Jezírko přes 200 m3



davidr - (2) - 94.130 (?) 
6.6.2016 13:44, zobrazeno: 6213x

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o názor nebo zkušenost, jakým způsobem nejlépe udržet bez řas větší koupací jezírko o objemu cca 220 m3.

Je bez přítoku/odtoku, stojatá voda, bez ryb.

Klasická filtrační zařízení se na tento objem už nedělají, příp. by byla extrémně drahá.

Jezírko je hluboké 1,5 - 2m. na okraji je pár leknínů. Předpokládám, že pro bio rovnováhu by bylo potřeba osázet jezírko min z 1/3 rostlinami, ale vzhledem k větší hloubce to nebude dost dobře možné.

Doporučujete provzdušňování čerpadlem se stálým nuceným oběhem části vody, bez filtrace? Otázka je, zda větši přísun kyslíku nebude mít za následek větší tvorbu řas. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 17.210 (?), 6.6.2016 18:35

Do vacsej hlbky sa daju pouzit ponorne rastliny, pripadne plavajuce ostrovy. Skusil by som leknicu, po cesky stulik. Na rozdiel od lekien je to skor filtracna rastlina. Niekto odporucal japonsky druh. Hodi sa do velkych hlbok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 6.6.2016 19:45

Lekníny rostou i kolem dvou metrů a filtrace může být taky např.dvojitá a každá filtruje "polovinu" jezírka.Do vody můžete i ponořit např zelené přepravky nebo plastovou konstrukci a nahoru zasadit rostliny a kořeny nechat prorůstat dolů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Tom  - (34) - 53.101 (?), 6.6.2016 22:39

Nespecifikujete, zda se jedná o vláknité řasy, které tvoří chuchvalce a jsou sebrat hráběmi či síťkou, nebo zda má voda zelený zákal.

Mám asi 100 m3 jezírko, také bez ryb a bez jakékoli technologie, syceno vodou z okapů. Ale mám aspoň polovinu plochy mělkou s kačírkem – pro rostliny, kterých zatím sice není mnoho, ale voda je čirá. Přesto je tam dost vláknitých řas – ty však indikují čistou vodu chudou na živiny, takže mi až tak nevadí, i když to nevypadá hezky. Však tu vodu mnohé bahenní rostliny nedávají (např. orobinec úzkolistý), ale některým se vcelku daří (kosatec žlutý a puškvorec,) a nakonec i ten leknín (domácí druh) má sice malé listy, ale kvete.

Ale ty lekníny moc živin řasám neuberou, samy jsou na živiny dost náročné a doporučuje se proto je sázet před vložením do jezírka do živinami bohatého substrátu (který spíš živiny uvolňuje).

Pokud máte vodu zeleně zakalenou planktonními řasami, tak se obávám, že bez rosltin a nebo technologie to nepůjde a ani provzdušnění nic moc nevyřeší.

Jinak rostliny v hluboké části potřebují světlo, jinak ty dva metry nevyrostou (leknín s mohutnou zásobou energie v kořeni vyroste, ale nic nevyčistí). Já mám ve dvou metrech na dně mechy a teď se tam samy chytly rdesty a lakušník, kterým se v mělké části nedařilo a teď rychle zarůstají hladinu, čímž v sobě poutají hodně živin. Až mi začnou vadit při plavání, přesunu je na kompost, i s těmi živinami – to je princip samočištění. A význanou roli v samočištění mají i bakterie v substrátu mělké části.

Vy bohužel máte spíš takový bazén než koupací jezírko. Třeba by šlo rozšířit o mělkou část, třeba oddělenou, přes kterou by se čerpala voda. To však vyžaduje dost dalších prostředků a plochy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
davidr - (2) - 94.130 (?), 7.6.2016 10:29

Děkuji za reakce.

jezírko bylo na letošek komplet vyčistěno + dána nová fólie na dno.

Voda přitéká jak dešťová z okapů, tak prosakem spodních vod. Tedy bez bahna a minimum živin. Stejně se ale už brzy na jaře začaly objevovat vláknité řasy, hodně rychle bylo jezírko skoro komplet zarostlé. I přes velký podíl dešťové vody je voda velmi tvrdá, cca 15-20 st. německé supnice. PH cca 7,6.

Po vybrání síťkou co se dalo a aplikaci modré skalice + ALG proti řasám se to cca na 3 týdny výrazně zlepšilo, nyní ale opět průběžně rostou jak vláknité řasy tak i zelený zákal.

Nezbyde než zkusit opravdu zkusit osadit více plovoucími rostlinami, protože monžství chemie potřebné pro tento objem, aby to účinkovalo, je také velmi nákladné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 188.68 (?), 7.6.2016 12:35

Med tam vubec nesypte je to zbytecne kor kdyz rikate ze mate velmi tvrdou vodu. Kytky musite mit velmi dobre zasazeny aby nebyl efekt opacny a hlavne podvodni rostliny.

mh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Skylla - (13) - 141.90 (?), 1.12.2016 17:12

Tady jse se pokousel sdilet svoje postrehy. Osobne jsem max. spokojeny s pripravkem od Kata na dlouhe rasy. Na 220 kubiku davam v lete jednou za 2 tydny 20g do konve a rovnomerne rozleju na celou plochu pri pustenem obehu. Ryby i rostliny bez jakéhokoliv negativní odezvy. Po 10stupnu nedavam nic, je to ok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 166.118 (?), 2.12.2016 13:06

krásná práce, smekám, jen těch ryb bych tam dal 10x víc :-))

Miloš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika