Snížení ph



Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?)
31.10.2018 8:25

Dovolil bych se zeptat, na základě čeho jste došel ke konstatování že pH kolem 8,8 způsobuje špatné fungování přípravků proti řasám.

Samotné snižování pH pomocí silných kyselin je možné, množství použité kyseliny jde relativně dobře odhadnout v závislosti na KNK - chcete-li alkality vody. Je ale otázka jak moc satbilní ten dosažený výsledek bude v čase - díky biologickým procesům a působení materiálu v jezírku se bude určitě měnit.

Jen poznámka na okraj - hodnota pH 8,8 nemusí být příčinou, ale také následkem silného projevu fotosyntézy zelené biomasy - tzn. zelených řas.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 53.62 (?), 30.10.2018 12:59, zobrazeno: 6628x
Zdravím, Letos jsem docela bojoval s vlaknitou rasou a i teď ještě odstraňuji jezirkovym vysavacem. Ph mám kolem 8,8 a to je dost, navíc při takovém ph nefunguji dost dobře přípravky proti rase. No a přípravky na snižování ph taky žádná levná záležitost. Navíc když mám jezírko cca 100 m3. Tak mě napadlo jestli někdo zkoušel snižovat ph pomoci octu nebo kyseliny citronové, u octu cena za litr cca 8 Kč. Je to jedle, ne moc koncentrovaná kyselina. Jenom nevím jestli vysoké ph závisí jen na zasaditosti nebo to ovlivňují i jiné faktory. Jinak voda krásně průzračná až na dno cca 2,20 m. Děkuji za rady a pěkný den. AD
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 30.10.2018 15:54

HCl nebo H2SO4 podle tvrdosti vody. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 31.10.2018 8:25

Dovolil bych se zeptat, na základě čeho jste došel ke konstatování že pH kolem 8,8 způsobuje špatné fungování přípravků proti řasám.

Samotné snižování pH pomocí silných kyselin je možné, množství použité kyseliny jde relativně dobře odhadnout v závislosti na KNK - chcete-li alkality vody. Je ale otázka jak moc satbilní ten dosažený výsledek bude v čase - díky biologickým procesům a působení materiálu v jezírku se bude určitě měnit.

Jen poznámka na okraj - hodnota pH 8,8 nemusí být příčinou, ale také následkem silného projevu fotosyntézy zelené biomasy - tzn. zelených řas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 64.137 (?), 31.10.2018 10:35

Dobrý den,

já používám na odbourávání vláknité řasy přípravky od VODNÁŘE, snad to sem mohu napsat - není to reklama, a na nich je uvedeno, že pro lepší účinnost je potřeba nejdříve snížit ph a poté použít přípravky. Používání kyseliny, docela i vysoké koncentrace, jsem tady už někde četl a nesouhlasím s tímto postupem. Na druhou stranu, ale lidé používají kůru stromů a díky výluhu se jim daří snižovat ph. Já jsem přemýšlel nad nějakou střední cestou, jak cenově, tak i aspoň trochu přírodně. Domnívám se, že po použití slabého roztoku, octu, v místech koncentrace řasy by se mi mohlo podařit narušit nebo dokonce i zbavit se ložisek.

Ale souhlasím i s vámi, že díky tomu, že mám v jezírku hodně řas, tak mám vysoké ph. My se v tom jezírku koupeme, takže řasy při koupání ne každému vyhovují. Odstraňoval jsem mechanicky, síťkou, vysavačem a používal i zmíněné přípravky. Bohužel letos bylo extrémně slunečno a skoro nepršelo, vodu jsem dopouštěl ze studny. Když jse byl ještě na základní škole, tak nás strašili kyselými dešti a teď by se mi nějaký deštík hodil :-)!

Děkuji za názor a pěkný den.

AD.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 31.10.2018 12:31

A jaký prosím konkrétně přípravek od nich používáte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.137 (?), 31.10.2018 15:23

VODNÁŘ na řasy kontakt, vysaju a po 3 dnech VODNÁŘ na řasy systém, dočistím a po týdnu BAENZY sezóna, bakterie.

Letos byla účinnost menší, domnívám se, že právě kvůli vyššímu ph, ale i řas bylo o dost více.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 31.10.2018 15:56

Právě ten první přípravek který uvádíte relativně významně zvyšuje hodnotu pH, možná je to způsobeno i tím.

Nemyslím si ale že by při hodnotě 8,8 byla účinnost těch ostatních přípravků nějak významně funkčně potlačena, tak vysoká ta hodnota není.
Odhaduji, že pokud se Vám na krásně podaří srazit hodnoty pH níže, řas bude stejné nebo velmi podobné množství. Můžeme diskutovat nad tím proč to výrobce doporučuje... :)
Druhá otázka je pak nasnadě - jakým způsobem vlastně tu hodnotu měříte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 53.62 (?), 31.10.2018 20:36
Ten první má vodu hlavně výrazně prokyslicit a tím rasy likvidovat plus vynést na hladinu kal a jiné nečistoty. Taky jsem nejen tady četl, ze proti rasam funguje vzduchovani. No a mě se nejvíce tvoří právě v místech kde vzduchuji nejvíce. Na druhou stranu máme jezírko opravdu průzračné a možná už řeším banality. Tak ten ocet ani jinou kyselinu používat nebudu a budu častěji vysávat. I tak děkuji za rady a přeji pěkný den. AD
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 1.11.2018 8:41

Zkuste si změřit hodnut pH krátce po aplikaci přípravku, budete překvapen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 1.11.2018 22:02

Nejdříve píšete o drahých přípravcích na snížení pH, v dalším příspěvku, že nebudete používat žádné kyseliny, následně že by jste vyzkoušel kyselinu octovou...

Z čeho si myslíte, že ty drahé špičkové a zaručeně eko výrobky na snížení pH asi tak jsou? smiley  Ale nakonec jsou to Vaše peníze...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika