru. Tudíž před biologickou filtrací. Měla by být v místě s co nejpomalejším průtokem vody. Pokud likviduje breberky mimo biologickou filtraci tak se nic neděje. Toť můj názor.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 89.139 (?), 4.11.2018 21:40, zobrazeno: 4529x

Zdravím vespolek.

Pro jezírko ca. 50m3 připravuji gravitační filtraci s čerpadlem "na sucho" za bio šachtou s médii ca 4m3. Přívod vody přes gulu, BioSys skymmer a ještě jeden trubkový skimmer. Vstup vody do bio šachty filtru přes bubnový filtr.

Stojím ale před otázkou, zda UV lampu umístit před vstup do bubnového fitru, kde bude voda ještě obsahovat velké množství hrubých nečistot, anebo až za bio filtr těsně před čerpadlo směrem do jezírka. Hlavou mi vrtá, jestli bych umístěním lampy před bubnový filtr nelikvidoval lampou nějaké breberky prospěšné pro činnost bio filtru a není tedy lepší její místo až na konci systému.

Předem díky za reakce.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 5.11.2018 8:16

Pokud máte gravitační zapojení, budete mít lampu s nějvětší pravděpodobností za filtrem, resp. za filtrem a čerpadlem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 89.139 (?), 5.11.2018 20:41

Zdravím pane Hrkale, ano, to v plánu mám.

Ještě upřesním, že bych rád použil ponornou amalgamovou lampu, kterou bych chtěl vložit do KG trubky s vložkou z nerez plechu za výtok z filtru, ale myslel jsem, že před čerpadlo, tedy mezi filtr a čerpadlo. Nebo myslíte, že bude lepší dát jí až na úplný konec konec systému? Pokud ano, proč? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 6.11.2018 8:00

Rozdělil bych to na dvě části - u té první bych sledoval jestli se Vám lampa podaří instalovat před filtr tak, aby neomezovala nijak průtok vody. Vycházím z toho že plánujete bubnový filtr a tady by to mohlo trošku tropit neplechu, pokud by průtok vody nebyl volný.
U té druhé - chcete-li bilogie - je to IMHO jedno.  Nosiče biomasy ve filtru lampa neovlivní ať jí umístíte dopředu nebo dozadu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 118.212 (?), 5.11.2018 20:45

Jsem názoru, že UV lampa by měla být co nejblíže ke zdroji filtrované vody. U čerpadlového zapojení je to čerpadlová šachta před bubnovým filtrem. U gravitačního zapojení je to v odtokové komoře bubnového filtru. Tudíž před biologickou filtrací. Měla by být v místě s co nejpomalejším průtokem vody. Pokud likviduje breberky mimo biologickou filtraci tak se nic neděje. Toť můj názor.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 89.139 (?), 5.11.2018 21:02

To je také otázka, jestli má ty breberky před bio filtrací likvidovat, nebo je jí nechat proběhnout a přes lampu to pustit až do jezírka...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 46.70 (?), 6.11.2018 18:29

Pokud by UV lampa likvidovala breberky před filtrací je jenom dobře. V jezírku breberky zůstávají jelikož všechny nebudou nasávány a ty co budou tak biofiltrace je nepotřebuje jelikož má dost svých čekajících na potravu a ne na další nepřizpůsobivé jedince. Tuto mojí teorii potvrzují i výrobci, kteří v bubnovém filtru ve výtokové komoře dělají otvor pro UV lampu pro gravitační zapojení a tím ji tedy umisťují před biofiltraci. Také moji teorii o problémech s běženci potvrzuje současný stav v EU.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 89.139 (?), 6.11.2018 20:43

S Vaším nevyřčeným návrhem na umístění jedné extra silné UV lampy do Středozemního moře se ztotožňuji a současně díky ohledně jezírka.:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika