Likvidace vláknité řasy - Perkarbonát sodný



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 233.76 (?) 
14.4.2011 11:00, zobrazeno: 63089x

Dobrý den,

dočetl jsem se, že na likvidaci vláknitých řas se celkem dobře dá použít i přípravek s názvem "Perkarbonát sodný". Jelikož mám jezírko o velikosti cca 100m3, nákup přípravků typu Alge away apod je dost drahou záležitostí - otázka několika tisíc.

Chtěl bych se tedy zeptat, jako máte zkušenost s perkarbonátem, jak dávkovat, jaká je účinnost, nežádoucí účinky, jestli vypnout filtraci, jak rychle to začne reagovat atd.

Právě mi totiž ten perkarbonát sodný dorazil poštou a než to nasypu do jezírka, rád bych o tom s Vámi podiskutoval :). Chtěl jsem tím posypat příbřežní zónu. Chtěl bych aplikaci perkarbonátu rozdělit do několika dní a dávek, aby dávka nebyla tak vysoká. Např, že bych to rozdělil do 4 dávek a každý den bych posypal 1/4 příbřežní zóny.

Jezírko má čistou vodu, je vidět krásně na dno, kde se prohánějí jeseteři, ale v příbřežní zóně jsou na kačírku velké chuchvalce vláknité řasy, které brání rostlinám v růstu. Neublíží to rybám? PH je kolem 8.0 - 8.5. Děkuji za každou reakci.

Příkládám pár fotek jezírka.

Celkový pohled na jezírko
Celkový pohled na jezírko
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 233.76 (?), 14.4.2011 11:03

Jelikož mohu vkládat fotky po jedné, přikládám další fotku.

Detail příbřežní zóny
Detail příbřežní zóny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 233.76 (?), 14.4.2011 11:06

ještě fotka pro lepší představu


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 233.76 (?), 14.4.2011 11:07

Pohled na skimmer


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 246.1 (?), 14.4.2011 11:25

Sodium percarbonate uses in fish ponds

Vláknitá řasa

Máte hezké jezírko, chtělo by to uvést jaký je objem a hlavně jakou máte filtaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 14.4.2011 12:32

Podle fotografií, které jste poslal, nejdříve řasu několikrát po sobě mechanicky odstraňte (4-5x) a pak teprve použijte Vás přípravek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 169.106 (?), 14.4.2011 13:00

Je to z toho důvodu, aby se najednou neuvolnilo velké množství mrtvé řasy a ta pak neucpala filtr?

Jak moc tu řasu pak "pocukrovat" tím přípravkem? třeba vzhledem na velikost 1m2... zda hrst, lžíci apo? :)

jak rychle to začne po posypání reagovat?

mohu to nasypat i do koupací zóny, aby se uvolnila řasa i ze stěn a dna?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 223.249 (?), 14.4.2011 13:30
Perkarbonát sodný se používá jako jedna z přísad pracích prášků.Funguje výborně na bělení prádla a bělení barevných skvrn(od vína, mrkve atd.).Čím vyšší teplota tím lépe. :)V prádelenství se tomu módně říká "aktivní kyslík" Ve vodě reaghuje ihned.Rozkládá se na kyslík a sodu.V přírodě je snadno rozložitelný.Patrně zvedne pH vody v jezírku, ale nevím to přesně.Já to nikdy nezkoušel.Co na to ryby to nevím. Pro likvidaci řas se udává cca dávkování cca 30g na 1000 litrů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 14.4.2011 14:46

Ano, mimo jiné. Tu řasu, co tam máte, bych prostě sebral síťkou a vyhodil, nemá smysl s tím trápit filtr, zvlášť v téhle studené vodě.
Pokud jde o dávkování, na m2 nemluvíme o hrstích spíše o těch lžících. Reakce nastane v řádu minut, podle teploty vody.
Do koupací zony to také nasypat můžete, otázka je, zda to tam nejde řešit jinak - mechanicky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 233.76 (?), 14.4.2011 15:14

Síťkou jsem to již sbíral několikrát, a pár koleček se zeleným sajrajtem z toho už vyvezl na kompost, co se rozvířilo, se usadilo v koupací zóně, kde jsem to odsál vysavačem a jezero se za pár dní zase samo vyčistilo...

Problém je, že se to za pár dní/2-3 týdny zase rozroste a takto bych to mohl dělat pořád dokola :)

Jezírko je staré teď třetím rokem a teprve od podzimu loňského roku začal problém s řasou. Do té doby bylo jezírko krásně čisté, křišťálek až na dno, na kačírku žádná řasa. Rostliny si živořily, protože živiny jim sežrala filtrace a všechno se zdálo ok. Když rozhrabu kačírek pod rostlinama, nemají tam nasyslený žádný sajrajt :)

Teď jde voda ze skimmeru čerpadlem (16.000l/h, relálně tak 10-12) do filtrace a zní se vrací do jezírka, kde je vývod napojený na drenážní potrubí, které vede pod kačírek (na fotce to ještě není vidět, dodělal sem to nedávno. Čili čistá a okysličená voda z filtru jde přímo pod kačírek.

Druhé čerpadlo(15.000l/h) mám pak položené na dně a má jen cirkulační účinky. Točí vodu aby nestála.

Myslíte že by pomohlo přidat masivní vzduchování? případně poraďte typ, který je výkonný, ale velmi tichý.

Rád bych našel příčinu růstu řasy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika