okrasně - "koupací" jezírko 25-30 m2



host - 20.42 (?)
13.3.2009 13:05

Dobrý den pane Hrkale, jiskřička naděje ve Vašem příspěvku. Nejsem nepřítel filtrací (beden). U rodičů na zahradě provozuji bazen (k této filtraci mám kladný vztah) a zároveň je tam i jezírko (louže) 4 roky staré, cca 5 m-2, které funguje jen s občasným dopuštěním vody ze studny. Osázeno hodně, karásku také více než by se mělo, ale voda je čistá. Na jaře se sice udělá zákal, ale ca 2-3 týdny se sám vyčistí. Táktéž tam mám studánku a od ní asi 20 m dlouhý potok (nebo vádí podle toho kolik je vody), voda mě zkrátka baví. Protože ta louže funguje úplně sama, tak mě to inspirovalo k tomu, že u domu bych mohl provozovat něce většího, ale bez těch "beden".  Plán je, že když by se nevedlo, tak je po čase můžu dodatečně dodělat.

V případě, že by jste si vzpoměl na nějaké podrobnosti k těm dvěma koupacím nádržím, které jste viděl, prosím, poděl te se o ně. Díky PM

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 20.42 (?), 9.3.2009 14:02, zobrazeno: 8020x

Dobrý den, prosím o radu, zda má někdo praktickou zkušenost s jezírkem o výše uvedené ploše, ve kterém by byl prostor cca 2x3 m a 1 m hluboký pro koupaní nebo spíše poležení. Zbytek plochy by připadal na mělčiny, regenereční plochy. Všude píšou, ža koupací jezíra fungují minimáně od 40 m-2 nebo spíše od dvojnásobné velikosti. Dá se na tak malém prostoru (objemu) udržet aspoň trochu čistá voda bez extremních nákladů na filtrace a jejich provoz? Manželka klidně vleze v létě do řeky, ale ta je od domu daleko. Chtěla by něco malého na zahradu, ale ne bazén, kam by se mohla v létě aspoň na chvíli "naložit" a ve zbytku roku koukat na pár karásků. Děkuji předem za názory. PM

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 20.42 (?), 10.3.2009 13:07

Zdravím všechny. Uvažujeme taky o podobném jezírku. Ozve se někdo kdo s tím má praktickou zkušenost? Díky Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 156.142 (?), 10.3.2009 15:51

Zdravím. My jsme si před 2 lety udělali podobné jezírko. Máme ovál cca 3 x 6 metrů. Mělčina 70 cm pro děti je 2x2 m a potom hloubka 1,3m, tam se vždy schovájí karásci. v té hloubce máme 2 lekníny. mělčinu 25cm máme po celém obvodu a tam v koších vodní rostliny. filtraci máme mechanickou a v té nějaké molit. rohože a na dně plast.kuličky (nevím přesně jak se to nazývá), dále UV lampu a čerpadlo v hl.části. v létě máme vodu krásně čistou, ale s tím že molitany přemáchnu ob den. Tak ať se vám dílo podaří JanaB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 20.42 (?), 10.3.2009 16:38

Děkuji za reakci. Ta filtrace je kupovaná nebo samovýroba? A zkoušeli jste to někdy nechat bez zapnuté filtrace? Jestli ano, držela voda relativně čistá nebo musí být filtrace stále v provozu? Chtěl bych to zkusit bez filtrace, jen s oběhovým čerpadlem přes jámu s kačírkem, tak scháním zkušenosti od jinud, jestli je to vůbec možné, aby voda byla přijatelná. Uvítám každý názor. Díky.PM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 209.64 (?), 11.3.2009 20:43

Jezirko vám fungovat bez filtrace nebude! ikdyby jste měl jezirko osazene do poloviny rostlinami a jel jen stím oběhovým čerpadlem jak ste puvodně zamyšlel tak ho budete stejně mit zakalene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 82.217 (?), 11.3.2009 21:10

Děkuji za odpoveď, strávil jsem x hodin čtením všech diskuzí a lovením dalších informací na netu. Všobecný názor je ten, že bez filtrací to nejde. Přesto stále v sobě živím naději, že se ozve někdo, komu to funguje. Nechci aby u jezírka "strašily" bedny s filtrací, ani 100% křišťálově průzračnou vodu. Plochu pro "kořenovou filtraci" bych mohl udělat 2 i více m-2. Třeba někdo tímhle směrem už experimentoval, možná, že to vyšlo nebo ne. Nebo je to naprostá blbost. Čas mě netlačí, třeba se někdo ještě ozve. Díky všem. PM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 12.3.2009 19:53

Zatím jsem viděl dvě koupací nádrže, kde se nechalo hovořit o kvalitní a čisté vodě, a byly bez fitlrací, jen s oběhovým čerpadlem. Takže není pravda, že to bez filtru nejde. Jen je to asi daleko složitější a určitě je méně jistý výledek. Otázka zní, zda jste opravdu tak zapřísáhlý nepřítel beden, nebo nadšenec, který si to chce zkusit. To, do které skupiny se sám zařadíte, myslím ovlivní konečné řešení daleko více, než nějaká doporučení...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.42 (?), 13.3.2009 13:05

Dobrý den pane Hrkale, jiskřička naděje ve Vašem příspěvku. Nejsem nepřítel filtrací (beden). U rodičů na zahradě provozuji bazen (k této filtraci mám kladný vztah) a zároveň je tam i jezírko (louže) 4 roky staré, cca 5 m-2, které funguje jen s občasným dopuštěním vody ze studny. Osázeno hodně, karásku také více než by se mělo, ale voda je čistá. Na jaře se sice udělá zákal, ale ca 2-3 týdny se sám vyčistí. Táktéž tam mám studánku a od ní asi 20 m dlouhý potok (nebo vádí podle toho kolik je vody), voda mě zkrátka baví. Protože ta louže funguje úplně sama, tak mě to inspirovalo k tomu, že u domu bych mohl provozovat něce většího, ale bez těch "beden".  Plán je, že když by se nevedlo, tak je po čase můžu dodatečně dodělat.

V případě, že by jste si vzpoměl na nějaké podrobnosti k těm dvěma koupacím nádržím, které jste viděl, prosím, poděl te se o ně. Díky PM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 20.3.2009 16:27

Jedno z těch funkčních, co jsem vidělm, mělo čistící zonu odhadem tak 150-200 m2 velkou,  ale jdanlo se o koupací jezírko s objemem hlavní vany přes 100 kubíků vody.
To druhé mohlo být veliké asi jako to, co hledáte, a tam jsem dodnes nepochopil, proč to majitelům funguje. V nádrži pouze skimmer na čerpadle, tuším že to byl nějaký Aquamax střední výkonnosti, vývod přes drenáž do příbřežní zony, kde bylo minimum rostlin,  rozhodně se nejdnalo o tolik opěvovanou kořenovou čistírnu. Počítám, že finta byla právě v tom substrátu, jednalo se o nějkou drť (ale nebyl to zeolith) relativně velké frakce, ale co to bylo za kámen, nevím. Voda nádherná, minimum řas, běžná udržba vysavačem, 1x ročně jarní "nastartování"  - idální jezírko. Bylo bez ryb

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.180 (?), 25.3.2009 15:41

Zdravím Vás.

Posílám Vám pár rád:

- skuste vybudovat potúček. Každý 1m potúčku vám profiltruje 3m3 vody
- vodotrisk je také dúležitý pro kolobéch a prokisličení
- rostliny vysázejte bez zeminy. Voda obsahuje tolik živin aby to uživilo rostliny
- žádná zemina
- jezírko vybudujte do polostínu

S pozdravem zahrady-vysociny.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika