Sací hadice 1coul - stačí to?



host - 91.21 (?)
16.6.2010 20:49

Co Vám brání aby čerpadlo bylo u potoka a pak Vám 1''výtlak stačí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 245.66 (?), 16.6.2010 14:05, zobrazeno: 19855x

Dobrý den, prosím o radu.  Potřebuji čerpat vodu z asi 20metrů vzdáleného potoka .  Byla mi doporučena coulová sací PE hadice.Převýšení od potoka k čerpadlu3metry.Stačí mi obyčejné 800w čerpadlo a coulová sací hadice?  Nějak jsem z toho jelen. Někdo říká ano, někdo zas ani náhodou.Děkuji předem za odpověď. Snad mi někdo dá jasnou odpověď

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 16.6.2010 14:56

No, záleží také na tom, jaké bude převýšení, jaký potřebujete tlak a průtok. My na takovou vzdálenost na zahradě čerpáme s 1palcovou hadicí docela dobře do 4 metrů výšky, a to máme ještě slabší čerpadlo. Nad 4 metry je průtok už malý. Tlak ale nestojí za moc všeobecně - použití nějakých rozstřikovačů je problém. Na pouhou dopravu to ale stačí. Zdraví Umtata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 16.6.2010 17:27

Dám nejasnou, u čerpadel to ani jinak nejde. Obecně na sání musí být co nejmenší odpor. Používá se 5/4, lépe 6/4 trubka. Sací výšku zvětšuje právě délka potrubí, kolena, tvarovky, ventily. 20 m je dost. Sací výška nesmí přesáhnout 8 m, jinak to nečerpá. Jediná rada je zkuste a uvidíte. Ta hadice se nesmí splácnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 38.233 (?), 16.6.2010 19:01

Je nutno vědět, jaké čerpadlo má být použito, jaký má jmenovitý průtok a sací schopnost. Pokud bude mít čerpadlo sací schopnost 8m a průtok cca 30l/min, bude sací hadice světlosti 1" stačit. Je nutno použít speciální sací hadici. Pokud by mělabýt použita PE hadice, je nutno použit silnostěnnou.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 16.6.2010 18:07

Obecně Vám u hadic platí, čím větší budete mít průměr hadice, tím menší budete mít odpor a na konci dostanete při použití téhož čerpadla více (či méně) vody. Pokud tedy budete čerpat 2x do roka pár set litrů, stačí Vám klidně 1", pokud to bude pravidelnější, přemýšlel bych o větším půměru hadice. Něco podobného Vám bude platit i na výtlaku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.21 (?), 16.6.2010 20:49

Co Vám brání aby čerpadlo bylo u potoka a pak Vám 1''výtlak stačí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 17.6.2010 7:09

Mám přesně stejnou konfiguraci jako vy - tedy 800W čerpadlo (levné, plastové) a 3m coulové hadice,  na vstupní straně výtlak cca 1,5 metru. Na výstupu udělám (s celk. výtlakem asi 3 metry)  kolem 50l /min, tedy zhruba max. průtok čerpadla... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 17.6.2010 7:14

No to nemáte. Aspoň já jsem to pochopil tak, že SACÍ hadice u tazatele bude dlouhá 20 metrů. Vy máte 3.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.71 (?), 17.6.2010 9:10

To co píšete o hydraulickém odporu kadice platí obecně, a na výtlaku čerpadla. Na sání je situace jiná, je omezena sací schopností čerpadla. Při dosažení této meze se vodní sloupec v sání přetrhne a čerpadlo se zavzdušní. V takovém případě pak nezbude nic jiného než na výstupu čerpadla naškrtit průtok tak, aby se tlaková ztráta sacího potrubí snížila a nedošlo k přetržení vodního sloupce. Proto byste, jako odborník neměl tvrdit, že dojde jen ke zmnešení průtoku. To sice ano, ale jen do meze dané fyzikálními zákony a skutečností, že atmosférický tlak je je 1bar, t.j. cca 10 mv.sl.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 17.6.2010 11:14

Nepatrně to motáte.

1. Hydraulický odpor vadí na obou stranách, na sání však více, protože zvyšuje sací výšku.

2. Na výtoku není až tak důležitý, protože v kapalině je "ukrytá" energie dodaná čerpadlem.

3. I kdy byl sací výkon čerpadla sebevětší, nepřekoná sací výšku kolem 8 metrů. A to právě kvůli tomu atmosférickému tlaku, protože ten jediný tlačí vodu do sání. Čerpadlo to nemá vůbec možnost energeticky ovlivnit. Tedy když do 11 metrů hloubky spustíte hadici a nahoře způsobíte absolutní vakuum, nenasaje vůbec nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika