Pstruzi



host - 76.27 (?)
5.1.2016 7:54

Dobrý den, příští rok bych chtěl začít se stavbou jezírka. S ohledem na velikost zahrady plánuji cca 40 m3 s hloubkou do 2m s ohledem na hladinu podzemní vody. Bude tato velikost dostatečná pro nasazení pstruhů (líbí se mi víc než kaprovité ryby)? V plánu je cca 1000l filtrace, vzduchování a přirozené spadiště vody z filtru. Jak početnou zvolit případně osádku? Je nejaká šance, aby se mi v těchto podmínkách rozmnožili?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 238.6 (?), 5.2.2014 18:10

BTW -> By The Way -> mimochodem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.57 (?), 25.4.2014 19:21

Dobrý deň chcel by som sa aj ja podeliť so svojmi skusenosťami s chovom pstruhov. Súčasťou plôch, ktoré mám v prenájme je aj prietočný rybníček 45 x 20 m a objeme cca 1300 m3. Napájaný je z blízkeho potoka a voda vyteká späť do neho. Pred 2. rokmi som rybnik vypustil, zrekonštruoval výpusť / prepad / a osadil som ešte 2 pomocné výpuste pre prípad návalu vody počas búrok. Začiatkom mája minulého roku som na skúšku nasadil cca 2000 pstruhov dúhových o veľkosti 6 - 9 cm.  Zo sádok som si doniesol aj zodpovedajúce krmivo pre násadu / myslím že to bolo 1,5 mm /. Po asi 2 dňoch sa pstruhy akoby "stratili"... nebolo ich vôbec vidieť a tým pádom som mal problem aj s ich krmenim, nakoľko som jednoducho nevedel kde ich zakrmovať s ohľadom na veľkosť vodnej plochy. A to v sádkach kde som ich kupoval reagovali aj na najmenší pohyb na brehu a vždy boli pripravené prijimať potravu.. Je pravdou, že s ohladom na ich veľkosť našli si dostatok prirodzenej potravy v rybniku. Asi po necelých 2 mesiacoch sa pstruhy začali "objavovať", lovili už aj hmyz. A mohol som ich začať krmiť. Použival som s ohľadom na prírodný charakter rybníka plávajúce granule. Veĺmi rýchlo sa naučili na krmenie a bolo radost ich pozorovat. Postupne som trošku začal experimentovať aj s iným druhom mäsitej potravy. Pstruhy ju príjímali s veľkou chuťou. Išlo najmä o varené a zomleté bravčové kože a vnútornosti.  Ale krmil som len malými množstvami, ktoré stíhali ryby skonzumovať. Nemali s tým nikdy problém. Niekedy som túto mäsitú potravu namrazil do malých dávok, ktoré ako po hladine plávali pomaly rozmŕzali a ryby ich konzumovali. Bolo to ked som nemal po ruke granule. Krmieval som 1 x denne ale nie každý deň. V zime hladina čiastočne zamrzala takže cca 2 mesiace som ich temer nekrmil. Začal som prikrmovať ked z hladiny trvalo zmizol ľad niekedy koncom februára. Ich apetít bol nekonečný. Teraz pomaly decimujú populáciu vyliahnutých žabích pulcovyes. Duháky sú dravce a nič im neunikne čo dokážu prehltnuť. Pri pitvaní jedného cca 35 cm pstruha som v ňom našiel už natrávenú žabu... Pstruhy majú veľkosť 30 - 40 cm.  Tento týždeň som nasadil do rybníka asi 250 ks sivoňov o veľkosti cca 12 - 15 cm. Tieto už pstruhy loviť nevedia vzhľadom na ich veľkosť.  Je zaujímavé, že sivone na sádkach boli tiež pri hladine a sledovali pohyb na brehu ale akonáhle som ich vypustil do rybníka tiež sa " stratili", ale s ohľadom na svoju veľkosť už lovia aj hmyz. Tiež mi na sádkach odporúčali viac sivone s odôvodnením, že sú menej náročné než duháky... A duhák je podla mňa fakt nenáročnýwink  


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.57 (?), 25.4.2014 19:31

ešte jedno fotowink

ešte jedno
ešte jedno
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 76.27 (?), 5.1.2016 7:54

Dobrý den, příští rok bych chtěl začít se stavbou jezírka. S ohledem na velikost zahrady plánuji cca 40 m3 s hloubkou do 2m s ohledem na hladinu podzemní vody. Bude tato velikost dostatečná pro nasazení pstruhů (líbí se mi víc než kaprovité ryby)? V plánu je cca 1000l filtrace, vzduchování a přirozené spadiště vody z filtru. Jak početnou zvolit případně osádku? Je nejaká šance, aby se mi v těchto podmínkách rozmnožili?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 166.154 (?), 7.1.2016 12:35

Velikost je určitě dostačující, pstruhy lze chovat i v podstatně menších nádržích. Akorát při té hloubce do 2m by to chtělo nádrž umístit tak aby nedošlo v parných dnech k přehřátí(pokud nemáte možnost přes vedra téměř kontinuálně dopouštět chladnou vodu).

Osádka závisí na filtraci a intenzitě krmení. Nevím jestli chcete mít hejno pár desítek kusů pro radost nebo vykrmovat 500ks pro spotřebu ;)

S rozmnožením nepočítejte, duháci myslím že se v našich podmínkách přirozeně netřou. Siveni tuším že ano, ale v prostředí jezírka bych tomu moc naděje nedával. Loni mi samci sice vytloukali do štěrku jámy jak blázen, ale nic jiného jsem pak nepozoroval(možná to bylo ale jen nezralostí samic). Letošní sezonu jsem je slovil a vytřel uměle, momentálně se mi už rozplavává plůdek :)

Hodně zdaru

VW

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 55.73 (?), 7.1.2016 17:11

Děkuji za potřebné informace.

Určitě nehodlám chovat 500ti kusová hejna. Rád bych běl osádku kolem 50 kusů. Na alespoň částečném zestínění vodní plochy se zamyslým. 

Dá se uvažovat o částečně přirozené stravě v podobě malých plevelných rybek? Například karasy, nasadit je společně se pstruhy a v dalším roce po vytření počítat s lovem?

Možná hloupý začátečnický dotaz, jak probíhá umělé vytření?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 117.131 (?), 30.1.2016 0:38

"Mám" jezírko cca 10m3 s neustálím přítokem studené vody ze studánky. 

Letos poprvé studánka vyschla a nemohl jsem dopouštět. Do týdne jsem narychlo lovil umírající pstruhy.  

Dokud byla studená voda, nebyl problém do 10m3 nasadit 100 duháků a 50 sivenů. 

Problém je v teplotě vody, jezírko se nesmí přehřívat. 

Letos přes zimu jsem jezírko vyčistil, prohloubil, přizvedl hráz a dal folii. V současné době napouštím, mám téměř plno a jsem na 48m3.  

Dále již mám povolení na vrtanou studnu, která bude sloužit jako záložní zdroj vody. 

Co se týče krmení, osvědčilo se mi na jaře nasadit střevličku. Nasazuji pstruhy cca 6cm koncem dubna. Střevličky začnou žrát až začátkem července. To už je pstruh konzumní a začínám ho postupně odlovovat. Do zimy zůstane většinou cca 30 až 50 pstruhů a poměrně velké množství střevliček. Přes zimu nekrmím. Pouze pokud není led si chytím nějakého pstruha. Na jaře není ani jedna střevlička zato pěkní pstruzy. 

Před naszením nové násady je nutné všechny pstruhy vychytat, protože mají přes 45cm a 6cm pstruh by byl jen krmení. 

Pstruhy mám jen pro vlastní spotřebu. Granule se snažím krmit jen pro zábavu. Mám tříletého syna, který vydrží chvilku sedět, jen když krmíme. :-) 

Ale je jasné že díky folii nebude zdaleka tolik přirozené potravy, tak uvidíme. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 254.205 (?), 27.2.2016 0:17 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.51 (?), 13.8.2017 8:31

Dobrý den, prosím o radu.Před rokem jsem do pronajatého rybníku o trojúhelníkoveho rozměru 50x50x50 nasadil 80 kaprů K2 a 350 duháků o velikosti 10 cm.V rybníku je ještě mnoho bělic a okounů do10cm ktere intenzivně lovíme.Po roce jsme ještě neulovili na zkušenou ani jednoho duhače.Nevím kam se mohli vytratit.Přitok je dostačujici voda čista a nejsou videt.Za celý rok jsem našel uhynulého 1 duhače a 1 kapra.Pozval jsem jednoho uznavaného pstruhaře a ten zkoušel všemožbe navnady a nic.Nepotvrdil ani navyvratil domněnku že pstruzi tam nejsou.Jenom řikal, že v rybnice je velka uživnost když pozoroval hladinu.Proto prosim o radu co stím.Dekuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.81 (?), 13.8.2017 10:00

Chov ryb v rybníce má svoje pravidla. Na jejich základě se používají výpočty obsádky upravené podle místních podmínek a zkušeností. Při neznalosti místních podmínek, je nejlépe vyjít z průměrných hodnot. Myslím si, že v rybníce už žádné duháky nemáte. Nejspíš utekli.
Je takové prastaré rybnikářské přísloví: „Moc hlaviček, žádné ryby“. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika