Koupací jezírko nebo bazén?



Stránky: 1,  2,  3   
Jakub15 - (7) - 68.240 (?) 
20.9.2017 10:17, zobrazeno: 11440x

Dobrý den, 

máte někdo zkušenosti s koupacím jezírkem na zahradě? Přemýšlíme, zda vybudovat ke koupání jezírko, nebo bazén, ale nemáme ani s jedním žádné zkušenosti. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 224.180 (?), 20.9.2017 12:44

Ahoj. Mám zkušenosti s obojím. Obojí mám své výhody a nevýhody, obojí znamená dost práce a pro obojí platí především: 3 týdenní dovolená v Řecku s celou rodinou vychází levněji, než stavba a provoz jezírka/bazénu cca 30 m3 v horizontu 20 let. Nějak tak jsme to kdysi spočítali.

Takže pokud Vám jde především o koupání, pak doporočuji každý rok k moři na tři týdny - bude to levnější a rozhodně větší zážiteky.

Jezírko má samozřejmě i další přínos na zahradě : estetika, vodní prvek, zásobárna vody, podpora fauny a flóry atd... Je nutné počítat ale i s péčí: především čištění jezírka - odstranění mrtvých žab, hrabošů, ježků, ptáků, atd... něco vychytají užovky, ale ne všechno... pokud se koupat nebudete pak stačí péče 1x za sezónu(podzim) - odkalit detrit kalovým čerpadlem a ostříhat vodní rostliny, aby nehnily pře zimu pod ledem kvůli rybkám.

Bazén má oproti jezírku především tu výhodu, že se dá zastřešit a lépe čistit, kontrolovat. Koupací sezónu pak díky tomu prodloužíte ze 2 až na 4 měsíce bez ohřívání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mjancar - (34) - 20.84 (?), 21.9.2017 8:41

No, Řecko jednou za 20 let by se dalo i oželet...:) Ale souhlasím, že koupací jezírko je poměrně finančně nákladné a náročné na čas. A finanční náročnost nemyslím jen za stavbu. Rozhodně neplatí, že existuje něco jako bezúdržbová samočistící schopnost jezírka zdarma. Minimálně počítejte s náklady na el. proud pernamentních cca 250 W, bakterie, vysavač, filtrace atd atd. Ale vrátí se Vám to v estetice a pohodě. Sám jsem postavil cca 25 m3 koupací jezírko (jedno z nejmenších možných) a nelituji. Lituji jen, že jsem ho neudělal větší, min. 35-40 m3, hloubku koupací části min. 2 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 118.212 (?), 9.12.2018 23:01

Datově starší příspěvek ale možná odpovíte: díval jsem se na Vaše jezírko na fotce a zdá se mi být technicky precizní a esteticky zdařilé. Tak proč jsi vytýkáte tu velikost? Z fotky nejde usoudit hloubka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mjancar - (34) - 20.84 (?), 10.12.2018 7:56

Velikost hluboké koupací části je cca 5x2x2 m + mělké pobřežní zóny. Měl jsem ho udělat alespoň 7x2,5x2,5 m. A hlavně, protože jezírko nemám zastíněné a sluneční svit je "v plné palbě" celý den, tak mělká pobřežní zóna měla být sotva třetinová, max. do 1 m okolo hluboké části. Mám problémy s přílišným ohříváním vody v mělčinách a nedaří se mně to zastínit vegetací. I když letošní léto bylo teplotně velmi náročné... Filtraci mám 3 komorovou (1. kartáče, 2. nosič biomasy - nejprve biomolitanové kostky, nyní tvrdý plastový odpad, 3. provzdušňované husí krky), na výtoku UV lampa, čerpadla 2x6000 lt). Pociťuji absenci štěrbiňáku nebo jiného mechanického předčištění. Osádka je 6x KOI, 2x jeseter, 6x jesen + pár karasů. A je to moc...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 238.26 (?), 10.12.2018 9:48

Děkuji za informaci. Já stále pomalu buduji svoje nové jezírko a chtěl bych ho v průběhu příštího roku dokončit. Nad vším jsem uvažoval ale přehřívání vody jsem nějak nevzal v úvahu. Vaše zkušenosti mne zaskočily. Mám nezastřešený, celý den na slunci bazén 7*4*1,5 a je napojen na 8 solárních panelů a když je vyjímečně teplota vody 24 stupňů jde se koupat celá rodina. Běžně bývá teplota za pomocí solárů 21-22 stupňů. To nechápu proč se jezírko o tolik více nahřívá. Není to v cirkulaci vody?  Bazen má skimer a dnové sání, to co je i u jezírek, takže oběh vody je až na vtokové trysky stejný. Je pravda, že u bazenu je podstatně výkonnější čerpadlo k pískové filtraci. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mjancar - (34) - 20.84 (?), 10.12.2018 12:03

U každého jezírka je spousta proměnných, hlavně použitá voda, filtrace, umístění a sluneční osvit. Těžko hledat universální návod, je to hledání optimálního nastavení podmínek.

Já mám celkovou plochu jezírka cca 25 m2, při ploše hluboké části cca 10 m2 zbývá na mělčinu 0-40 cm cca 15 m2. A to se prohřívá dobře. Jistě, cirkulace vody je velmi podstatná. Nátok do filtru 1 spodní sání gulou + 1 hladinový skimer, výtok z filtru 2x 6000 lt. Další cirkulaci vody pomáhám dalším vzduchováním (mimo filtr) 5 ks kamenů s malým odporem, rovnoměrně po obvodu v hloubce cca 40 cm, 30 lt/min. Teplota vody měřená hladinovým teploměrem 10 cm u vzduchovacího kamenu v zastíněném místě byla v tomto létě běžně kolem 23-27 st.C. Pravda - u dna je to výrazně chladnější. Takže lakonicky - filtruji, svítím UV, bublám vzduch a stejně bojuji s řasou. Ale koupu se s rybama v čisté vodě bez chemiesmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.212 (?), 10.12.2018 16:47

Ještě mi prozraďte proč jste biomolitanové kostky nahradil tvrdým plastovým odpadem. U banata mi, řekli, že kostky jsou dosud nepřekonaná filtrace. Dnes mi od nich přišly už to nezměním ale zajímá mně Váš názor, 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 10.12.2018 21:21

Protože údržba biomolitanu ve filtru je jedna z nejhorších činností při údržbě jezírka. Biomolitan dobře vyčistit prakticky nelze (možná kromě některých rohoží o velmi nízké hustotě síťoviny (ale to není biomolitan). To poznáte během pár týdnů.

A názor, že je biomolitan dosud nepřekonaná filtrace svědčí o tom, že jmenovaný prodejce by se měl rozhodně věnovat jiné činnosti, než je prodej jezírkové techniky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.216 (?), 10.12.2018 22:20

Toto nemusi byt tak zle, ak je pred filtrom strbinovy predfilter, Molitan sa tak nezanasa a tvori sa na nom jemny biofilm, co sa lahsie odstrani. Nie je ani potrebne to casto cistit.

Na druhej strane biomolitan ako prvy filter... u znecisteneho jazierka... nic moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika