Okrasné kačeny na zahradě



host - 28.1 (?)
24.1.2009 16:12

Jakožto bývalý chovatel drůbeže včetně kachen musím konstatovat, že se tu nashromáždila řada nesmyslů. V první řadě mám podezření, že zadavatel dotazu si představuje kachny jako něco, co bude pouze plavat po rybníčku a tvářit se dekorativně. Kachna na vodě nežije, kachna si na vodě hledá potravu. Odtud to rejdění (sic!!). Potravy potřebuje takové množství, které jí omezený rybníček, ani eventuální přilehlý menší pozemek nemůže celoročně poskytnout, musí se proto přikrmovat. Potřebuje ustájení, na vodě nocuje jen v nouzi. Udržet pořádek okolo chovného zařízení byť jen pro jeden pár není snadné, čím menší prostor, tím větší znečištění. Ale abych to zkrátila - doporučuji nahlédnout do chovatelských příruček a udělat si alespoň základní obraz o tom, co držení živých zvířat obnáší.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 28.1 (?), 24.1.2009 16:12

Jakožto bývalý chovatel drůbeže včetně kachen musím konstatovat, že se tu nashromáždila řada nesmyslů. V první řadě mám podezření, že zadavatel dotazu si představuje kachny jako něco, co bude pouze plavat po rybníčku a tvářit se dekorativně. Kachna na vodě nežije, kachna si na vodě hledá potravu. Odtud to rejdění (sic!!). Potravy potřebuje takové množství, které jí omezený rybníček, ani eventuální přilehlý menší pozemek nemůže celoročně poskytnout, musí se proto přikrmovat. Potřebuje ustájení, na vodě nocuje jen v nouzi. Udržet pořádek okolo chovného zařízení byť jen pro jeden pár není snadné, čím menší prostor, tím větší znečištění. Ale abych to zkrátila - doporučuji nahlédnout do chovatelských příruček a udělat si alespoň základní obraz o tom, co držení živých zvířat obnáší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 24.1.2009 16:43

Děkuju za předchozí příspěvek, konečně to bylo k věci. Ale chudák pan Mahr... H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 169.122 (?), 24.1.2009 16:43

jak už jsem se zmínil, osobně doma nemám možnost chovat, ale dělám je z kamarádem u něj a jezdíme k panu Moravcovi který jak se domnívám je u nás nejznámější a uspěšný chovatel a vím o čem mluvím! Nevím co paní chovatelka měla na mysli že hledá jen potravu..zde se mluvilo o zimě jestli neodletí a jestli jezírko zamrzne a jak je chránit ze vzduchu proti dravcům atd.proč je kachna na vodě má víc způsobů samozřejmě..tazatel se nezmiňuje o tom jak bude zahrádka v okolí jezírka vypadat, ale je snad samozřejmostí že i kotec u psa a stání pro koně se musí udržovat v čistotě..pro Ferdu přikládám znova link nature.hyperlink.cz/exkurze/vyprava.htm,aby si to přečetl a podíval na obrázky které mu posílá ten který přírodu v televizi neviděl jelikož v ní je dnes a denně..prosím nedělejte z komára velblouda, jen jsem odpovídal na počáteční dotaz pána který se jen ptal na určité věci..doufám že si na inter.najde potřebnou radu a literatůru než si kachny pořídí... přeji mu hodně zdaru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
VM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 1.194 (?), 28.1.2009 19:06

Přečetl jsem si všechny Vaše názory se zájmem a došel k závěru, že se to zkusit musí ale bude to finančně a časově náročné. Začnu jedním párkem okrasných mandarinek. Vyhradím jim část zahrady v rohu 15 x 10 m. Tím je to ze dvou stran již oploceno pletivem výšky 2m a zbývající dvě strany části oplotím nízkým 60 cm vysokým dřevěným plůtkem. Tím při posedu na zahradě přes něj uvidíme a budeme moci sledovat co ty kačeny pořád dělají. Ve vyhrazeném prostoru jim zhotovím jezírko 3 x 5 m. Zbytek prostoru pro kačeny osadím rákosem a keři. Budku někde seženu. Do sklepa umístím zahradní čerpadlo. Tím, že se bude nacházet pod úrovní hladiny v rybníčku tak k němu v zemi svedu hadicí vodu z rybníčku do sklepa. Voda samospádem poteče do čerpadla ve sklepě. Tuto vodu bude čerpadlo tlačit do výšky 2 m zakopanou hadicí v zemi,  která bude ústit do falešného štěrkového koryta, které bude vtékat do rybníčku.  Tím bude voda neustále kolovat a částečně se přirozeně v korytu čistit.  Vzhedem k ploše by jeden pár nemusel devastovat porost. Bude to mít velký odpar vody. Chtělo by to zemní vrt. Druhá věc je sousedovic kočka. Prozatím mi chodí na ryby a nevím zda by si na malou kačenu netroufla. Tak nějak to mají v ZOO a malé okrasné kačeny jim také neuletí. Je pravda, že nevím kde je mají přes zimu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tktz - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 169.122 (?), 29.1.2009 15:39

pane Mahr máte recht, jen ta velikost oplocení je velká stačí jim čtvrtka a jezírko menší..jestli teda nepočítáte z dalšími..nějakou tu filtraci je fajn, ale čím pomaleji to poteče tim líp..možná by bylo dobré udělat malé 1x1m oplocené biojezírko a přes něj to pouštět z5 do velkého tady jsou fotky že opravdu toho moc nepošlapou a zdaleka to není tak velké jak píšete a to jich tam je víc

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 29.1.2009 16:00

Vypadá to, že promluvila fakta. Ještě jednou držím palce a nenechte se odradit. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 172.9 (?), 4.2.2009 17:51

sem si to tady se zájmem přečetl a musím se pochválit, že k nám si kačenky létají samy :-)

prostě jsme jednou přišli na zahradu a koukáme všichni vč. našeho psa v jezírku párek divokých kachen, pravidelně u nás odpočívají několik let, povaluji se u jezírka, koupou se, potvory probíraj potůček a kalí vodu v jezrku svým rochněním ale ten pohled stojí za to :-) pes si na ně zvykl, ví že NESMÍÍÍÍ a kačky jsou spokojené, občas jím hodím kus rohlíku, návštěvy nechtěj věřit, že nejsou naše :-) a ptaj se kolik stály :-))) pak nastane asi čas hnízdění a ony se u nás objevují po jedné, dokonce jednou se objevila i mala kachnicka ale byla u nas jen jeden den, nechci domyslet kam se podela :-( přemýšlel jsem i jak jim připravit nějaký hnízdiště ale bohužel, sousedovic kočky si nedaj pokoj a proháněj nám kolem jezírka koupající ptáčky a sem tam bohužel najdu i kupku peří :-(

bohužel nevím jak sem vložit fotku :-(aha musel bych se přihlásit

Ladik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ladik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 172.4 (?), 4.2.2009 23:08

tak zkusím tu fotku :-)

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 68.52 (?), 8.3.2009 11:51

Zdravím všechny rybníčkové nadšence.

Pokud máte jezírko okrasné, rozhodně vám kachny nedoporučuji. Mám to štěstí, že mám na zahradě přítok a tak mám jezero skoro 300m2. Měli jsme párek čínských kachen a jejich destrukční výkonost byla neuvěřítelná. Všechno živé (žáby, rybky, pulci) co se ocitlo v jejich dosahu skončilo v zobáku. Neušetřily ani jedinou kytku. Co se nedalo sežrat alespoň vyrvaly i s kořeny a zanechaly za sebou na hladině. Dokončení díla zkázy nastalo když vyvedly mladé. Jediné, co situaci trochu vyvážilo bylo, že jsem jim na podzim dokázal, kdo je na vrcholu potravního řetězce. Pokud jsem Vás neodradil, doporučuji nějaké malé okrasné kachničky jako např. Kachničku mandarínskou, která celkem dobře snáší zimování, nebo podobné druhy. Aby Vám kachny neuletěli, provádí se na jednom křídle kupírování, což je zkrácení křídla o poslední článek. Zdraví Stanik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ladik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 22.158 (?), 8.3.2009 13:45

Takže se nám jaro blíží a roztál led. Rybičky přežily ve zdraví a od pátku sedí na jezírku jako každý rok kachny :-)

než si vždy zvyknou, kačer hodně nadává, že je rušíme a než jsem stačil jarně pěkně vysát potok od nasbíraných nečistot, probrala to za nás kachna jen s tím rozdílem, že zvířené bahýnko pěkně steklo zpátky do jezírka :-)

no nevadí, rád je tady vidím a zrovna vysvitlo sluníčko, hned je člověku líp ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika