Nové koupací jezírko zezelenalo - bez ryb



host - 209.79 (?)
10.6.2015 16:08

mozno ste to pochopil z opacnej strany. Zdrave prosperujuce rastliny dokazu riasam v boji o ziviny vyrazne konkurovat a svojimi vyluckami rast rias potlacat.. Naopak ked sa z nejakeho dovodu dari riasam, dokazu svojim usadenim na rastlinach ich prosperitu spomalit az zastavit a zabezpecit si tak prevahu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
host - 105.132 (?), 10.6.2015 14:04

Pekny prispevok, rad som precital. Pozeral som novu odbornu literaturu a nasiel som 2 faktory, o ktorych nepises, resp. len okrajovo, o ktorych sa pisalo, ze su klucove. Ide o dalsie faktory, ktore vplyvaju na rovnovahu medzi rastlinami a riasami.

Sinice a riasy dokazu dokonale spotrebovat nielen CO2, ale aj hydrogenuhlicitany vo vode. Dosledkom je narast pH v takych dnoch ako su dnes: Teple, slnecne, dlhe. Dosledok je katastrofalny pre rastliny. Chradnu kvoli narastom pH ku konci dna, chradnu kvoli kolisaniu pH. Pri vysokom pH nedokazu prijimat ziviny. Riesenie: Do pobreznej zony dat vrecka raseliny, resp. pridavat kysly floculant hlinitej soli na tlmenie pH zmien. Ak je tvrdost vody nie prilis nizka, okyselenie zaruci dostatok CO2 z vody pre rastliny. Ak je tvrdost mala, staci pridat dolomit do pobreznej zony. Podotykam, ze na kolisanie pH a extremne vysoke hodnoty si uz mnohi stazovali aj na tomto fore.

Vysoka teplota vody. Pre bezne rastliny, ktore maju filtrovat vodu je limitujuca teplota pod 28 st. C. V tychto teplach riasy vytazia, pretoze bujneju aj v teplych zonach kde je 30-40 st C. Riesenie: vymena vody ak ide o male jazierko, premiesanie so zonou na dne, kde je voda chladnejsia, ochladzovanie odparom - vzduchovanie, kaskada, fontana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 10.6.2015 14:24

Sinice nie su riasy ale bakterie aj ked sa casto ako riasy uvadzaju a casto na opatrenia reaguju rovnako ako riasy. Kolisanie pH pocas dna je sposobene aj CO2. V noci ked fotosynteza nefunguje, rastliny CO2 nespotrebovavaju a rano je vdaka vyssej hodnote CO2 pH mensie, naopak vecer po celodennom odcerpavani CO2 zas pH vyssie. Vacsina rastlin naozaj zastavuje svoj rast pri teplotak nad 30.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 10.6.2015 14:42

"Rastliny su v boji s riasami o ziviny rychlejsie" - s tím bych si dovolil trochu nesouhlasit, mám opačné zkušenosti

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ligor - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 25.177 (?), 10.6.2015 15:33

Souhlasím s panem Hrkalem, mám taky opačné zkušenosti. Filtrace mi vycucne většinu živin a bohužel ten zbytek celkem dobře spotřebovává řasa, když na jaře řasu přípravkem potlačím tak najednou rostliny vyrazí jak divé.

A ohledně kolísání PH. Je hezké tu citovat odbornou literaturu a mluvit o kolísání PH během dne. Ale běžte si někdy to PH během dne proměřit a zjistíte že sice PH kolísá ale je to tak nevyrázné že to žádný živočich ani rostliny v jezírku ani nepocítí.

Takže platí jako u všeho: je dobré znát teorii ale chce to zkusit i praxi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.79 (?), 10.6.2015 15:52

Filtrace mi vycucne vacsinu zivin - ako? nitrifikacne bakterie zadrcuju mikro a makro prvky? To su mi ale novinky... alebo mate vo fitracii permanentne aktivne uhlie?

zjistíte že sice PH kolísá ale je to tak nevyrázné - rozdiel je niekedy viac ako 1 stupen co nie je malo (merane 24h digitalnou sondou)

citovat odbornou literaturu - viac ako 20r skusenosti so sladkovodnou akvaristikou. Poslednych 10r iba rastlinne akvaria. Odskusane a preverena vsetky zname metody hnojenia a potlacania rias.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 10.6.2015 16:00

pH moze kolisat malo alebo velmi. Vysvetlujem to v prispevku nizsie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.79 (?), 10.6.2015 16:08

mozno ste to pochopil z opacnej strany. Zdrave prosperujuce rastliny dokazu riasam v boji o ziviny vyrazne konkurovat a svojimi vyluckami rast rias potlacat.. Naopak ked sa z nejakeho dovodu dari riasam, dokazu svojim usadenim na rastlinach ich prosperitu spomalit az zastavit a zabezpecit si tak prevahu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 10.6.2015 15:36

Co sa tyka bakterie vs. riasy. Je to presne naopak. To, co jazierkari nazyvaju riasy, v skutocnosti casto riasami nie su. Nespravne zadelenie tychto mikroorganizmov v davnejsej minulosti viedlo k pouzivaniu stareho nespravneho nazvu aj v dnesnej dobe. Aj v anglickej dokonca odbornej literature sa niekedy skomoluje stary nazov ako blue algae, pritom ide o bakterie. Aj v jazierku ak sa vyskytne zelena katastrofa ide o sinice, cyanobakterie. Patria medzi bakterie, zial rovnakeho typu ako nitrifikacne bakterie a preto pouzitim antibiotik sa nedaju efektivne nicit. Slizke povlaky, slizke vlakna, jednobunkove zelene mikroorganizmy, ktore bujneju v jazierkach su zvacsa bakterie, resp. zmiesane kolonie aj s inymi mikroorganizmami (aj riasami), zriedkavo su to prave riasy. Preto su tak "riasy-neriasy" neskutocne odolne a problematicke. Zo systematickeho hladiska "prave riasy" su podstatne menej zivotaschopne a podobne metabolizmom skor vyssim rastlinam.

Co sa tyka kolisania CO2... Nemate celkom pravdu. Rastliny toto nedokazu do tej miery, ako cyanobakterie. pH moze vystupit na hodnoty 9 a viac ak su v jazierku prebujnene cyanobacterie, pretoze dokazu prijimat HCO3- iony okrem CO2. Cize ziskavaju zdroj uhlika aj pri vysokych pH. Zial pre akvaristov vacsina ponorenych vyssich rastlin je limitovana rozpustenym CO2 a HCO3- nedokazu prijimat! Preto akvarka s bujnym rastlinnym porastom sa nevyhnu dopovaniu CO2. Vzdy musi byt nejake volne CO2. Preto v "zariasenych" akvarkach rastliny trpia. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.235 (?), 10.6.2015 17:47

Zdravím,

opravdu zajímavá diskuse. Musím se přiznat, že jsem také donedávna žil v představě, že čím méně živin v jezírku, tím lépe. Pak se mi jednou v akva 600l rozbujela modrá štětinková řasa, kterou se mi nedařilo dlouho přemoct. Pak jsem se dočetl, že je třeba nastavit akvárko tak, aby rostliny byly v převaze nad řasami. První věc co jsem měl špatně byl výstup z filtru těsně pod hladinou, takže čeřil hladinu. Žil jsem totiž v tom, že to aspoň do vody dodává kyslík, ale pravdou bylo to, že to pomáhalo akorát dostat CO2 z vody a tímpádem rostliny přicházeli o jeden zdroj  "potravy". Pak jsem začal přidávat pravidelně hnojivo na rostliny zvané Poor Man's Dupla Drops, volnně přeloženo jako Kapkové hnojivo chudého muže PMDD a za pár týdnů se boj řas vs rostli obrátil ve prospěch rostlin, ty začali prosperovat a růst jak divý. Řasa zmizela a už se neobjevila. Postupně jsem pak snižoval dávku hnojiva a teď už dávám jen sporadicky. Samozřejmě jezírko je podstatně složitějši "systém". Mám jezírko 100m3 a letos mám vodu hrásnou, bez chemie i bez hnojiva na rostliny :). Vyměnil jsem filtraci za výkonnější a snadnější na údržbu (původně samodomo vyrobená filtace nebyla špatná, ale ta obsluha byla už neúnosná, kdo ví, chápe o čem mluvím :):). Koupil jsem letos fitraci od člověka, který svoje koupací jezírko po jedné sezoně předělal na bazén. Součástí byla i UV lampa OASE Bitron C 100W, která jela pouze 4 měsíce, takže je jako nová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.6 (?), 11.6.2015 0:01

Niekde som cital, ze pomaha aj draselne hnojivo. Riasy az tak nepotrebuju a rastlinam chyba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika