Schema kořenové filtrace



host - 6.7 (?)
2.11.2017 16:20

Ked to chcete skusit, tak ok, ale dajte rastliny do deravych kosov alebo bedniciek s hrubym strkom, kamenmi. Korene cez sezonu vyrastu von, ale to nevadi. Bude jednoduhsie rastliny obmienat ked budu takto zasadene, aby vam odumretie korenov nezasvinilo vodu. Odporucam rastliny obnovovat kazdu sezonu. Vysypat bednicku, vystriekat kamene a korene, a nechat len vitalnu cast korenov. Okrem bedniciek s rastlinami nesypat do zony ziaden strk, ale vylozit velkymi kamenmi, ktore sa daju lahko vybraqt von. Pripadne dat bednicky so strkom na filtrovanie vody, aby sa to dalo lahko vybrat a cistit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 6.7 (?), 2.11.2017 16:20

Ked to chcete skusit, tak ok, ale dajte rastliny do deravych kosov alebo bedniciek s hrubym strkom, kamenmi. Korene cez sezonu vyrastu von, ale to nevadi. Bude jednoduhsie rastliny obmienat ked budu takto zasadene, aby vam odumretie korenov nezasvinilo vodu. Odporucam rastliny obnovovat kazdu sezonu. Vysypat bednicku, vystriekat kamene a korene, a nechat len vitalnu cast korenov. Okrem bedniciek s rastlinami nesypat do zony ziaden strk, ale vylozit velkymi kamenmi, ktore sa daju lahko vybraqt von. Pripadne dat bednicky so strkom na filtrovanie vody, aby sa to dalo lahko vybrat a cistit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 3.11.2017 7:38

Doporučuje se, aby objem filtrů tvořil 1/10 obsahu jezírka, to ale málo kdo splní. Já mám za štěrbinovým předfiltrem (doporučuji, je mnohem účinnější, než vortex) dva hranaté sudy na vodu po 300 litrech. Ten poslední v řadě je probublávaný kompresorem. Celá sestava má na délku (asi) 270 cm a šířku 80 cm.

Taky jsem uvažoval o celoročním provozu a několik odborníků mě to, nezávisle na sobě, rozmluvilo. Na zimu jen otevřu výpustní kohouty, propláchnu filtrační materiál. V březnu to zase napustím vodou a pokračuji.

A omezil jsem množství rostlin v jezírku, protože byly největším zdrojem znečištění. Mám docela hodně ryb a filtrace to zvládá (nemám ale jezírko na plném slunci!!)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 3.11.2017 12:52

Jsem vděčný, že se mnou komunikujete.

Osobní zkušenost je nenahraditelná. Já měl jezírko menší, hustě zarostlé s vytírajícími se karasy a pouze jsem čerpal a nefiltroval vodu na vrchol vodopádu a fungovalo mi to 25 let. Letos odešla folie tak jsem ho prohloubil, zvětšil na 20 kubíků, natáhl potrobí ze sklepa do jezírka pro gulu a skimer. už mám v podlaze sklepa zabetonovanou šachtici pro dvě čerpadla na mokro. Kdybych tam měl více prostoru tak bych tam zabudoval šachtici se stěrbinovým filtrem pro čerpaddla na sucho. Prodlužovalo by to jejich životnost. A teď uvažuji o montáži filtrace a zesekl jsem se. Jednak omezenými prostory a jednak odlišnými názory. Vaše zkušenost zřejmě hovoří, že štěrbinový filtr je lepší než vortex. Mne se zdá, že štěrbinový filtr pouze odseparuje sítem zbytky rostlin. Vertex odseparuje i hrubý kal v důsledku odstředivky. Ale možná špatně chápu princip štěrbinového filtru. Váš názor je pro mne hodně cenný jelikož jsem ještě vortex nekoupil a mohl bych uvažovat o štěrbinovém filtru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 106.21 (?), 4.11.2017 17:30

Vortex opravdu nekupujte. On sice separuje, ale všechen organický materiál zůstáva v kontaktu s vodou a postupně se rozkládá. Já jsem si vortex předělal na komoru se sítem a účinnost filtrace, (ne)četnost čištění i obsluha je podstatně lepší. Takže radím pořídit sítový filtr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 4.11.2017 17:48

Ještě k účinnosti té kořenovky - musíte si uvědomit že kořenovky pro odpadní vodu KČOV fungují na úplně jinách úrovních znečištění i na dost odlišných průtocích.  Neříkám že kořenovka v jezírku nic nedělá, to by nebyla pravda, ale přenést řešení KČOV do jezírka asi nepovede k úplně skvělému výsledku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.212 (?), 4.11.2017 18:00

Vy jste pane Hrkal také názoru, že štěrbinový filtr je lepší než vortex?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 4.11.2017 21:53

Letos jsem pořídil bubnový filtr a přál bych každému jezírkáři ochutnat ten rozdíl k lepšímu po instalaci tohoto vynálezu (údajně původní česká technologie pro ČOV)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.212 (?), 4.11.2017 22:54

Ano jsem názoru, že to je to nejlepší co existuje. Akorát jsem to neviděl nikde na živo. Ale díval jsem se na obrázky vašeho jezírka a došel jsem k názoru, že máte folii zakrytou kamením po celé ploše. Dokonce i dno máte vyzděné kameny. Z estetického pohledu to nejlepší co může být. Ale jezírkáři mi tvrdí, že potom do guly se nesplachuje sediment. Váš názor z praxe?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 5.11.2017 7:44

Bubnový filtr je rozhodně nejlepší, ale taky nejdražší. Takže jsem zůstal u šťerbiňáku.

Kačírek v jezírku nepovažuji za dobrý nápad. Velmi se tím komplikuje údržba. Jezírková fólie zaroste už po jedné sezóně krádně řasou a vypadá přirozeně. Pěkné příklady realizace lze najít u Banáta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.212 (?), 5.11.2017 19:52


Řekl bych že Banat je v oblasti jezírek nejdál. I když osobnně nejsem zastánce jezírka typu bazénu - kolmé stěny ale z hlediska čistění to je nejjednodušší. Ve starém jezírku jsem měl celou folii od dna až nahoru vyloženou velkými kameny. Pro ryby to nejlepší ale pro čistění to bylo nemožné. Ku podivu z důvodu velkého množství rostlin voda nekvetla. Od Banata nakupuji postupně veškerou techniku k novému jezírku a zakočil mne kladný postoj ke štěrbinovému filtru. Pokud jsem komunikoval na prodejně tak jejich názor byl, že Vortex je lepší řešení. Jedná se mi o čerpadlové zapojení. Můj problém však je, že ty vortexy bych na průtok 20000 l/h potřeboval dva a to už z důvodu místa nedávám. Proto Z jsem chtěl jít do kořenovky ale vyvedli jste mne z omylu.Ještě by byla možnost vortexy be sklepě a dát filtraci ven ale z estetického hlediska a z důvodu údržby se pořád držím myšlenky umístit vše do sklepa.

Děkuji všem za pro mne poučné názory. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika