Startovací bakterie



Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?)
18.4.2017 22:05

To je, bohužel, realita. Mám to poměrně dost přesně ověřené z mnoha rozborů. Záleží ale na lokalitě. Vyjadřuji se jen k oblasti, kterou znám. Naopak s hlubokými vrty je problém s vysokým obsahem železa a manganu. Někdy je to naprosto nepoužitelné (to je zásadní problém hlubokých vrtů). Celkově se situace se studnami velmi zlepšuje (s rozmachem kanalizací a likvidací septiků).

Vodárenské společnosti někdy nemají na výběr se zdroji vody. Navíc je hlavním kritériem cena. Takže bývá někdy levnější změnit normu, než investovat do dalších technologií. a nebo platů kvalitnějších zaměstnanců.

Dusičnany jsou hodně problematická hodnota. Budete si hlídat vodu, pak si dáte kousek uzeného a máte limit několikrát překročený. Ve Švýcarsku mají povolenou hodnotu dvojnásobnou než u nás (kde by to tam ale vzali). Takže to je na dlouhou debatu...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 25.3.2017 19:05

Voda z řádu, tak tam bude asi největší problém chlor. 

Já mám jako zdroj vody též studnu (ne vrt), ale bohužel mám okolo velká pole a zvláště v období hnojení může být s kvalitou studniční vody problém. Přece jenom zvýšený obsah dusíku, fosforu ve vodě může být fajn pro rostliny, s rybami to už je horší.

Kdysi jsme tady na foru řešili bakterie a musím se přiznat, že jednou za čas rozleju přes biozonu bakterie Golem. Je to spíše pro pocit, vodu mám přes celou sezonu jako křišťál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.91 (?), 25.3.2017 21:58

Myslím, že ve vodě z řádu chlor problém nebude, jelikož za relativně krátkou dobu z vody vyprchá, pokud se ale v úpravnách již nepoužívá chlor dioxid, který je stabilní. Průsaky hnojiv do studní to je častý problém, jo pamatuju se, že tu někdo chtěl i bakterie kultivovat v samodomo podmínkách, což nebude asi není moc reálné... já jsem spokojen s produkty od pana z Home pond jak psal Beny. Ale každá sezona je jiná někdy je voda celou dobu, jak říkáte křišťál jindy je to horši, ale těch faktoru je mnoho od počasí, pylu, prachu, stáři rostlin atd., ale už se těším na tu letošní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 188.68 (?), 18.4.2017 14:50

... v polovině dubna už můžete vyjádřit spokojenost s produkty home pond, když jsou na trhu od března? Například s bakteriemi? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 18.4.2017 15:23

Prosakování hnojiva do studní není vůbec běžné. Spíše je to nemožné (snad jen v písku Jižní Moravy), pokud je studna správně udělaná.. Daleko častější jsou kyksy vodárenských společností, zejména těch, které berou vodu z povrchových zdrojů (např. pesticidy).

Bakterie se ještě nijak nemohli projevit. Zkoušel jsem již různé výrobce, ale žádný rozdíl jsem nezaznamenal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.7 (?), 18.4.2017 15:48

Beny, podla vas vodarenske spolocnosti beru nevhodnu povrchovu vodu, ale my ostatni mame bezpecne hlboke studne? To nemyslite vazne, prveho bolo pred vyse 2 tyzdnami. Mozno mate na mysli domace hlboke vrty 30-40 m, ale nie vsetci take mame. Naopak vodarenske spolocnosti maju vsetku technologiu a dobre vybrany zdroj vody. 

O presakovani dusicnanov do spodnych vod sa co to vie. Z dovodu zvyseneho obsahu sa isteho casu neodporucalo pouzivat vodu z domacich studni na pitie v niektorych oblastiach Slovenska. U malych deti a dojciat mohlo dojst k silnym alergiam a vyrazkam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 18.4.2017 22:05

To je, bohužel, realita. Mám to poměrně dost přesně ověřené z mnoha rozborů. Záleží ale na lokalitě. Vyjadřuji se jen k oblasti, kterou znám. Naopak s hlubokými vrty je problém s vysokým obsahem železa a manganu. Někdy je to naprosto nepoužitelné (to je zásadní problém hlubokých vrtů). Celkově se situace se studnami velmi zlepšuje (s rozmachem kanalizací a likvidací septiků).

Vodárenské společnosti někdy nemají na výběr se zdroji vody. Navíc je hlavním kritériem cena. Takže bývá někdy levnější změnit normu, než investovat do dalších technologií. a nebo platů kvalitnějších zaměstnanců.

Dusičnany jsou hodně problematická hodnota. Budete si hlídat vodu, pak si dáte kousek uzeného a máte limit několikrát překročený. Ve Švýcarsku mají povolenou hodnotu dvojnásobnou než u nás (kde by to tam ale vzali). Takže to je na dlouhou debatu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 18.4.2017 22:56

Přijeďte se podívat k nám do Polabí, 30cm a jste na žlutém písku. Studnu mám kopanou jen do 3m, voda pouze na závlahy, resp. jezírko.Kolem dokola hektary intenzivně obdělávané půdy, úroda 3x do roka. Fakt si myslíte, že ty živiny, které půdě zákonitě musí zemědělec dodat se nedostanou po dešti do spodní vody (vlhký písek může být už někde kolem 0,5m)? Váš optimismus bych chtěl mít.

Jinak můžu potvrdit tu povrchovou vodárenskou vodu. Kdo bydlí na východ od Prahy ví, že voda z Káraného neznamená voda z hlubokých kvalitních artézských studní, ale povrchová nekvalitní tvrdá voda z Jizery protékaná přes štěrkové bunkry. Jedinou jistotou je tak snad dostatečné množství chloru kvůli desinfekci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.91 (?), 19.4.2017 0:13

Prusaky dusicnanu do spodnich vod jsou velmi zname a riziko je prave nepritomnost kysliku v hloubce a zpetna redukce na dusitany prave obsahem manganu a zeleza v nizzsim oxidacnim stupni. Ve vodarne jsem byl nekolikrat na praxi za mladych studijnich let a hledaji se kvalitni zdroje a vetsinou je to mix povrchovych a spodnich vod.. zelezo a mangan z vrtu je pruser pouze esteticky, rezava voda se blbe odstranuje, ale jde to... jinak o prusaku hnojiv na polich je mnoho studii, samo je to odvisle od podlozi, pH půdy, sorbcni schopnosti atd. Dokonce klidne z hloubky 40 metru najdete ve vode i rezidua postriku z poli celkem dosti vzdalenych, ona totiz voda pod povrchem neni vubec staticka. Ve vodarnach a tedy pitne vode je spise problem i v reziduich ropnych latek v pitne vode a prave na stupni desinfekce chlorem mohou vzikat karcinogenni trihalometany.

clovek co stoji za home pond dle infa z webu vytvoril vodnare, takze logicky funkcnost bude minimalne stejna jiinak by to asi postradalo smysl

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 19.4.2017 6:46

Vrátil bych se k původnímu tématu. A to doplňování vody do jezírka. Napsal jsem, že použití vody ze studny (kvalitní zdroj s dobrým rozborem) neznamená, že je automaticky horší, než voda z vodovodu (jak je neustále lidem vtloukáno do hlavy ve všech návodech). A že často je tomu naopak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.91 (?), 19.4.2017 8:51

to ano ale je to celkem subjektivni, nekdo bude mit studnicni vodu perfektni a v radu o nicem a nekdo naopak, ale vetsina lidi co ma studnu ji nema schvalenou jako pitnou a voda je celkem tvrda plna zivin atd. tohle se zobecnit bohuzel neda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika