Koupací jezírko nebo bazén?



Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?)
13.12.2018 9:39

Já bych to zkusil nepatrně zkomplikovat - podle mého ty nosiče biomasy z filtrační pěny jsou v koupacím jezírku lepší než ty plastové, volně plovoucí (třeba Hellex, Kaldnes atd)  Když si uvědomíte jaké je ve vodě čistého koupacího jezírka (obyvkle bez ryb) zatížení, budou se tyhle nosiče chovat úplně jinak než v silně zarybněné zatížené vodě plné koi kaprů.

Mám u nás v práci zapojený buben s 60mikronovým sítem a za ním komoru s Hellexem, a za ním ještě pak jednu prázdnou (u nás jí používáme na čerpadlo a lampu)  Nevěřil byste co jemného kalu se drží právě v té poslední, IMHO se jedná o odtrženou biomasu z plovoucího nosiče, která mi tam sedimentuje.  Nebýt tam té komory, jde to nazpět do jezírka.  Pokud by tam byly filtrační pěny, tolik biomasy by z toho neodcházelo při bežném provozu, ale až při čištění. 

Takže souhlasím že se to asi hůř čistí, na druhou stranu bych diskutoval nad účinností jednotlivých řešení.  Pokud je ve předu buben, je to ale pořád hodně, hodně pohodlné. Ale možná mám zkreslené měřítko, setkávám se ještě běžně s filtry kde není vůbec žádné mechanické předčištění :)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 11.12.2018 0:41

Štěrbinový filtr vám problém se zanášením biomolitanu nevyřeší. Pouze prodlouží interval údržby.

Věřte mi, sám jsem chvíli tuto kombinaci používal (bubnový filtr s 60micro sítem) a za ním jedna komora nacpaná molitanem. Problém je, že z molitanu ten šlem jednoduše prostě nedostanete. Kdyby se pán ozval dříve, mohl jsem mu cca 200l biomolitanových kostek dát zdarma za odvoz, možná bych ještě něco připlatil, aby se mu vyplatila cesta. A ještě navíc, se zlomyslnou slzou v oku bych mu šátečkem mával při odjezdu. Možná bych ještě někde našel fotky toho humusu, co se v molitanu usazuje.

laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.212 (?), 11.12.2018 9:42

Je to moje chyba, že jsem se tady na foru nezeptal na obsah filtračního materiálu v biologickém dvoukomorovém filtru za bubnovým filtrem. Do první komory jsem nakoupil kuličky a do druhé biokvacit. Jarda ze Slanaň to má na videu a považoval jsem to za léty ověřenou funkčnost zváště když stejného názoru je i banat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mjancar - (34) - 9.231 (?), 11.12.2018 16:57

Do puntíku souhlasím s exn. Ten humus z molitanu se fakt velmi obtížně čistí. Já ty kostky také vyhodil a jsem tomu rád. Plastové větve a vtoky (pracuji v plastikařině a tento odpad je pro mě dobře dosažitelný) snadno vystříkám hadicí a pak vyluxuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.212 (?), 11.12.2018 21:31

Uvažoval jsem tedy chybně. Já jsem si říkal: voda proteče bubnovým filtrem a je zbavena těch největších nečistot. Zbývá ale ještě jemný kal a ten zachytí jenom molitan. V podstatě u vysavače zachytí drobný prach také jenom papírový sáček. Proto se do druhé komory dává molitan. V první provzdušňované komoře jsou kuličky a na nich bakterie. V druhé komoře jsou taktéž bakterie ale zachycuje se zde i jemný kal. Hold teorie je jedna věc a praxe druhá. A co Vám tedy zachytí ten jemný kal?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 12.12.2018 0:56

Pokud budete mít bubnový filtr, vyřešte biofiltr (plochu osídlení bakteriemi) a nějaké další došťování už bych neinstaloval. Děláte si jezírko přece pro radost a ne aby jste u něj trávil mládí jeho údržbou.

Správnou instalací bubnového filtru výrazně zvýšíte komfort při údržbě jezírka. U mě ten efekt znamenal velmi průzračnou vodu. Tím jsem ale zase otevřel prostor pro růst dlouhé řasy (mám poměrně přerybněné jezírko). Takže jednoho problému jsem se zbavil a druhý mě nastal.

Proto jsem si řekl, že chci živé jezírko a trocha té vláknité řasy mě prostě nevadí. Hlavně že nemusím údržbou jezírka trávit hodně času jako za dob, kdy jsem filtroval přes hrubé síto a molitany.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.212 (?), 12.12.2018 22:37

Ještě mi prosím exne řekněte svůj názor. Už jsem biokvacit koupil u banata jako odřezky. Nařezal jsem jej na kostky a dal do druhé komory biologické filtrace. Na vrch nad kostky jsem ponechal jeden díl v celku aby kostky neplavaly. Je to správná úvaha?

kostky
kostky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.212 (?), 12.12.2018 22:41

Kostky zakryte deskou v biokomoře.

Molitanový kryt kostek
Molitanový kryt kostek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 13.12.2018 0:50

I tak to budete muset něčím zatížit. Molitan obsahuje velké množství malých komůrek, které budou naplněny vzduchem a ten to bude nadnášet. Vyzkoušejte, uvidíte.

Moc se mě líbí ty nové, čisté instalace. Ale po roce provozu laugh 

Pokud se dívám fotku a jestli jsem vše dobře pochopil, dovolím si malou předpověď. Za nějakou dobu ty molitany vyhodíte a nahradíte je filtračním mediem, které se dobře čistí. Třeba nějaké plastové drobné odřezky, které neplavou. Jejich čistění probíhá jednoduše tak, se zespodu propláchnou tlakovým vzduchem a špinavá voda se prostě vypustí. Podívejte se např. na Koiphen a hledejte "Sand and gravel filter". Filtrační médium je sice kámen o různých frakcích, ale princip čistění je stejný.

Nebo filtrační jednotky Nexus. Tam to pochopíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 13.12.2018 9:39

Já bych to zkusil nepatrně zkomplikovat - podle mého ty nosiče biomasy z filtrační pěny jsou v koupacím jezírku lepší než ty plastové, volně plovoucí (třeba Hellex, Kaldnes atd)  Když si uvědomíte jaké je ve vodě čistého koupacího jezírka (obyvkle bez ryb) zatížení, budou se tyhle nosiče chovat úplně jinak než v silně zarybněné zatížené vodě plné koi kaprů.

Mám u nás v práci zapojený buben s 60mikronovým sítem a za ním komoru s Hellexem, a za ním ještě pak jednu prázdnou (u nás jí používáme na čerpadlo a lampu)  Nevěřil byste co jemného kalu se drží právě v té poslední, IMHO se jedná o odtrženou biomasu z plovoucího nosiče, která mi tam sedimentuje.  Nebýt tam té komory, jde to nazpět do jezírka.  Pokud by tam byly filtrační pěny, tolik biomasy by z toho neodcházelo při bežném provozu, ale až při čištění. 

Takže souhlasím že se to asi hůř čistí, na druhou stranu bych diskutoval nad účinností jednotlivých řešení.  Pokud je ve předu buben, je to ale pořád hodně, hodně pohodlné. Ale možná mám zkreslené měřítko, setkávám se ještě běžně s filtry kde není vůbec žádné mechanické předčištění :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.171 (?), 13.12.2018 11:29

Je vidět jaké je to alchymie ta rovnováha v jezírku. Nemám s bologickou filtrací žádné zkušeností a tak jsem vděčný za každý názor z praxe. A co říkáte pane Hrkal na ten můj domácí výtvor biologické filtrace z kontejneru?  V první komoře je vzduchování s biokuličkami. To asi je správná myšlenka?

Je zajimavé, že se Beny nezapojuje se svými praktickými zkušenostmi do diskuse. Asi ještě maká nad tropickým skleníkem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika